Fredro w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Fredro w Chojnowie



 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji włączyli się w ogólnopolską akcję czytania największych dzieł narodowych wieszczy, zainicjowaną w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tegorocznym bohaterem „Narodowego Czytania" został Aleksander Fredro. Czwartkowe spotkanie podzielone zostało na trzy części.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Spotkanie z Aleksandrem Fredro otworzyli Barbara Landzberg i Stanisław Horodecki. Po krótkim wprowadzeniu gospodarze oddali głos dzieciom przygotowanym przez Dorotę Chopkowicz oraz Bożenę Szarek czytającym bajki Fredry.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Widzowie mogli usłyszeć kilka znanych lub mniej znanych utworów takich, jak: " Paweł i Gaweł" (Michał Chopkowicz), " Małpa" (Otylia Pachla), " Dwa koguty" (Dominika Tenior), "Wiatr i noc" (Paulina Bratko) oraz "Sowa" ( Ania Tersa).

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Tuż po najmłodszych wykonawcach na scenie zaprezentowali się przedstawiciele klubu literackiego oraz członkowie Gildii Artystów Chojnowa przygotowani przez Elwirę Kądziołkę. Aktorzy ubrani w epokowe stroje przedstawili fragmenty utworów: "Zemsty" (Jarosław Domański i Mariusz Głód) i "Ślubów panieńskich" ( Krystyna Czapska i Monika Krzywda), "Wielkiego człowieka do małych interesów" ( Elżbieta Graban i Mariusz Głód), "Z jakim się wdajesz, takim się stajesz" ( Elżbieta Świerczek, Elżbieta Karpińska i Jolanta Giza - Gawron) oraz mniej znany tekst "Świeczka zgasła" ( Małgorzata Krzywda i Jarosław Domański).

Sam mistrz komedii zechciał zamienić kilka słów i opowiedzieć o swoim życiu i twórczości podczas rozmowy ze Stanisławem Horodeckim. W rolę Aleksandra Fredry wcielił się dyrektor Muzeum Regionalnego pan Jerzy Janus.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Jednak najważniejszym punktem programu był występ CHOJNOWIAN - przedstawicieli instutucji, firm i stowarzyszeń, działających na terenie naszego miasta. Ogółem 18 osób zechciało przyjąć zaproszenie do wzięcia udziału w imprezie. Na scenie mogliśmy usłyszeć tekst "TRZY PO TRZY" Aleksandra Fredry w wykonaniu m.in. Zenona Chmielewskiego, Elżbiety Kłapcińskiej, Andrzeja Bobika, Alfreda Gruszki, Zdzisława Równanka, Barbary Karasek, Bolesława Jakubiaka, Marii Dziury, Teresy Kamińskiej, Małgorzaty Członki, Katarzyny Makar, Arkadiusza Rybczyńskiego, Marii Steć, Stefanii Wolskiej, Klaudii Bodes (występowała w imieniu Państwa Bogumiły i Stanisława Kryszczuków) oraz Jadwigi Stachowicz ( występowała w imieniu Reginy Więcław).

 

(szerokość: 640 / wysokość: 314)

 

Oryginalną oprawę muzyczną całego wieczoru „Spotkajmy się z Aleksandrem Fredro" opracował i wykonał legnicki muzyk Tadeusz Olchowski. Usłyszeliśmy m.in. skomponowane przez niego krótkie żartobliwe formy muzyczne z klarnetem w roli głównej ilustrujące wszystkie czytane bajki oraz komedie, a także parafrazowane przez niego muzycznie Mazurek F-dur  Fryderyka Chopina i Ostatni mazur Ksawerego Łubieńskiego.

 

 

 

Z Kancelarii Prezydenta RP przesłano organizatorom „Narodowego Czytania"  okolicznościową pieczęć - dzięki temu uczestnicy spotkania mieli wyjątkową, miłą pamiątkę.

 

Wszystkim, którzy wzięli udział w Spotkaniu z Aleksandrem Fredro, pragniemy złożyć podziękowania za zaangażowanie w tworzenie tego przedsięwzięcia. Bez Państwa pomocy i udziału impreza nie nabrałaby takiego kolorytu. Jeszcze raz dziękujemy za wspaniałe emocje i wspólne spędzony czas.

 

organizatorzy



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama