Sprawa Stacji Pogotowia Ratunkowego w Chojnowie niepokoi mieszkańców Chojnowa nie od dziś. Stała się ona jednym z wiodących tematów w momencie, gdy miasto pozbawione zostało placówki zdrowotnej jaką był do nie dawna Zespół Opieki Zdrowotnej.
Chojnowianie obawiają się likwidacji Pogotowia. „Poczta pantoflowa", co jakiś czas donosi o takim niebezpieczeństwie. Tego typu informacjami zaniepokojeni są także pracownicy chojnowskiej filii. W myśl zasady, że w każdej plotce jest ziarnko prawdy, nieoficjalne "przekaźniki" przyjmują ją jako pewnik.
Sprawa niejednokrotnie trafiała na forum Rady Miejskiej, która do dyrekcji Pogotowia Ratunkowego pisała pisma, zapytania, prosiła o wyjaśnienia. Mimo, iż odpowiedzi za każdym razem były uspokajające, temat powracał po pewnym czasie, ponownie wzbudzając emocje.
Kolejnej interwencji w tej sprawie podjęła się przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Katarzyna Dziedzic. W pierwszych dniach stycznia zwróciła się do dyrektora naczelnego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Legnicy p. Andrzeja Hapa, któremu podlega także stacja chojnowska z prośbą o wyjaśnienie niepokojących doniesień o likwidacji chojnowskiej filii tej jednostki.
„W zwiazku z licznymi pytaniami radnych i mieszkańców naszego miasta, proszę Pana o informację na temat przyszłości filii Pogotowia Ratunkowego w Chojnowie.
Czy jest prawdą, że zamierza Pan zlikwidować chojnowską placówkę Pogotowia Ratunkowego? – pisze między innymi przewodnicząca.
W odpowiedzi dyrektor Hap uspokaja: "Nigdy nie było, nie ma i nie będzie zamiaru likwidacji stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego w Chojnowie".
Dyrektor w swoim piśmie informuje ponadto, że w gestii Pogotowia od 1999 roku nie leżą usługi ambulatoryjne, które przejęły Izby Przyjęć Szpitali lub POZ.
Temat Pogotowia podjęto ponownie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, Ekologii i Spraw Społecznych Rady Miejskiej 14 stycznia, w którym uczestniczył zastępca dyrektora ds. Lecznictwa Pogotowia Ratunkowego w Legnicy Waldemar Engel. Była to okazja do bezpośredniej rozmowy i wyjaśnienia bardziej szczegółowych kwestii w omawianej sprawie.
Zastępca dyrektora poinformował np., że w lutym tego roku zespół Pogotowia przeniesie się do pomieszczeń Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Fabrycznej. Zmiana lokalizacji będzie jednocześnie początkiem tworzenia przy PSP pierwszego na terenie byłego województwa legnickiego, Zintegrowanego Ratownictwa Medycznego.
Nie zmieni to świadczonych usług z zakresu pomocy doraźnej – wyjazdów i nie spowoduje zmian w liczbie dostępnych w Chojnowie karetek. Zgodnie z Planem Wojewody druga karetka będzie funkcjonowała w zmniejszonej ilości godzin. Co te działania spowodują w praktyce, okaże się w najbliższym czasie. Dla nas, póki co, najważniejszą informacją jest ta, która mówi o tym, że Pogotowie Ratunkowe będzie w Chojnowie funkcjonować.
Bez wątpienia temat ten wypłynie za jakiś czas wywołany kolejnymi plotkami lub nowymi posunięciami dyrekcji Pogotowia.
Dziś odpowiedzi przedstawicieli Pogotowia Ratunkowego muszą nam wystarczyć i mamy nadzieję, że uspokoją społeczne nastroje.
Emilia Grześkowiak