Dla Doktora - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Dla Doktora




Jest ich w Polsce ponad 300. Skupione są w Polskim Stowarzyszeniu Korczakowskim. Integrują się w rożny sposób, w różnej formie i w różnych miejscach. Szkoły im. Janusza Korczaka spotykają się w ciągu roku kilkakrotnie na wielu organizowanych dla nich imprezach.
Jedną z nich są Spotkania Teatralne Szkół i Placówek Korczakowskich zainicjowane przez Szkołę Podstawową nr 4 w Chojnowie.
Druga edycja Spotkań odbyła się 25 listopada w Miejskim Domu Kultury. Do Chojnowa przyjechało tego dnia 7 szkół noszących imię Starego Doktora.


Janusz Korczak był nie tylko lekarzem, pedagogiem, wychowawcą, ale także wrażliwym literatem, który swoje utwory pisał głównie z myślą o dzieciach.
W jaki sposób złożyć więc hołd i podziękowanie temu najwspanialszemu przyjacielowi najmłodszych jak nie poprzez sztukę.
Od kilku lat szkolna społeczność „czwórki" świętuje dzień patrona wystawiając na kameralnej scenie małe formy teatralne prezentowane przez większość klas.
To już tradycja tej szkoły, a uczniowie przygotowują się do występów wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Repertuar jest dowolny, dowolna jest też interpretacja i scenografia. Brak ograniczeń powoduje, że na szkolnej scenie oglądamy rewie z tańcem i śpiewem, spektakle humorystyczne i takie z głębokim przesłaniem, dramaty, pantomimę i skecze. Klasy prześcigają się w pomysłach, kostiumach, doborze scenariuszy. Inwencje młodzieży i ich wychowawców wspierają rodzice, którzy coraz częściej wcielają się w role garderobianych, scenografów, kostiumologów.


W ubiegłym roku poszerzono Przegląd Małych Form Teatralnych organizując imprezę dla szkół im. Janusza Korczaka z Dolnego Śląska. Przedsięwzięcie ambitne, ale „korczakowcy" z Chojnowa mają wiele doświadczenia w tym rzemiośle.

Na scenie chojnowskiego MDK wystąpiło dziesięć grup teatralnych prezentujących repertuar w dwóch grupach wiekowych.Gród nad Skorą reprezentowali aktorzy, którzy w szkolnym przeglądzie wypadli najlepiej. Jako, że Spotkanie ma charakter konkursu zespoły były oceniane przez profesjonalne jury złożone z instruktorki teatru MDK i studentów wrocławskiej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Część przedstawień cechowała tematyczna dojrzałość. Niektórym z nich zabrakło jednak humoru, dziecięcej beztroski, o której tak wiele mówił Korczak, radości i kolorytu. Można było odnieść wrażenie, że w poszukiwaniu scenariusza skupiono się na efektach scenicznych, dramaturgii i minimalizacji, kierując się nieco w stronę teatru nowoczesnego. Młoda publiczność czasami bez zrozumienia odbierała przedstawienie. Ale to były wyjątki. Wśród prezentowanych spektakli znalazły się też takie, które bawiły, rozśmieszały i uczyły jednocześnie.
Jednym z nich było widowisko pt. „ Bajeczka o małpeczkach". Dostosowane do wieku odbiorcy, dynamiczne i barwne w grupie klas I-III, wywalczyło sobie pierwsze miejsce.
W klasach starszych jury najwyżej oceniło oryginalne, refleksyjne przedstawienie pt. „Idź, bądź człowiekiem…"


W sumie kilkugodzinny maraton teatralny był z pewnością nietypową lekcją sztuki, ale przede wszystkim była to okazja do zbliżenia, nawiązania nowych kontaktów i integracji z bliźniaczymi szkołami.

Druga edycja Spotkań Teatralnych przeszła już do historii. O tym, że impreza się udała świadczyły podziękowania goszczonych szkół i wyrazy uznania dla organizatorów. A nad sprawnym przebiegiem Spotkań, ich przygotowaniem i każdym szczegółem czuwały Bernarda Mormul – opiekun Koła Korczakowskiego w SP4 oraz Anna Denisiak – opiekun Samorządu Uczniowskiego tej szkoły.


klasy I - III
I miejsce - SP 4 w Chojnowie (klasa IIa pod kierunkiem Teresy Halikowskiej w sztuce pt. „Bajeczka o małpeczkach")
II miejsce – SP w Brochocin ( zespół teatralny pod kierunkiem Jadwigi Skoczylas w przedstawieniu pt. „Tereska")
III miejsce - Zespół Placówek Terapeutycznych w Zgorzelcu (grupa teatralna pod kierunkiem Gabrieli Przybysz w sztuce pt. „Ratunku moja róża umiera")
klasy IV – VI
I miejsce – SP 4 w Chojnowie (klasa teatralna pod kierunkiem Barbary Słotwińskiej w sztuce „Idź, bądź człowiekiem...")
II miejsce – SP w Jaroszowie ( zespół teatralny w sztuce pod kierunkiem Elżbiety Szczeranik „ Perły szczęścia nie dają")
III miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Ząbkowicach Śląskich (zespół „Korczakowcy" w sztuce pt. „Ballada o uprzejmym rycerzu"pod kierunkiem Iwony Padło)
wyróżnienie - SP nr 5 w Jaworze (zespół teatralny „Piąteczki" w sztuce pt. „Król Maciuś Reformator")

















Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama