Ireneusz Józefczuk i synowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Ireneusz Józefczuk i synowie



- wystawa w Muzeum Regionalnym

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Od 12 października w salach wystaw czasowych Muzeum Regionalnego można oglądać wystawę prac Ireneusza Józefczuka. Składają się na nie malarstwo (oleje, pastele, akwarele) rysunki oraz rzeźby. W sumie ponad 60 prac malarskich i 19 rzeźb.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Ireneusz Józefczuk jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Kształcił się w latach 1982-1986 na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym u profesorów: Lecha Kołodziejczyka (malarstwo), Jana Hermy (rzeźba) oraz Zdzisława Moskwy i Zdzisława Lisa. Na początku swojej zawodowej kariery uczył wychowania plastycznego w Krzywej i Zamienicach, a później w Chojnowie. Wielu uczniom zaszczepił zamiłowanie do sztuk plastycznych, niektórzy z nich podjęli studia artystyczne we Wrocławiu i Zielonej Górze.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Inspiracje dla swojej twórczości czerpie z natury. W malarstwie odwołuje się do ekspresjonizmu. Pokazane na wystawie rzeźby, zrealizowane w drewnie, traktowane bardzo syntetycznie, nawiązują do polskiego formizmu. Jego malarstwo wyróżnia się czystymi, żywymi, dobrze zorkiestrowanymi barwami, nawet jeśli farby kładzie prosto z tuby. Dużo pracuje w plenerze, a motywów szuka wszędzie, głównie jednak w okolicach Chojnowa. Często w jego obrazach pojawia się grzebień Karkonoszy z charakterystyczną sylwetką Śnieżki. Z pędzlami i farbami praktycznie się nie rozstaje. Maluje nawet w trakcie krótkich wycieczek zagranicznych.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Dynamiczne, zdecydowane, krótkie uderzenia pędzla, które można zaobserwować w obrazach olejnych, kontrastowane z mocnymi, długimi pociągnięciami, to charakterystyczne cechy jego techniki malarskiej, ujawniającej pełną sił witalnych osobowość malarza. Rysunki odznaczają się szkicową formą, stanowią rodzaj reporterskich notatek i najczęściej pochodzą z podróży. W pastelach pojawia się niekiedy skłonność do syntetyzowania formy i operowania większymi plamami barwnymi. Oprócz wyżej wymienionych technik można na wystawie obejrzeć także kilkanaście akwarel wykonanych na klifowym wybrzeżu Bałtyku. Prace malarskie i rysunki, z małymi wyjątkami, powstały w latach 2012 -2013, natomiast wszystkie rzeźby w 2013 r. Wraz z Ireneuszem Józefczukiem swoje fotografie pokazują jego dwaj synowie: Szymon i Jakub. Prace Szymona, to głównie czarno-białe fotografie, wyróżniające się umiejętnością wyszukiwania niebanalnych motywów, ładnie też kadrowane. Młodszy syn Jakub, z wykształcenia architekt krajobrazu, interesuje się entomologią. Na wystawie pokazał kilkanaście barwnych zdjęć rzadkich i chronionych owadów oraz chrząszczy.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Te bardzo interesujące zdjęcia należy zaliczyć do kategorii przyrodniczych. Robione specjalnym obiektywem o krótkiej ogniskowej wprowadzają nas w bardzo ciekawy świat, a dołączone opisy pomagają bliżej poznać sfotografowane osobniki.

Wystawa, na którą serdecznie zapraszamy, potrwa do końca grudnia.

 



J.J.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama