Niebawem obywatele naszego kraju ponownie będą mieli okazję skorzystać z przysługującego im prawa wyborczego. 6 września odbędzie się referendum ogólnokrajowe, zarządzone przez Prezydenta RP, w którym zostaną zadane 3 pytania.
Pierwsze, dotyczące wprowadzenia JOW- Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, drugie, w którym głosujący opowiedzą się za utrzymaniem lub zmianą dotychczas obowiązującego systemu finansowania partii politycznych. W ostatnim pytaniu obywatele mają odpowiedzieć, czy są za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.
Jak zapewne wszyscy wiemy, pierwsze pytanie było jednym z najgłośniejszych i najciekawszych punktów debat w czasie tegorocznych wyborów prezydenckich. Finansowanie partii politycznych od lat stanowi kontrowersyjny element rozważań o polskim systemie politycznym, niejednokrotnie wzbudzający emocje. Z kolei pytanie nr 3, nie mniej ważne, dotyczy zasad funkcjonowania systemu podatkowego oraz pozycji podatnika w tym systemie. Zgodnie z obowiązującym prawem, upoważnieni do wzięcia udziału w referendum są wszyscy obywatele, którzy ukończyli 18-ty rok życia oraz nie posiadają ograniczonego prawa wyborczego, odpowiadając "TAK" lub "NIE" na każde z powyższych pytań.
Referendum, jako jeden z mechanizmów partycypacji obywateli w decydowaniu o losach państwa, stanowi niezwykle ważny element demokracji bezpośredniej oraz wyrażenia opinii społecznej. A przecież to nasza opinia ma fundamentalne znaczenie w kwestii rządzenia krajem. Dlatego też namawiamy do wzięcia udziału w głosowaniu, skorzystania z przysługujących nam praw.
Głosowanie odbędzie się w lokalach ds. referendum w godz. 6.00. - 22.00.
Wynik będzie wiążący, jeśli zagłosuje więcej niż połowa uprawnionych do głosowania.