To tu przed wiekami brzmiały podobne dźwięki. Być może nawet w tej sali, zbierało się okoliczne państwo by w towarzystwie oddawać się muzycznym doznaniom.
Muzeum Regionalne było idealnym miejscem na inaugurację IV już edycji „Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną". Zamek Piastów Śląskich nie pierwszy raz był scenerią dla muzyków, których pasją jest średniowieczna twórczość instrumentalno-wokalna.
3 października – pierwszego z czterech dni koncertowych – w sali sgraffitowej wystąpiły dwa niezwykłe zespoły: "Tiboryus" ze Świeradowa Zdroju, prowadzony przez Ryszarda Dembińskiego oraz Zespół Muzyki Historycznej "Il Riccio" z Wrocławia, kierowany przez Arkadiusza Wróblewskiego.
Pierwszy, skupiający najmłodszych wykonawców tegorocznej „Jesieni…" popisał się grą na oryginalnych instrumentach i wokalem. Wrocławianie natomiast zaprezentowali kunszt dojrzałych muzyków grając sonaty Jerzego Filipa Telemana. Koncert tego dnia przebiegał pod wspólnym hasłem „Muzyka średniowieczna a karczma polska".
W sobotę, w kościele pw.. NPNMP, kolejne dwa zespoły wypełniły stuletnią świątynię brzmieniami ujętymi pod tytułem „Sacrum/Profanum – Muzyka tradycyjna i śródziemnomorska".
Tego dnia zaproszono chojnowian do wysłuchania prezentacji Zespołu Muzyki Dawnej Flauto Dolce z Drezdenka i Zespołu Muzyki Dawnej Voci Unite z Łomży.
Wyrazy uznania dla muzycznego kunsztu i pięknych głosów obu zespołów, które w chojnowskich spotkaniach z muzyką dawną brały udział po raz pierwszy!
Ostatnim w tym cyklu był koncert finałowy, który odbył się w niedzielę, 5 października, w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała tego dnia zespołów, które są już w naszym mieście dobrze znane. Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus" z Mielca ujmuje wspaniałymi, hiszpańskimi rytmami, nieprzeciętnym wokalem i pasją z jaką młodzi ludzie oddają się tej mało wśród ich rówieśników popularnej muzycznej konwencji.
Na zakończenie trzeciego dnia zagrał najbliższy chojnowianom Zespół Muzyki Historycznej „ All Antico".
Założony przed kilku laty w naszym mieście ansambl długo skupiał wyłącznie chojnowian, teraz w jego składzie grają też wrocławianie.
Obie grupy dały wspaniały koncert, który organizator – MOKSiR – ujął pod nazwą „Musica Polonica".
Czwarta edycja „Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną" dowodzi, że zarówno wykonawcy, jak i publiczność czuje potrzebę obcowania z tego rodzaju materią dźwiękową. To także nadzieja, że będą kolejne edycje. Już dziś zapraszamy na jedyne w roku takie doznania. Warto od czasu do czasu przekonać się, że tzw. muzyka dawna potrafi przemówić i zachwycić.