W rocznicę niepodległości - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



W rocznicę niepodległości



Miejskie uroczystości związane z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości, podobnie jak w latach poprzednich rozpoczął koncert uczniów Ogniska Muzycznego im. Oskara Kolberga. Młodzi muzycy zaprezentowali kilkanaście utworów różnych wykonawców. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała kilkadziesiąt kompozycji, głównie pieśni patriotycznych, wykonanych na gitarę, pianino i keyboard. (szerokość: 375 / wysokość: 281)

Doroczne występy adeptów muzycznego ogniska, to hołd dla walczących o suwerenność kraju i jednocześnie prezentacje umiejętności nabytych w placówce.

 

11 listopada władze powiatu, miasta, i gminy, przedstawiciele związków kombatanckich, sybirackich, poczty sztandarowe placówek oświatowych i organizacji pozarządowych oraz reprezentanci związków zawodowych, a także mieszkańcy, tradycyjnie tego dnia spotkali się pod obeliskiem przy ul. Chmielnej.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 249)- Droga Polaków do wolności była długa i krwawa – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Jan Serkies. - Powstania, począwszy od kościuszkowskiego, poprzez listopadowe, krakowskie i styczniowe - wszystkie znaczyły tę drogę ofiarami do niepodległości. Dzisiaj Polska jest krajem wolnym, należącym do Unii Europejskiej i NATO. Jednak ta wolność nie jest dana raz na zawsze. Powinniśmy ją pielęgnować i doceniać. Życzę nam wszystkim, abyśmy we współczesnej Polsce zawsze postępowali zgodnie z maksymą Stanisława Staszica: Być narodowi użytecznym! Życzę zgody narodowej, dobrych rządów, spokoju i mądrości, które pomogą nam w budowie silnej i wielkiej Polski.

 

Stąd uczestnicy udali się do kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła na Mszę św. w intencji Ojczyznysprawowana przez ks. Dziekana Prałata Tadeusza Jurka i ks. Prałata Władysława Bystrka oraz ks. Artura Kapronia.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)(szerokość: 375 / wysokość: 249)

 

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia, która odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji. Honorowym gościem był tu najstarszy mieszkaniec powiatu legnickiego, chojnowianin, jeden z nielicznych już świadków wydarzeń sprzed 92 lat, porucznik Władysław Dobrzański, którego zarząd Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych odznaczył Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom – 1954". To samo odznaczenie otrzymali też Grześkowiak Franciszek, Huculska Weronika, Rękoś Czesław, Ryż Jan, Szparaga Władysław, Predkiel Zenon, Jasiński Leon, Stuczyńki Leonard, Kucaj Bronisław, Kiernicki Adam i honorowo burmistrz Jan Serkies.

Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Skowroński oraz inspektor do spraw obsługi (szerokość: 375 / wysokość: 249)

Rady Miejskiej Maria Zawiślańska otrzymali medale za zasługi dla Związku Kombatantów RPiBWP.

Część artystyczną wypełnił występ taneczny zespołu Karambol, grupy gitarowej z Gimnazjum nr 1 oraz mini recital chojnowskiego chóru Skoranta. 

Dziewięćdziesiąta druga rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości przeszła do historii. Miłym akcentem tegorocznych obchodów była akcja przygotowana przez Młodzieżową Radę Miejską. Radni przygotowali niewielkie naklejki z napisem „Młodzi pamiętają", które wręczali uczestnikom obchodów i przechodniom. Niewielki gest, a mówił wiele.

 

**************

(szerokość: 190 / wysokość: 285)Wspomniany wcześniej 102 latek Władysław Dobrzański 9 listopada w Starostwie Powiatowym w Legnicy otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. To wysokie odznaczenie państwowe miał odebrać osobiście 16 września br. w Pałacu Prezydenckim, lecz zdrowie nie pozwoliło na podróż do Warszawy.

Władysław Dobrzański jest jedynym chojnowianinem, który pamięta ogłoszenie niepodległości Polski w 1918 r. (był wtedy uczniem III kl. szkoły powszechnej w Żołyni k. Łańcuta), jedynym kombatantem w mieście i gminie Chojnów, który uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939. Był dowódcą plutonu przeciwgazowego w 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Brzeżanach, brał udział w Bitwie pod Iłżą, był żołnierzem Armii Krajowej w obwodzie Tarnopolskim

Gratulujemy oficerowi Władysławowi Dobrzańskiemu tego wyróżnienia - orderu, życzymy dużo zdrowia i dalszych lat szczęśliwego życia.

 

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama