Radni wysłuchali tego dnia także sprawozdania z działalności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2005r.
Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych realizowany w 2005r. był kontynuacją założeń podjętych w programach w poprzednich latach.
Większość działań podejmowanych przez komisję skierowanych jest do dzieci i młodzieży. Profilaktyka, terapia, aktywny wypoczynek i inne formy zapobiegania zjawiskom alkoholizmu i narkomanii, mają na celu wskazanie młodym ludziom prawidłowych kierunków rozwoju.
W 2005r. dla dzieci zamieszkałych w Chojnowie, pochodzących z rodzin wielodzietnych, dysfunkcyjnych, niepełnych, w których występuje problem uzależnienia od alkoholu, prowadzone były zajęcia w grupie terapeutycznej. W zajęciach od stycznia do końca czerwca 2005r. uczestniczyło 26 dzieci, a od września do grudnia - 22 dzieci.
W okresie ferii zimowych, miejska komisja była współorganizatorem „ferii w mieście" dla grupy 40 dzieci, sfinansowała zimowisko w Bielawie dla 44 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, dofinansowała także zimowe półkolonie organizowane przez Miejski Dom Kultury.
Na przełomie czerwca i lipca 85 dzieci w wieku 10-16 lat, zakwalifikowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnowie, było uczestnikami dwutygodniowej kolonii w Rudnie, sfinansowanej ze środków zaplanowanych w budżecie miasta na przeciwdziałanie alkoholizmowi. Dofinansowano także półkolonie dla 40 dzieci.
Kontynuacją z lat poprzednich było prowadzenie działań terapeutycznych skierowanych na współuzależnionych oraz rodziny zagrożone problemem alkoholowym i przemocą domową, realizowanych w ramach usług terapeutycznych.
W szkołach podstawowych, gimnazjalnych i średnich odbywały się różnego typu zajęcia profilaktyczne i promujące zdrowy tryb życia w formie przedstawień teatralnych, zajęć warsztatowych, konkursów, zajęć sportowych.
Pomyślano również o najmłodszych i dla nich zakupiono urządzenia na place zabaw na ul.: Witosa, Sikorskiego, Kazimierza Wielkiego, Złotoryjską. Zakupiono również betonowy stół pingpongowy, który umieszczono przy ul.Sikorskiego.
Sprawdzoną i potrzebną formą pomocy rodzinom i osobom korzystającym ze świadczeń opieki społecznej okazuje się coroczne zatrudnianie na umowę-zlecenie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Chojnowie psychologa.
Przez okres całego roku działał w Chojnowie Punkt Konsultacyjny, w którym pomoc psychologiczną znajdowały osoby uzależnione i współuzależnione od alkoholu i narkomanii. W ramach funkcjonowania Punktu została sporządzona Diagnoza Problemów Alkoholowych dla Miasta Chojnowa.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych odbyła w 2005r. 8 posiedzeń, z 13 osobami uzależnionymi od alkoholu przeprowadziła rozmowy interwencyjno-motywujące. Zaopiniowała 16 zezwoleń na sprzedaż alkoholu. Zajmowano się także m.in. tematem procedur interwencji wobec nieletnich, którzy są pod wpływem alkoholu, tematem kontroli sklepów, w których sprzedawany jest alkohol, pod względem łamania zakazu spożywania na ich terenie napojów alkoholowych oraz sprzedaży alkoholu nieletnim.
O dotychczasowej działalności mówili też przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta, która funkcjonuje od marca ubiegłego roku.
- Pierwszych kilka miesięcy naszej kadencji potraktowaliśmy jako okres organizacyjny, który wykorzystaliśmy na opracowanie planu pracy – rozpoczęła Paulina Burzmińska, wiceprzewodnicząca MRM. – W październiku wzięliśmy udział w warsztatach prowadzonych przez animatorów Centrum Edukacji Obywatelskiej. Warsztaty te miały na celu przygotować nas do samodzielnej realizacji naszych projektów. Efektem tych zajęć jest nasze przystąpienie do ogólnopolskiego programu Młodzi Obywatele Działają z projektem organizacji koncertu charytatywnego.
Mamy ambicje stać się Centrum Informacyjnym dla młodzieży miasta Chojnowa. Chcemy podpowiadać jekie są możliwości w zakresie współpracy z organizacjami działającymi na rzecz młodzieży, gdzie można zasięgnąć informacji na temat instytucji i programów ułatwiających naukę za granicą. Dlatego ogłosiliśmy konkurs na stronę internetową Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Udało nam się nawiązać kontakt z samorządami chojnowskich szkół. Mamy nadzieję, że współpraca będzie się rozwijać i zaowocuje tym, że będziemy mogli realizować nasze wspólne pomysły i projekty. W listopadzie wspieraliśmy Gimnazjum nr 2 w zbiórce darów na rzecz dzieci z misji w Kamerunie, w którą zaangażowaliśmy inne chojnowskie szkoły. Chcielibyśmy, aby ta pomoc nie była jednorazowa, ale systematyczna.
4-6 listopada przedstawiciele MRM brali udział w obchodach 10-lecia Europejskiego Forum Młodzieży - organizacji pozarządowej, która wspiera rozwój młodych ludzi. Jej projekty skierowane są w szczególności do młodzieży ze wsi i mniejszych miast. Wciągu trzech dni chojnowianie uczestniczyli w warsztatach na temat wymian międzynarodowych młodzieży, wolontariatu oraz stypendiów dla młodzieży.
Od stycznia br. młodzi radni zajmują się realizacją kolejnych kroków programu "Młodzi Obywatele Działają", który umożliwia skutecznie uczestniczyć w życiu publicznym i aktywizuje młodzież.
Redakcja