Nigdy z królami nie będziem w aljansach,
Nigdy przed mocą nie ugniemy szyi;
Bo u Chrystusa my na ordynansach,
Słudzy Maryi!
Pieśnią Konfederatów z 1864 roku Juliusza Słowackiego społeczność Powiatowego Zespołu Szkół rozpoczęła miejskie obchody stulecia odzyskania niepodległości.
„Dobro Ojczyzny było ich celem", pod takim hasłem 8 lutego w sali widowiskowej domu kultury przebiegała inauguracyjna uroczystość.
Jej pierwszą część wypełnił wykład Piotra Szubarczyka – pracownika Oddziału Gdańskiego Biura Edukacji Publicznej IPN, który zwracał się do młodzieży: „Proszę was bądźcie roztropni i rozważni. Trzeba zachować dumę i godność, a jednocześnie nie dać się sprowokować słowom i czynom, które godzą w naszą historię". Autor książki „Inka. Zachowałam się jak trzeba…" w swoim wykładzie poruszył wiele historycznych tematów, a szczególnie podkreślał wydarzenia sprzed 250 lat: „Jest to rok Konfederacji Barskiej, ustanowiony przez polski parlament, oddajmy cześć konfederatom, którzy umierali w starciu z wojskami rosyjskimi".
Wśród zaproszonych gości, postać wyjątkowa – Maria Kisielewska-Podrez – więźniarka KL Auschwitz, prezes zarządu Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych w Legnicy, która ze wzruszeniem w głosie zwróciła się do uczniów, by spotykali się z naocznymi świadkami wojennych zdarzeń, by poznawali historię z ust żyjących jeszcze bohaterów, by rozmawiali z bliskimi, zapraszali na swoje lekcje kombatantów, byłych więźniów, by wiedzieli „kto był oprawcą, kto był katem, a kto był ofiarą".
Na zaproszenie organizatora w uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich i lokalnych.
Izabela Wańkowicz – dyrektor biura senator Ewy Czudowskiej i poseł Ewy Szymańskiej, w imieniu parlamentarzystek przekazała szkolnej społeczności oficjalne logo obchodów 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – odręcznie napisane ręką marszałka Józefa Piłsudskiego słowo „Niepodległa".
Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Tadeusz Samborski dziękował za organizację tak znaczącej uroczystości: „To ważne by uczcić niepodległość Polski, która zawiera w sobie heroizm synów naszej ojczyzny, heroizm walki, ale i konstruktywnej odbudowy naszych miast. W tym stuleciu musimy o tym pamiętać. Serdecznie gratuluję pomysłu. Dziękuję wszystkim tym, którzy dokładają wszelkich starań, w myśl patriotycznego wychowania młodzieży".
Burmistrz miasta Jan Serkies również podkreślił wartość tego szczególnego dnia: „Dzisiejsze spotkanie inaugurujące setną rocznicę odzyskania niepodległości w Chojnowie jest przykładem, że w naszym mieście przywiązujemy dużą wagę do przekazywania historii, tradycji, dziedzictwa kulturowego naszego narodu. Gorąco dziękuję całemu gronu pedagogicznemu, za organizację tych wspaniałych uroczystości".
Dopełnieniem spotkania był koncert. Niezwykły, niecodzienny. Jego tłem były fotosy bohaterów Niepodległej, kadry z filmów wojennych, archiwalne zdjęcia. Obrazy były idealną scenerią oprawy muzycznej – utworów opowiadających o dniach buntu, gniewu i szarej codzienności, o czasach, które na trwałe za-pisały się w pamięci Polaków. Teksty Gajcego, Baczyńskiego, Norwida czy Słowackiego w interpretacji zespołu Contra Mondum – muzyków z nurtu patriotycznego rocka – przemawiały zarówno do starszych jak i młodszych.
Tę formę przekazu doceniła także Maria Kisielewska-Podrez, która ofiarowała wokaliście symboliczną chustę więzienną.
- Patriotyzmu nie można nauczyć na kilku lekcjach, można natomiast starać się uzmysłowić uczniom ogromne znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie oraz zachowania własnej tożsamości - słowa dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół Mariusza Kowalczyka doskonale wpasowały się w niecodzienną i atrakcyjną formę patriotycznej edukacji.