Muzeum Regionalne serdecznie zaprasza na niezwykłą wystawę.
Skarb odkryty został przez dwóch mieszkańców miasta w październiku 1987 r. Jest jednym z najcenniejszych zabytków archeologicznych Dolnego Śląska oraz jednym z największych skarbów średniowiecznych w Polsce i Europie. W skład depozytu wchodziło ponad dwadzieścia tysięcy srebrnych monet denarowych, kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedna bryłka srebra. Skarb został ukryty w drewnianym naczyniu klepkowym, którego fragmenty również udało się zabezpieczyć. Zgromadzony w ten sposób kruszec ważył prawie siedem kilogramów.
Skarb średniowieczny z Głogowa zaskakuje ogromną różnorodnością zgromadzonych w nim typów monet. Dominują w nim monety polskie, przy niewielkiej domieszce zagranicznych okazów. Większość z nich jest bardzo rzadko spotykana, a niektóre okazy znane są tylko i wyłącznie z tego depozytu. Najstarsze monety pochodzą z przełomu XI i XII w. Natomiast najmłodsze okazy datuje się na pierwszą kwartę XIII w. Skarb został ukryty prawdopodobnie między 1210 a 1215 r.
Na ekspozycji znalazły się najciekawsze, najlepiej zachowane i najbardziej reprezentatywne egzemplarze oraz bryłki surowca srebrnego łącznie 155 zabytków.
Tekst: Krystian Książek, Tomasz Stolarczyk
Interesujący jest także sposób wyeksponowania elementów skarbu. Przestrzenna instalacja w ciekawy sposób demonstruje zbiory – warto obejrzeć. Zachęcamy.