Rowerem do źródeł - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Rowerem do źródeł



      Gazeta Chojnowska jako pierwsza dotarła do niepublikowanego jeszcze przewodnika turystycznego „Rowerem do źródeł Skory" autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Jerzego Kucharskiego. Prezentujemy fragment związany z kościołem w Proboszczowie i Ostrzycą Proboszczowicką przez co być może zachęcimy Państwa do głębszego zapoznania się z edukacyjną trasą rowerową i zmobilizujemy do wycieczki z rodziną np. podczas letnich wakacji.

Kościół w Proboszczowie – 45,8 km
      Kościół parafialny p.w. Św. Trójcy wzniesiony został pierwotnie w stylu romańskim w połowie XIII w. Świadczy o tym zachowany romański portal w południowej elewacji kościoła. Istnieją także niepotwierdzone informacje, że kościół powstał w 1168 r.
W 1419 r. Sander von Grunau dobudował kaplicę, która obecnie jest zachrystią.
Po przejęciu kościoła przez ewangelików nastąpiła przebudowa kościoła. W 1548 r. dobudowano empory. W późniejszym okresie, w 1673 r., przedłużono nawę główną o cztery osie okienne, a w latach 1701-1702 dobudowano trzecią kondygnację empor, wieżę i drewniane sklepienie pozorne. Prace te były związane z dostosowaniem świątyni do pełnienia roli kościoła ucieczkowego. Fundatorem przebudowy kościoła był hrabia von Redern, a autorem projektu włoski architekt Giullio Simonetti.
W początku XVIII w. kościół osiągnął dzisiejsze rozmiary. Po II wojnie światowej budowla popadła w ruinę. W latach 1961-1965, po przeprowadzeniu remontu generalnego, kościół przejęła parafia katolicka.
      W wyniku prac remontowych zdemontowano drewniane sklepienie pozorne i empory. Wewnątrz kościoła znajduje się kamienny ołtarz z około 1725 r., drewniane, polichromowane ołtarze boczne, wolnostojąca, drewniana, polichromowana ambona, z przełomu XVII i XVIII w. oraz chrzcielnica z końca XVIII w. Wśród kamiennych epitafiów na uwagę zasługuje płaskorzeźba Zmartwychwstanie w nagrobku Redernów z II połowy XVI w.
Kościół otoczony jest murem cmentarnym z ostrołucznym przejściem i cmentarzem. Tu szczególną uwagę zwraca kaplica grobowa von Redernów z 1729 r., założona na planie prostokąta i przykryta pseudokopułą z latarnią. Nad wejściem do kaplicy znajduje się kartusz herbowy.

Skok w bok, czyli wycieczka na Ostrzycę
      Jeśli już jesteśmy w Proboszczowie, to możemy wybrać się na pieszą wycieczkę na pobliską Ostrzycę Proboszczowicką. Wiedzie na nią z centrum wioski żółty szlak Wygasłych Wulkanów. Na Ostrzycę nie sposób nie trafić, gdyż wznosi się 200 m nad otaczający ją teren, na zachód od wsi. Wysokość Ostrzycy wynosi 501 m n.p.m. (500,9 m na starych niemieckich mapach topograficznych). Najnowsze pomiary wskazują, że Ostrzyca jest niższa i ma 499 m n.p.m. Tak czy inaczej jest ona nekiem wulkanicznym zbudowanym z plioceńskich bazaltów, które przebiły dolnopermskie zlepieńce i piaskowce czerwonego spągowca.
Przed II wojną światową Ostrzyca była rezerwatem przyrody. W 1962 r. stała się rezerwatem geologicznym, a obecnie utworzono wokół niej Obszar Chronionego Krajobrazu. Porasta ją las mieszany, a u podnóża w drzewostanie przeważają świerki.
W połowie XIX w. wybudowano u północnego podnóża budynek zwany „Spitzbergbaude", który pełnił rolę kawiarni, restauracji i punktu wypadowego na szczyt. Z tamtego okresu pozostało około 450 bazaltowych stopni prowadzących na wierzchołek Ostrzycy. „Spitzbergbaude" już nie ma, ale za to pozostała piękna panorama, jaka rozpościera się ze szczytu. Widać z stąd Dolinę Skory, Pogórze oraz Góry Kaczawskie i Karkonosze. Nie widać jednak naszego celu wyprawy, źródła Skory, które skryło się za Sądreckimi Wzgórzami.


Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama