„Dziś przypada 87 rocznica powrotu Polski na mapy świata. Mając świadomość obowiązku podtrzymywania i rozwoju postaw patriotycznych oraz pielęgnowania szacunku wobec wielkiego dziedzictwa naszych ojców, spotykamy się rokrocznie przy obelisku oddając cześć, tym którzy o naszą wolność walczyli". (fragment przemówienia burmistrza z okazji 11 listopada)
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. Podczas okupacji hitlerowskiej oraz w czasie rządów komunistycznych obchodzenie listopadowych uroczystości było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmową, przywrócono obchody tego święta
Od tego czasu, każdego roku przedstawiciele władz miasta, kombatanci, zaproszeni goście i mieszkańcy Chojnowa spotykają się przy pomniku na ul. Chmielnej, który jest lokalnym symbolem walki, męczeństwa, bohaterstwa i wolności.
Kilka minut po godz. 11 w tym właśnie miejscu rozpoczęto tegoroczne obchody Dnia Niepodległości. Stąd w asyście orkiestry dętej pod batutą Jana Buńkowskiego uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła pw. Apostołów św. Piotra i Pawła, gdzie odbyła się Msza św. w intencji naszej Ojczyzny.
Część artystyczna narodowego święta odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Uczniowie Gimnazjum nr 2 przygotowali na tę okoliczność widowisko muzyczno-słowne ilustrujące drogę Polaków do wolności. Poezja, scenki dramatyczne, patriotyczne pieśni, scenariusz w klimacie XIX wieku, kostiumy z tamtych lat – twórcy przedstawienia zrobili wszystko, aby wiernie oddać historię. O tym, że się udało świadczyły łzy wzruszenia, gromkie brawa i komentarze po występach.
Równie ciekawy, chociaż o nieco innym charakterze, program zaprezentowali dzień wcześniej w Domu Chemika uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego. Kilkudziesięciu muzyków dało koncert klasycznych utworów, prezentując jednocześnie przed publicznością zdobyte umiejętności i postępy w nauce gry na fortepianie, skrzypcach, akordeonie i gitarze. Obok uczniów wystąpił także z pieśniami patriotycznymi zespół folklorystyczny „Słowiki" ze Starego Łomu.
Koncerty organizowane przez SOM cieszą się coraz większą popularnością. Przybywa zarówno wykonawców jak i słuchaczy.
„Droga polskiego narodu do wolności była drogą długą i krwawą. Powstania, począwszy od kościuszkowskiego poprzez listopadowe, krakowskie i styczniowe - wszystkie znaczyły ofiarami drogę do suwerenności.
Drugiej Rzeczpospolitej nie było jednak dane długo cieszyć się niepodległością - najpierw wojna bolszewicka w 1920 roku zakończona sławetnym "cudem nad Wisłą", w 20 lat później - wybuch kolejnej wojny światowej, okupacja i lata komunizmu.
Dzisiejsza walka o niezależność, to dbałość o znaczenie Polski w świecie, szacunek dla niej i wykazanie jak jesteśmy wartościowym narodem.
I tak jak nasi dziadowie stanęli solidarnie w obronie autonomii, tak my dla przyszłych pokoleń musimy zadbać o pokój, dobre stosunki międzynarodowe i rozwój naszej Ojczyzny."
(fragment przemówienia burmistrza z okazji 11 listopada)