Strzały w Chojnowie słychać było już około godz. 10. Ulicami miasta szły umundurowane oddziały młodych ludzi, prowadzonych przez uzbrojonych żołnierzy. Szli dwójkami, na rękawach mieli biało-czerwone opaski, na szyi nieśmiertelniki…
W centrum szykowano barykady i broń…
Takie obrazki mieszkańcy Chojnowa mogli obserwować w minioną sobotę wokół swoich domów. Za sprawą Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury oraz Chojnowskej Drużyny ZHR „Białe Orły", uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych przeżyli niecodzienne wydarzenie. Byli uczestnikami projektu „Historyczne harce", który, tym razem dotyczył Powstania Warszawskiego.
Tego dnia Chojnów stał się areną rekonstrukcji walk warszawiaków z Niemcami w okupowanej stolicy. W mieście wyznaczono siedem newralgicznych punktów, do których trzeba było dotrzeć przez zapory, chaszcze i nierzadko pod obstrzałem. Trudny teren, niebezpieczne sytuacje, niespodziewane zdarzenia, zadania do wykonania, to wszystko wymuszało dyscyplinę, skupienie i współdziałanie. Jednocześnie uczyło – ówczesnych zachowań, zagrożeń, działań. Uczyło i wspaniale przekazywało wiedzę, którą wprawdzie podają podręczniki, ale jakoś z książek, ta wiedza tak w umysły nie wnika.
Uczestnicy terenowej gry dowiedzieli się jakie warunki panowały w polowych szpitalach, co to były oddziały RONA, pod chojnowską wieżą ciśnień dowiedzieli się jakie znaczenie miała warszawska PAST-a.
Na przygotowanej trasie, nie było mowy o znużeniu – wszystko było zajmujące, ciekawe i odkrywcze.
Niemniej interesująca była dla mieszkańców Chojnowa rekonstrukcja jednej z powstańczych akcji. Na chojnowskim rynku, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Festung Breslau zainscenizowała walkę i klęskę młodych warszawiaków.
Edukacja przez zabawę czy niekonwencjonalne programy, to najlepszy sposób, by zainteresować np. historią, nie tylko młodego człowieka. Sobotnie zdarzenia były wspaniałą lekcją, która z pewnością w wielu umysłach pozostawi ślad i być może niektórych skłoni także do sięgnięcia do historycznych źródeł.