Święto trzech narodów
Tegoroczne obchody Dni Miasta przebiegały pod hasłem Święta trzech narodów. Na nasze uroczystości przybyły delegacje z dwóch miast partnerskich - niemieckiego Egelsbach i francuskiego Commentry, które wspólnie z nami celebrowały nie tylko miejskie wydarzenie, ale także dziesięciolecie partnerstwa.
Tuż przed godziną 16. burmistrz Jan Serkies w towarzystwie przedstawiciela mera Com-mentry Chritophera Cabassut i reprezentantki tamtejszej Polonii Stefanii Fayolle uroczyście odsłonił pamiątkową tablicę przekazaną chojnowskiej społeczności przez mera Clauda Riboulet.
Zaraz potem z Placu Zamkowego do centrum miasta wyruszył barwny pochód.
Na czele - debiutujące, piękne mażoretki prowadzone rytmem orkiestry dętej pod kierunkiem Piotra Koziara.
Za nimi feeria barw. Najmłodsi mieszkańcy - przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 1
i Przedszkola Miejskiego nr 2 przebrane w bajkowe postaci prowadziły ku scenie władze miasta oraz gości z Niemiec i Francji w towarzystwie członków Chojnowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich.
Potem, szkoły podstawowe - SP 3 i SP4 - szły do Rynku w barwach trzech narodów.
Podobnie gimnazjaliści - flagi państwowe, herby miast partnerskich, symboliczne dla trzech krajów budowle, a Gimnazjum nr 1 pokusiło się nawet na zaprezentowanie trzech charakterystycznych marek samochodowych. Ulicami Rynku przejechał zabytkowy model citroena, dobrze wszystkim znany trabant i budząca wiele wspomnień syrenka.
Pochód zamykał efektowny przejazd chojnowskich motocyklistów.
Widowiskowy korowód zatrzymał się przed wielką sceną by podziwiać i oklaskiwać uczestników kolejnej już edycji programu "Chojnowianie-Chojnowianom".
Wypełniły go artystyczne występy rodzimych zespołów tanecznych, akrobatycznych, choreografie indywidualne, prezentacje wokalne. Na scenie podziwialiśmy zespoły taneczne - Mini Brooklyn, Mały Brooklyn, Brooklyn Junior, Brooklyn, reprezentację Gimnazjum nr 2 w aerobicu, Mały Karambol, Mały Karambol II, Karambol oraz One Beat, a także akrobatki z SP3 i tancerzy - Karolinę Ziomek, Jagodę i Piotra Korol. Swój talent wokalny zaprezentowali: Aleksandra Kruk, Jan Czapski, Marta Zatwarnicka, Olga Leonarska, Natalia Kruk, Weronika Hajder, Malwina Bosek, Karolina Serkies, a na zakończenie programu - Jurand Kowalski.
Głośno, barwnie, dynamicznie. Profesjonalnie, interesująco, międzynarodowo. Tak rozpoczęły się artystyczne prezentacje tegorocznych Dni Chojnowa.
Swój czas na dużej scenie mieli także laureaci tegorocznego Chojnowskiego Dyktanda
i Turnieju Wędkarskiego o Puchar Burmistrza, których nagrodzono tytułami i pucharami.
Symboliczny puchar otrzymał także burmistrz, któremu chojnowscy motocykliści dziękowali za życzliwość i sympatię. Ich podziękowania wzmocnił ryk motocyklowych silników.
Festiwal rękodzielnictwa
W tym czasie w centrum Rynku odbywał się Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego. Na kilkunastu straganach swój artystyczny dorobek wystawiali okoliczni rzemieślnicy. Szmaciane i włóczkowe przytulanki, szydełkowe ozdoby, wyroby pszczelarskie, ceramika, biżuteria, okolicznościowe kartki, malowane szkło, wyroby z kamienia szlachetnego, dekoracje decoupage, prace członków Chojnowskiej Gildii Artystów Chojnowa i inne rękodzieła przyciągały zarówno oglądających jak i kupujących.
Gwiazda Dni Chojnowa
Kiedy ze sceny zeszli ostatni młodzi wykonawcy ich miejsce zajęli muzycy doskonale znanego wszystkim Roberta Janowskiego.
Polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny najlepiej czuje się na estradzie i pokazał to podczas swojego koncertu.
W teamie Janowskiego na klawiszach gra chojnowianin - Tomasz Filipczak - pianista, aranżer, kompozytor, producent muzyczny. Jak znana i wszechstronna to postać przeczytać można na oficjalnej stronie p. Filipczaka:
Szkołę Muzyczną II stopnia ukończył w Kaliszu w klasie fortepianu mgr Krystyny Bujakiewicz. W Kaliszu też skończył Technikum Budowy Fortepianów. Kolejne doświadczenia muzyczne zdobywał na Śląsku. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Kompozycji i Aranżacji Katowickiej Akademii Muzycznej w klasie Andrzeja Zubka. Po ukończeniu studiów rozpoczął współprace z Teatrem Muzycznym Roma jako pianista oraz dyrygent. Do dzisiaj współpracuje z Teatrem - Studio Buffo, w którym pracuje jako pianista oraz współaranżer tamtejszych produkcji.
Brał udział w wielu telewizyjnych programach i koncertach. m.in.: Wieczór z Jagielskim, "Europa Pa Pa" - finałowy koncert Festiwalu Sztuki Estradowej W-wa 2000.
Jest autorem większości aranżacji przedstawienia "Niedziela na Głównym" - Koncertu Galowego Festiwalu Piosenki Aktorskiej- Wrocław 2001.
Był kierownikiem muzycznym wyborów Miss Polonia 2004 oraz wielu koncertów i programów telewizyjnych, m.in.: Cierniewski Symfonicznie Rzeszow 2003, Rewia Sylwestrowa 2005 TVP1, Sopocki Kabareton, Taniec z Gwiazdami V edycja, Przebojowa Noc (TVP 1), Złota Sobota (TVP 1). Pisał aranżacje do Sopot Festiwal (2006).
W latach 2008-2009 był kierownikiem muzycznym poszczególnych koncertów podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu - 2008 - "Dobre bo O(polskie)"; 2009 - "Debiuty": 2010 - "Debiuty', "Serialowy Przebój Lata", "Piosenka jest dobra na wszystko".
Jest autorem części muzyki do Show Tanecznego Opentaniec, którego premiera miała miejsce na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni oraz Teatru Wielkiego w Warszawie.
Skomponował muzykę do spektaklu Czerwony Kapturek, ostateczne starcie - premiera Grudzien 2007 r w Teatrze na Woli w Warszawie. Jest także autorem muzyki i opracowania muzycznego do kilku filmów dokumentalnych, m.in: "A zaczęło się na wschodzie", oraz "Solidarność - od Zimnej Wojny do Zjednoczenia z Europą".
Zrealizował jako producent muzyczny wiele płyt, m.in.: "Tango 3001" - z piosenkami Astora Piazzolli, Krajewski Smooth Jazz - Tomasz Filipczak&Piotr Rodowicz, Robert Janowski - "Song.pl", "Osiemdziesiąte.pl", Janusz Radek - "Dziwny Ten Świat", Gdzieś-po-między", " Z ust do ust", Irena Santor - "Kręci mnie ten świat".
Jest członkiem zespołu Roberta Janowskiego oraz Janusza Radka. Koncertuje w kraju i na innych kontynentach.
Gratulujemy panu Tomaszowi takich osiągnięć i cieszymy się, że wywodzi się spośród nas.
Niezapomniane szlagiery gwiazd polskiej estrady, wysoki poziom artystyczny i wspaniały kontakt z publicznością złożyły się na doskonałą atmosferę i miłe zakończenie pierwszego dnia miejskiego święta.
Przedszkolne śpiewanie
Drugi dzień rozpoczęła XIX edycja sympatycznego przeglądu piosenki przedszkolnej "Bambiniada". Maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 1 i Przedszkola Miejskiego nr 3 zrobiły show, które licznie zgromadzoną przed sceną publiczność bawiło, wzruszało i doprowadzało do łez jednocześnie.
Nie mniej emocjonujący był występ zespołu Cygański Tabor, w składzie którego grali i śpiewali byli chojnowianie. Rytmiczne piosenki, żywiołowe wykonanie i romski temperament zachęciły publiczność do wspólnej zabawy.
A dopełnieniem miejskiego święta była muzyka disco-polo w wykonaniu zespołu Gesek, który bawił wszystkich zgromadzonych pod sceną.
Burmistrz Miasta Chojnowa serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym
w organizację tegorocznych Dni Chojnowa.
Podziękowania kieruje do grupy mażoretek i jej opiekunki Marzeny Anton, przedszkolaków, ich opiekunów i rodziców, uczniów szkół podstawowych
i gimnazjalnych, nauczycieli i dyrekcji, członków Chojnowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich, chojnowskich motocyklistów, zespołów tanecznych
i ich opiekunów, wokalistów i Orkiestry Dętej.
Gorąco dziękuje służbom technicznym - dyrekcji i pracownikom MOKSiR, pracownikom CHZGKiM, funkcjonariuszom chojnowskiej policji
oraz służbom medycznym.
Dziękuje wszystkim mieszkańcom, którzy aktywnie włączyli się
w obchody miejskiego święta.
eg; fot. chojnow.pl; eg; a. duda