ACH, CÓŻ TO BYŁA ZA MIŁOŚĆ...
... ona Morella piękna młoda dziewczyna, on Fernando, przystojny młodzian o oczach pełnych zadumy, marzący o prawdziwej wielkiej miłości. Mieszkają w jednym z miast Brazylii (czy Wenezueli), gdzie spędzają czas na poezji (czytaniu i próbach pisania – to ostatnie to pasja Fernanda). I nawet nie spodziewają się, że ich losy połączy biblioteka, do której przychodzą, by w cieniu chłodnych murów czytać wiersze i marzyć...
To streszczenie spektaklu pt. „Miłość na stoku nienawiści bezwzględnej" wystawionego w konwencji brazylijskiego (lub wenezuelskiego) serialu telewizyjnego. I można byłoby widowisko tak potraktować, gdyby nie fakt, że w trakcie spektaklu, sala „strzelała śmiechem". Widowisko było bowiem parodią „łzawego serialu". A młodzi aktorzy – uczniowie Technikum Ekonomicznego przy Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie, stanęli na wysokości zadania. Publiczność bawiła się świetnie. Wybuchami śmiechu kwitowała najbardziej karykaturalne postacie bezdusznej Wiktorii wspaniale prezentowanej przez Grzegorza Kuntza, jak i narzeczoną Concitę (Wioleta Konieczna), dwójkę głównych bohaterów – Fernanda (Marcin Tomczyk) i Morellę (Justyna Izdebska). A w ogóle to cały zespół był świetny. Żeby jeszcze podkreślić charakter „telewizyjny" – widowisko co kilka minut przerywane było przebiegającą przez scenę dziewczyną z informacją „reklama" i „koniec reklamy".
Jedno można powiedzieć. Pomysł był znakomity. Nie byłem (w tym momencie) recenzentem a jedynie szeregowym widzem i – cóż tu dużo mówić – bawiłem się świetnie.
Mniej (moim zdaniem oczywiście) ciekawym pomysłem okazało się drugie widowisko pt. „Filmowcy", chociaż i ono zawierało elementy komizmu. Prezentowało ono casting do serialu. Odpowiednik „Debiutu" w TV POLSAT.
Po krótkim „przerywniku", jakim był występ znanej w Chojnowie mdk-owskiej grupy tanecznej „KARAMBOL", zaprezentowane zostały dziewczyny ze Szkoły Gracji i Wdzięku p. Jerzego Czeszejko-Sochackiego z Legnicy. Na scenie pojawiły się dziewczyny z Legnicy i Jawora, prezentując modę młodzieżową, sportową i – ta część wywołała najwięcej entuzjazmu widowni – sukien ślubnych. Na scenie pojawiły się także dziewczyny z Chojnowa – między innymi znana już wicemiss ostatnich wyborów Miss Ziemi Chojnowskiej – Malwina Olszewska, która przyjęta została największymi owacjami...
Wszystko to obejrzeliśmy 8 marca, czyli w Dniu Kobiet, w sali widowiskowej Miejskiego Dom Kultury, który wspólnie z PZSz oraz Szkołą Gracji i Wdzięku p. J.Czeszejko-Sochackiego – w ten sposób uatrakcyjniły wspomniany dzień dedykując go wszystkim chojnowiankom.
Na zakończenie przedstawię jeszcze aktorów widowiska, które, jak by nie było, stanowiło przysłowiowy „grwóźdź programu": Obok wspomnianych już osób w spektaklu udział wzięli: Justyna Chudala (Hilda), Katarzyna Pater (dziewczyna Fernanda), Maciej Neczaj ( bibliotekarka) Łukasz Skuła i Michał Mazur (lekarze z zakładu psychiatrycznego), Piotr Kozubski i Łukasz Milanicz (bandziorzy), a także gościnnie grający uczeń Szkoły Agrobiznesu PZSz Krystian Michałkiewicz (ksiądz i Michał Noc). Autorem scenariusza był Fernando, czyli Marcin Tomczyk, a wprowadzającą w nastrój spektaklu Urszula Wróblewska. Opiekę nad zespołem sprawowała prof. Krystyna Pisarska – wychowawczyni klasy III b. „Ekonoma".