Koncert uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego, jak co roku, zainaugurował miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
30 kwietnia, w Sali Edukacyjnej MBP dzieci i młodzież prezentując nabyte umiejętności przed publicznością, dała wyraz patriotycznej postawy, muzyką dziękując przodkom za wolność i możliwość swobodnego kształcenia się w demokratycznej Ojczyźnie.
W niedzielne przedpołudnie spotkaniem pod obeliskiem przy ul. Chmielnej rozpoczęto w Chojnowie oficjalne uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obecność pocztów sztandarowych placówek oświatowych, związków kombatanckich i sybirackich nadały wydarzeniu podniosłego klimatu.
- Spotykamy się w tym symbolicznym dla nas miejscu w dniu Święta Narodowego, by uczcić 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która rozpoczęła największą w dziejach Polski reformę ustroju państwa. Ustawa ta jednak nie zdążyła na dobre zaistnieć w polskim systemie politycznym, bowiem obowiązywała zaledwie rok. W czasie rozbiorów Polski Konstytucja Trzeciomajowa była traktowana jako symbol dążeń do odzyskania niepodległości. Dla wielu Polaków w tamtym czasie świętowanie jej uchwalenia było okazją do manifestowania swojego patriotyzmu. W II Rzeczypospolitej rocznica została uznana za święto narodowe uchwałą sejmu z 1919 r. Po II wojnie światowej ostatni raz to święto obchodzono w 1946 roku. W następnych kilkudziesięciu latach wszelkie próby zorganizowania uroczystości napotykały na sprzeciw władz Polski Ludowej. Dopiero ustawą z 6 kwietnia 1990 roku ustanowiono Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Dziś, w wolnej Polsce, celebrujemy jeszcze jeden ważny jubileusz - 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju. Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów społecznych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych.
Dzięki władzy lokalnej społeczności, zaangażowaniu mieszkańców, budujemy naszą tożsamość, promujemy nasz dorobek kulturowy i wspólnie z demokratycznie wybranymi przedstawicielami budujemy i rozwijamy nasze miasto.
Niech w roku ustanowionym przez Sejm RP Rokiem św. Jana Pawła II przyświeca nam Jego sentencja - "wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać - trzeba ją stale zdobywać i tworzyć". Dziękuję wszystkim za przybycie, za okazanie patriotycznej postawy i kultywowanie narodowych tradycji.Życzę wszelkiej pomyślności, wielu radosnych, szczęśliwych dni i miłego świętowania.
(z przemówienia burmistrza Jana Serkiesa)
Symboliczne wieńce w hołdzie Poległym złożyły delegacje władz powiatu, miasta i gminy, przedstawiciele miejskiego i gminnego Związku Kombatantów, Związku Sybiraków, Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związku Nauczycielstwa Polskiego.
Stąd, wspólnie z mieszkańcami Chojnowa, uczestnicy przeszli do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie mszę św. w intencji Ojczyzny koncelebrował ks. Marek Osmulski.
Rekreacyjna część święta rozpoczęła się w centrum miasta o godz. 17. Organizator - Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji - zaprosił mieszkańców na pierwszy w tym sezonie plenerowy festyn pn. "Muzyka w Rynku".
Świąteczny, słoneczny dzień wypełniły występy estradowe. Na początek jeleniogórska grupa Trend Music. Pięcioosobowa formacja bawiła chojnowian szlagierami polskich i zagranicznych wykonawców.
Publiczność oklaskiwała także krótki występ młodej chojnowianki, pobierającej lekcje śpiewu w Studio Fame w Legnicy - Karoliny Końki.
Dopełnieniem muzycznych prezentacji były dmuchane atrakcje dla dzieci, kramy
i stoiska gastronomiczne.
Festynowy sezon można uznać za otwarty. W planach kolejne wydarzenia w centrum miasta i innych plenerowych miejscach.