60 lat temu świat dowiedział się o zakończeniu II wojny światowej, wojny krwawej, podstępnej, wojny, w której ginęły bezbronne ofiary, która pochłonęła miliony istnień ludzkich, pokryła Europę morzem łez i krwi. Rocznicę zakończenia II wojny światowej chojnowianie świętowali 9 maja rozpoczynając uroczystości od złożenia hołdu tym, którzy polegli podczas tej, jednej z najstraszniejszych wojen.
Kombatanci miasta i gminy Chojnów, władze miasta i gminy, przedstawiciele związków i stowarzyszeń oraz delegacje młodzieży chojnowskich szkół złożyli kwiaty pod obeliskiem oddając hołd żołnierzom poległym w walce o niepodległość ojczyzny i pomordowanym w obozach i łagrach oraz zesłanym na Sybir.
Kilkanaście minut później wspólną modlitwą w trakcie mszy świętej w kościele pw. św. Piotra i Pawła uczczono pamięć uczestników działań wojennych, którzy z wojennej zawieruchy nie powrócili, modlono się za zdrowie tych, którzy do dziś są świadectwem tamtego okresu.
Okolicznościowa akademia przygotowana w sali domu kultury była okazją do wyróżnienia kombatantów, którzy otrzymali tego dnia dyplomy uznania z rąk wiceprezesa ZKRPiBWP porucznika Józefa Pałesa. To wyróżnienie otrzymał
Adam Kiernicki, Jan Borysionek, Józef Marciniszyn, Kazimierz Dworzyński i Julian Kuroś, który został także, podobnie jak
Władysław Rudek odznaczony Krzyżem Zesłańca Sybiru.
Uroczystości uświetniono programem artystycznym przygotowanym przez uczniów Gimnazjum nr 2 pod kierunkiem Lucyny Spes i Ewy Kantor.
Okolicznościowe spotkanie zakończono w Domu Chemika, gdzie we własnym gronie uczestnicy uroczystości wspominali dzieje sprzed 60 lat.