W rocznicę Związku - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



W rocznicę Związku



      12 lutego w Domu Chemika odbyło się zebranie sprawozdawcze chojnowskiego Koła Związku Sybiraków.
      Data tego spotkania nie jest przypadkowa. W lutym minęła bowiem 70 rocznica powstania pierwszego Związku Sybiraków. Działał on od 1928 roku do wybuchu II wojny światowej. Po czym wznowił swoją działalność w 1989 roku. Dodatkowo, w tych dniach minęła 63 rocznica pierwszej deportacji Polaków (10 lutego) z kresów wschodnich na Sybir.
      Spotkanie stało się okazją do przekazania na rzecz Miejskiej Bibliotek Publicznej w Chojnowie, opracowań dotyczących losów Polaków w więzieniach, łagrach i miejscach zsyłek na terenie byłego ZSRR.

      Członkowie Koła zakupili dwanaście tomów indeksów zawierających nazwiska Polaków, którzy byli więzieni lub deportowani na "nieludzką ziemię".
      Prezes Koła Tadeusz Bisiorek przekazał na ręce dyrektor MBP Barbary Landzberg także cztery inne tytuły traktujące o tamtych wydarzeniach: "Łagry - przewodnik encyklopedyczny", " Drogi śmierci", "Moja Kołyma" i " Rosja a Katyń".
Dokładne opracowania zawarte w tych cennych pozycjach można było opublikować dopiero po 1953 roku, po śmierci Stalina, kiedy ówczesne władze, jeszcze niezbyt chętnie i ostrożnie, zaczęły udostępniać z radzieckich archiwów tajne dotąd dokumenty. To był początek końca. Kolejne wydarzenia - w 1956 r. w Poznaniu, marcowe w 1968, wybór na papieża w 1978 roku polskiego kardynała papieża, powstanie Solidarności, doprowadziły do długo oczekiwanej wolności, również słowa. Praca nad indeksami i opracowaniami stała się znacznie łatwiejsza, kiedy komunizm przeszedł do historii, a sama historia stawała się teraźniejszością.

      Ze wspomnianych pozycji, zainteresowani będą mogli korzystać we wrześniu. Biblioteka będzie udostępniać je do wglądu, podobnie jak inne, figurujące już w kartotekach placówki, książki o tej tematyce.

      Piątkowe spotkanie chojnowscy związkowcy zakończyli złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod obeliskiem przy ul. Chmielnej upamiętniającym walkę i męczeństwo narodu polskiego.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama