Gazeta Chojnowska jako pierwsza dotarła do niepublikowanego jeszcze przewodnika turystycznego „Rowerem do źródeł Skory" autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Jerzego Kucharskiego. Prezentujemy fragment związany z kościołem w Proboszczowie i Ostrzycą Proboszczowicką przez co być może zachęcimy Państwa do głębszego zapoznania się z edukacyjną trasą rowerową i zmobilizujemy do wycieczki z rodziną np. podczas letnich wakacji.
Kościół w Proboszczowie – 45,8 km
Kościół parafialny p.w. Św. Trójcy wzniesiony został pierwotnie w stylu romańskim w połowie XIII w. Świadczy o tym zachowany romański portal w południowej elewacji kościoła. Istnieją także niepotwierdzone informacje, że kościół powstał w 1168 r.
W 1419 r. Sander von Grunau dobudował kaplicę, która obecnie jest zachrystią.
Po przejęciu kościoła przez ewangelików nastąpiła przebudowa kościoła. W 1548 r. dobudowano empory. W późniejszym okresie, w 1673 r., przedłużono nawę główną o cztery osie okienne, a w latach 1701-1702 dobudowano trzecią kondygnację empor, wieżę i drewniane sklepienie pozorne. Prace te były związane z dostosowaniem świątyni do pełnienia roli kościoła ucieczkowego. Fundatorem przebudowy kościoła był hrabia von Redern, a autorem projektu włoski architekt Giullio Simonetti.
W początku XVIII w. kościół osiągnął dzisiejsze rozmiary. Po II wojnie światowej budowla popadła w ruinę. W latach 1961-1965, po przeprowadzeniu remontu generalnego, kościół przejęła parafia katolicka.
W wyniku prac remontowych zdemontowano drewniane sklepienie pozorne i empory. Wewnątrz kościoła znajduje się kamienny ołtarz z około 1725 r., drewniane, polichromowane ołtarze boczne, wolnostojąca, drewniana, polichromowana ambona, z przełomu XVII i XVIII w. oraz chrzcielnica z końca XVIII w. Wśród kamiennych epitafiów na uwagę zasługuje płaskorzeźba Zmartwychwstanie w nagrobku Redernów z II połowy XVI w.
Kościół otoczony jest murem cmentarnym z ostrołucznym przejściem i cmentarzem. Tu szczególną uwagę zwraca kaplica grobowa von Redernów z 1729 r., założona na planie prostokąta i przykryta pseudokopułą z latarnią. Nad wejściem do kaplicy znajduje się kartusz herbowy.
Skok w bok, czyli wycieczka na Ostrzycę
Jeśli już jesteśmy w Proboszczowie, to możemy wybrać się na pieszą wycieczkę na pobliską Ostrzycę Proboszczowicką. Wiedzie na nią z centrum wioski żółty szlak Wygasłych Wulkanów. Na Ostrzycę nie sposób nie trafić, gdyż wznosi się 200 m nad otaczający ją teren, na zachód od wsi. Wysokość Ostrzycy wynosi 501 m n.p.m. (500,9 m na starych niemieckich mapach topograficznych). Najnowsze pomiary wskazują, że Ostrzyca jest niższa i ma 499 m n.p.m. Tak czy inaczej jest ona nekiem wulkanicznym zbudowanym z plioceńskich bazaltów, które przebiły dolnopermskie zlepieńce i piaskowce czerwonego spągowca.
Przed II wojną światową Ostrzyca była rezerwatem przyrody. W 1962 r. stała się rezerwatem geologicznym, a obecnie utworzono wokół niej Obszar Chronionego Krajobrazu. Porasta ją las mieszany, a u podnóża w drzewostanie przeważają świerki.
W połowie XIX w. wybudowano u północnego podnóża budynek zwany „Spitzbergbaude", który pełnił rolę kawiarni, restauracji i punktu wypadowego na szczyt. Z tamtego okresu pozostało około 450 bazaltowych stopni prowadzących na wierzchołek Ostrzycy. „Spitzbergbaude" już nie ma, ale za to pozostała piękna panorama, jaka rozpościera się ze szczytu. Widać z stąd Dolinę Skory, Pogórze oraz Góry Kaczawskie i Karkonosze. Nie widać jednak naszego celu wyprawy, źródła Skory, które skryło się za Sądreckimi Wzgórzami.
Redakcja