W resorcie spraw wewnętrznych powstaje specjalna "mapa zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce". Jej stworzenie, według resortu, pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń na terenie kraju i w poszczególnych regionach. Ma ona wskazać miejsca w naszym kraju, gdzie należy wzmocnić działania policji czy ewentualnie utworzyć nowe placówki. W jej planowaniu pomagają przedstawiciele samorządów, szereg innych służb i inspekcji oraz obywatele.
Chojnowski komisariat policji 26 lutego zaprosił społeczność naszego miasta do Domu Schrama na spotkanie dotyczące opracowania lokalnej mapy zagrożeń. Konsultacje odbyły się z udziałem przedstawicieli oświaty, straży pożarnej, MOPS, spółdzielni mieszkaniowej.
Przedstawiono szczegóły wdrożenia krajowego systemu "Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce", statystyki przestępstw i wykroczeń na terenie działalności chojnowskiej jednostki, przeprowadzono dyskusję dotyczącą poszczególnych obszarów związanych z bezpieczeństwem.
Miejsca i elementy zagrożeń może wskazać każdy obywatel. Według komendanta KP Chojnów nadkom. Jacka Palucha, można je zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej Komendy Miejskiej w Legnicy.
Mapa ma zawierać przestępstwa gospodarcze, narkotykowe, kryminalne, społecznie uciążliwe, miejsca gdzie najczęściej występują wypadki drogowe. Wskazania obejmą także osiedla i poszczególne ulice. Mapa powinna też zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić również w związku z organizacją różnorodnych wydarzeń.
Na powstanie mapy MSWiA daje sobie kilka miesięcy. Informacje z gmin trafią do Komendy Wojewódzkiej stamtąd do Komendy Głównej. Ile rzeczywiście zajmie tworzenie "Mapy zagrożeń", pokaże czas. W założeniach ma być ona istotnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.