Wkrótce miną dwa lata od czasu utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie. Czas ten znacznie wpłynął na zmianę życia osób niepełnosprawnych uczęszczających do tej placówki. Wcześniej te osoby nie miały szansy pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Utworzenie WTZ zmieniło w bardzo dużym stopniu podejście społeczności lokalnej do osób niepełnosprawnych. Ci ostatni natomiast otrzymali szansę pełnego udziału w życiu społecznym, stali się bardziej otwarci, nabyli więcej pewności siebie.
Jak wiele WTZ zmieniło w ich życiu świadczą osobiste wypowiedzi:
„.Zmieniło się bardzo dużo w moim życiu. Całe moje życie, ja sam się zmieniłem, moje kłopoty się skończyły. Brakowało mi kontaktów z rówieśnikami. Życie przestało być nudne.." - powiedział Krzysztof.
„Tutaj spotkałam przyjaciół"- mówi Agnieszka.
„Jestem szczęśliwa, bo mam kontakt z ludźmi, bo się tu wielu rzeczy nauczyłam..." - mówi Magda.
Dwa lata działalności WTZ to przede wszystkim okres bardzo intensywnej pracy i nauki, zdobywania nowych doświadczeń oraz umiejętności. Uczestnicy doskonalą swoje umiejętności w czterech pracowniach: plastycznej, ogrodniczej, gospodarstwa domowego oraz stolarsko-ślusarskiej. Korzystają także z rehabilitacji leczniczej.
„ Jesteśmy docenieni za pracę, którą tu wykonujemy. Jest to wartość, której nikt nam wcześniej nie dawał" – mówi Krzysztof.
Podopieczni WTZ w trakcie dotychczasowej działalności brali udział w różnych uroczystościach w swojej placówce i poza nią. Oprócz licznych imprez okolicznościowych, które odbywały się w siedzibie Warsztatu, niepełnosprawni mieli także okazję promować się na aukcjach świątecznych, festynach, imprezach charytatywnych na zewnątrz.
Formą integracji uczestników WTZ z osobami niepełnosprawnymi z innych placówek były spotkania, m.in.: Wiosna Niepełnosprawnych w Miłogostowicach (V/2005), Paraolimpiada Osób Niepełnosprawnych w Legnicy (IX/2005), Legnicki Dzień Integracji (X/2005). Była to możliwość zaprezentowania swoich umiejętności sportowych i artystycznych, a owocem tej rywalizacji są liczne medale, dyplomy i nagrody.
Dzięki organizowanym przez Warsztat wycieczkom uczestnicy mieli okazję poznania nowych miejsc a tym samym stali się bogatsi o nowe, niezapomniane przeżycia. Odwiedzili m.in.: ZOO we Wrocławiu, Poznań, Gniezno, Kórnik, Rogalin, Leszno, Biskupin, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Wieliczkę, Licheń, Warszawę, Częstochowę, Chorzów. Byli także na turnusie rehabilitacyjnego w Jarosławcu.
Od m-ca marca br. WTZ jest właścicielem busa do przewozu osób niepełnosprawnych, który placówka otrzymała dzięki nakładom finansowym PFRON oraz pomocy ze strony władz miasta. Dzięki temu, w ramach zajęć rekreacyjno-terapeutycznych, możliwe są wyjazdy na basen do Aquaparku w Polkowicach. Od m-ca września br. uczestnicy WTZ korzystają także z zajęć hipoterapii w Kwiatowie, a za sprawą aktorów z Krakowa mają także możliwość bezpośredniego kontaktu ze sztuką.
W licznych zajęciach proponowanych przez Warsztat uczestniczy 20 osób niepełnosprawnych. Jeszcze nie tak dawno zamknięci w czterech ścianach, ograniczeni własnymi ułomnościami, dziś odkrywają uroki codzienności, uczą się samodzielności, nawiązują towarzyskie kontakty, integrują się ze społeczeństwem. Pobierają lekcje życia, edukując jednocześnie innych.
M.T., J.E.