Bezrobotni i władze - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Bezrobotni i władze




Władze miejskie, gminne, powiatowe, kierownictwo Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i chojnowskiej filii Urzędu Pracy oraz członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Bezrobotnych filia w Chojnowie spotkali się 13 marca w Urzędzie Miejskim.
Z inicjatywy OSB i starostwa powiatowego zorganizowano spotkanie, które miało na celu nawiązanie, między samorządami a bezrobotnymi, współpracy, znalezienie ścieżek pomocy i wsparcie inicjatyw OSB.

24 lutego OSB wystosowało do starosty legnickiego pismo, w którym stowarzyszenie zaproponowało stworzenie programu wychodzenia z bezrobocia poprzez kumulowanie funduszy pochodzących ze źródeł przeznaczanych na utrzymanie dróg i gminnych funduszy kierowanych na sprzątanie ulic, chodników czy miejskich placów.

Bezrobocie w Chojnowie sięga 28%. To wskaźnik, którego nie można lekceważyć. Zdają sobie z tego sprawę zarówno władze jak i ci, którzy od 8-10 lat szukają bezskutecznie pracy.
- Potrzebujemy pomocy, chcemy rozmawiać i działać - powiedziała przewodnicząca chojnowskiej filii OSB Bogumiła Czarna - Nie siedzimy z założonymi rękami. Ograniczają nas jednak pewne kruczki prawne, które, naszym zdaniem, przy dobrej woli urzędników, można by w uzasadniony sposób pominąć.

Bezrobotnym chodzi głównie o to, aby władze powiatu scedowały na chojnowskich bezrobotnych zadanie utrzymania, czystości powiatowych dróg w Chojnowie. Są gotowi stanąć do przetargu, ale na dzień dzisiejszy przeszkodą jest przede wszystkim brak zaświadczenia o działalności gospodarczej, a to zgodnie z dokumentacją przetargową, wyklucza stowarzyszenie.
Okazuje się jednak, że z dotychczasowej patowej sytuacji jest wyjście. Gdyby powiat oddał zdanie utrzymania w czystości swoich dróg miastu Chojnów poszłyby za tym pieniądze, które pozwoliłyby na zatrudnienie kilku osób przez pół roku, bez procedury przetargowej.
- Kolejne pół roku mógłby finansować Urząd Pracy w ramach prac interwencyjnych czy publicznych. Pozwoliło by to na utrzymanie ciągłości i przejście na zasiłek. Idealnie byłoby, gdyby można było wspólnie wypracować system ciągłości pracy. Dla nas to, na dzień dzisiejszy, najlepsze rozwiązanie.
- Propozycja przejęcia zadań powiatu odnośnie ulic nie jest niczym nowym
- powiedział burmistrz Jan Serkies - Kilkakrotnie poruszałem tę sprawę w starostwie. Mam wrażenie, że sprawa jest na dobrej drodze i wkrótce uda nam się przejąć te zadania. Niezależnie od tego, w porozumieniu z Urzędem Pracy, udało się zatrudnić kilkadziesiąt osób, które między innymi, już teraz obok miejskich sprzątają także powiatowe ulice. Liczymy, że w ramach takiej współpracy, powiat np. wyremontuje pewien odcinek chodnik.

Spotkanie, według bezrobotnych nie było bezowocne. Wyjaśniono sobie kilka niedomówionych do tej pory kwestii, podjęto pewne założenia, zadeklarowano pomoc.
- Doceniamy wszelką pomoc - mówi przewodnicząca OSB. - Zatrudnienie w ostatnim czasie sporej liczby bezrobotnych, mimo, że tylko na trzy miesiące, było dla wielu z tych osób wybawieniem. Dziękujemy za każdy gest zrozumienia i nie ukrywam, że liczymy ze strony samorządu powiatu i miasta na więcej. Wierzę, że wspólnym działaniem będzie nas stać na wiele.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama