Sonda: Czy chojnowianie są za wstąpieniem do Unii Europejskiej? - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Sonda: Czy chojnowianie są za wstąpieniem do Unii Europejskiej?



Barbara Piechowicz
asystent d/s marketingu rolniczego


      - Jeśli mam być szczera, na dzień dzisiejszy moja wiedza na temat Unii jest niewystarczająca, aby określić się po stronie zwolenników czy przeciwników wejścia do Unii. Ciągle jeszcze zasięgam informacji, zapoznaję się ze wszystkimi "za" i "przeciw". Mam nadzieję, że w czerwcu, kiedy polskie społeczeństwo będzie uczestniczyć w referendum, będę już zorientowana w temacie i z pełną świadomością dokonam wyboru.

Mirosław Gębala
dyrektor Gimnazjum nr 2


      Jestem "za" i przekonuję o tym uczniów w szkole.
Dla młodych otwierają się nowe perspektywy. Będzie dostępny rynek, swobodny przepływ kapitału, będzie można swobodnie podróżować do krajów zachodnich, do Polski wejdą nowe technologie. Unia jest szansą. Obawy zawsze są, każdy człowiek odczuwa lęk przed czymś nieznanym. Ale jest to zrozumiałe... Obecność w Unii mobilizowałaby do działania i wyzwalałaby potrzebę "podnoszenie poprzeczki", co - uważam - jest związane z postępem.

Paweł Łysiak
absolwent Technikum Mechanicznego


      Przypuszczam, że w Chojnowie tendencja jest ogólnie ""za"". Boję się tego, że starsze osoby bądź pochodzące z gminy będą głosowały przeciw integracji. Myślę jednak, że uda nam się wygrać w referendum, bo więcej ludzi jest za wstąpieniem. Chojnów, podobnie jak inne miasta w Polsce, nie rozwija się i widzę nadzieję naszego miasta we wstąpieniu do Unii. Przypuszczam, że napłynie obcy kapitał, powstaną nowe firmy i zwiększy się zatrudnienie. Przeciwnicy integracji to - moim zdaniem - osoby niedoinformowane. Sądzę, że gdyby posiadali dokładniejsze informacje, to zmieniliby zdanie. Uważam, że gdyby Polska nie wstąpiła do Unii, to nie poradziłaby sobie sama z problemami. Trzeba iść za lepszymi, silniejszymi partnerami. Jeśli nie wstąpimy do Unii, to będziemy praktycznie jedynym państwem środkowoeuropejskim, które powiedziało integracji "nie".

Katarzyna Babiarz
studentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Legnicy


      Jeśli nie wejdziemy do Unii teraz, to wcale do niej nie wejdziemy. Jest to pewna szansa dla młodych ludzi. Po skończonych studiach będzie nam łatwiej znaleźć pracę, jednak barierą jest duża nieznajomość języka obcego. Pozostając poza strukturami Unii Europejskiej będziemy mieli w przyszłości bardzo duże trudności w "doścignięciu" pozostałych krajów ""piętnastki"". Państwa członkowskie skorzystały z obecności w UE i nie wyrażają chęci wystąpienia z niej.

* * *

      Większość mieszkańców Chojnowa, którzy wzięli udział w przeprowadzonej sondzie, na pytanie: Czy chojnowianie są za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej?, odpowiedziało "tak". Osoby te reprezentowały różne przedziały wiekowe. Zdawać by się mogło, że osoby starsze raczej negatywnie odnoszą się do kwestii integracji. Nie znalazło to jednak potwierdzenia w naszej sondzie. Okazuje się, że chojnowianie nie obawiają się większych zagrożeń ze strony UE, a nawet widzą w niej szansę na rozwój naszego państwa, regionu i miasta. Pozostaje nam więc tylko życzyć sobie, żeby nadzieje mieszkańców naszego miasta ziściły się po przystąpieniu Polski do Unii!!!


      Sprawa członkostwa Polski w Unii Europejskiej to historyczne wyzwanie. Rząd, traktując integrację europejską jako zasadniczy cel strategii rozwoju naszego kraju, podjął zakrojoną na szeroką skalę akcję informacyjną na temat Wspólnot Europejskich. Jedną z inicjatyw rządowych, będącą częścią tego zintegrowanego systemu informacyjnego, jest projekt Moja Gmina w UE. W ramach projektu powstała sieć gminnych Ośrodków Informacji Europejskiej (OIE).Od 1 marca Punkt Informacji Europejskiej funkcjonuje w Chojnowie z siedzibą w Urzędzie Miejskim. Zadaniem konsultantów gminnego OIE jest przygotowanie wyborców do głosowania w referendum europejskim oraz przybliżenie społeczności lokalnej problematyki związanej z członkostwem Polski w UE oraz funkcjonowaniem w niej danej (Twojej) gminy.
      Wokół integracji europejskiej narosło wiele kontrowersji. Wielkimi krokami zbliża się referendum, w którym każdy z nas będzie miał szansę wypowiedzieć się ""za"" lub ""przeciw"" członkostwu Polski w strukturach zjednoczonej Europy. Wola większości zdecyduje o przyszłości naszego kraju. Aby świadomie i z pełną odpowiedzialnością podjąć decyzję o tak ważnej kwestii dla państwa i dla nas samych, trzeba przede wszystkim rzetelnej informacji. Ta jest już w zasięgu ręki. Z wszelkimi pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi zagadnień unijnych można kierować się do konsultantów gminnego Ośrodka Informacji Europejskiej. Ośrodek zatrudnia, w ramach stażu absolwenckiego, młodych absolwentów wyższych uczelni, którzy dołożą starań, aby odpowiedzieć na każde Państwa pytanie.
      Przystąpmy do czerwcowego referendum europejskiego przygotowani. Przygotowani, to znaczy dobrze poinformowani. A informacje, osoby zainteresowane, uzyskają w Punkcie Informacji Europejskiej uruchomionym w Urzędzie Miejskim, Pl. Zamkowy 1, parter, pok. nr 5, w godz. 7:30-15:30,we wtorki w godz. 8:00-16:00.


J.G., R.Ś.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
Wiedza niewystarczająca2003-03-25Chojnowianin

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama