Na otwarcie tej niezwykłej wyprawy 19 stycznia zaprosiło Muzeum Regionalne. Nietypowa forma wystawy zabiera od-biorcę w przeszłość - do czasów starożytnych, kiedy zaczęła się era piernika (wówczas ciastka miodowego) poprzez kolejne epoki, aż do dzisiejszych smaków i form.
Historię i dzieje piernikarstwa opowiadają plansze - "Od ciasta miodowego Egipcjan do piernika", "O rewirach bartniczych i handlu korzennym", "Życie cechowe piernikarzy", "Pierniki w literaturze i baśniach"… Wystawa eksponatów - przedmiotów powiązanych z produkcją pierników na przestrzeni wieków - obrazuje natomiast metamorfozę piernikowych form i cechu piekarnictwa.
Pierwsza pisemna wzmianka o pierniku pojawiła się jako notatka na marginesie w łacińskim rękopisie Wergiliusza z końca XI wieku w klasztorze Tegernsee. Specyficzne miodowe ciastko ma zatem ponad tysiąc lat.
O jego przeszłości, symbolice, znaczeniu niezwykle barwnie mówił na wernisażu dyrektor Jerzy Janus. Opowieść uzupełniła degustacja współczesnych wyrobów piernikarstwa - aromatycznych, smacznych, mniej lub bardziej korzennych…
Każdego, komu pierniki "są w smak" zapraszamy do Muzeum Regionalnego - wystawa potrwa do końca lutego.