Jak to drzewiej w Chojnowie bywało… - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Jak to drzewiej w Chojnowie bywało…



Bazą są fakty. Do tego nieco twórczej wyobraźni, znajomość archaizmów, talent pisarski oraz pasja i powstaje 17 wspaniałych gawęd o Chojnowie i jego okolicach.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

26 listopada w Domu Schrama, Stanisław Horodecki promował swoją książkę pt. „Stare i nowe gawędy o Ziemi Chojnowskiej". Publikacja, wydana przez Unifot Andrzeja Bobika, zawiera 9 gawęd, które poznaliśmy już przed 10 laty w „Gawędach o Ziemi Chojnowskiej" i 8 zupełnie nowych, które powstały na przestrzeni ostatnich lat. (szerokość: 190 / wysokość: 126)

- Cóż pozostało po tych, którzy przed nami wypełniali tę przestrzeń? Kamienie. – czytamy we wstępie. - Ludzką wolą i działaniem obracane w zamki, kościoły, pałace, pokutne krzyże i nagrobne płyty. Dziś częściej leżą w pyle, niż lśnią swym dawnym blaskiem, ale przecież – ciągle coś nam "mówią". Odczytanie tej ich mowy, dostrzeżenie kryjącego się za nimi człowieka legło u podstaw "Gawęd..."

 

Materiały historyczne pochodzą z licznych publikacji zgromadzonych w zbiorach bibliotek Chojnowa, Legnicy, Wrocławia oraz chojnowskiego muzeum, a także Internetu. Wyłuskanie najciekawszych, dotyczących naszego regionu było czaso i pracochłonne, ale opłaciło się.

- Książka opowiada o przeszłości, lecz z pewnością nie jest podręcznikiem historii. – wyjaśnia autor. - To, co udało się ustalić, pomieszczam pod każdą z opowieści, opatrując wspólnym tytułem: "Co wiemy?". Uważny Czytelnik znajdzie tam oś konstrukcyjną, swoisty szkielet zdarzeń, który starałem się przyoblec w żywe ciała postaci mych bohaterów".

W publikację zaangażowanych było wielu mieszkańców naszego miasta oraz chojnowskie instytucje. Poszczególne Gawędy opatrzone są ilustracjami lokalnych plastyków skupionych w Gildii Artystów Chojnowa (Andrzej Bobik, Edmund Chamera, Zbigniew Halikowski, Monika Krzywda, Andrzej Sobczak, Anna Tarkowska, Mirosław Zatorski).

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Nieocenioną wiedzą w zakresie historii dzielił się z autorem dyrektor Muzeum Regionalnego w Chojnowie, motorem całego projektu był zasłużony w popularyzowaniu wiedzy o przeszłości miasta Andrzej Bobik, ważną rolę odegrali też sponsorzy. Życzliwych uwag związanych z konstrukcją tekstu udzielała autorowi Barbara Słotwińska, Michał Słotwiński natomiast pomagał w trudnych zmaganiach z materią łacińskiej poezji, a tłumaczenia polskich utworów muzycznych włoskiego Baroku udostępniła Agnieszka Justyna Szumiło. I wreszcie współorganizatorzy wtorkowego spotkania – Miejska Biblioteka Publiczna i amatorska grupa teatralna działająca przy MOKSiR. Ta ostatnia, by zainteresować gawędami, zainscenizowała „Belladonę"- opowieść osadzoną w komnatach naszego Zamku Piastowskiego.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Fragment kolejnej pt. „Śladami Amora" czytał przed liczną publicznością jeden z autorów ilustracji – Andrzej Sobczak.

 

- Mam nadzieję, że gawędy będą żyły w różnych przedsięwzięciach – mówił na spotkaniu S. Horodecki. – Zależy mi bardzo, aby zainteresowały także młode pokolenie. To ważne, by naszą historią dzielić się z innymi.

 

Zachęcamy zatem wszystkich zainteresowanych poznawaniem w niekonwencjonalny sposób dziejów naszego miasta do nabycia publikacji, dostępnej w kilku punktach – Drukarnia Unifot (ul. Okrzei 2), Muzeum Regionalne i Miejska Biblioteka Publiczna (Plac Zamkowy), Księgarnia Alfa (Rynek 41), Kiosk wielobranżowy (Rynek 46), Kiosk wielobranżowy (Rynek, przy BS), Kiosk wielobranżowy (ul. Kolejowa, naprzeciw „Biedronki").

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama