W ubiegłym numerze „Gazety Chojnowskiej" podaliśmy krótką informację o wyjeździe burmistrza do Warszawy, w celu odebrania certyfikatu „Przejrzystej Polski". O akcji ogłoszonej kilka miesięcy temu przez „Gazetę Wyborczą" pisaliśmy wielokrotnie. Do programu „Przejrzysta Polska", na około 3000 gmin w kraju, przystąpiło 764 gmin i powiatów. Chojnów był jednym z 403 samorządów, które otrzymały dokument potwierdzający rzetelność, otwartość i sumienność codziennej działalności.
Aby otrzymać tytuł „Przejrzystej" należało spełnić kilka wymogów.
Zadanie przejrzystości To zadanie polegało na opracowaniu przez pracowników urzędu opisu usług świadczonych w samorządzie. Wykonano także system oznakowania wewnętrznego, uruchomiono punkt informacyjny dla mieszkańców.
Zadanie braku tolerancji dla korupcji W tym przypadku należało wypracować i wdrożyć kodeks etyczny pracowników urzędu.
Zadanie partycypacji społecznej Tajemniczo brzmiące zadanie polegało na opracowaniu programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. W naszym mieście działa wiele związków, stowarzyszeń czy kół, które urząd wspiera od lat, ten wymóg nie był więc niczym nowym dla urzędników.
Zadanie przewidywalności W tym przypadku należało przygotować krótki materiał przybliżający mieszkańcom istniejący w mieście aktualny strategiczny dokument rozwojowy. W wyniku tego zadania powstał „Informator o planach rozwojowych miasta i kierunkach działania samorządu w okresie najbliższych lat", który trafił bezpośrednio do chojnowian.
Zadanie fachowości Zadanie polegało na opracowaniu procedury naboru na każdy wakat w urzędzie oraz procedury konkursowej na stanowiska kierownicze. Jednocześnie przy tym zadaniu wprowadzono system oceny pracy urzędników, którą burmistrz dokonywać będzie każdego roku.
Zadanie rozliczalności "Skąd mamy pieniądze i na co je wydajemy" - informator pod takim tytułem mieszkańcy otrzymali kilka miesięcy temu, a miał on za zadanie w przystępny sposób wyjaśniać właśnie skąd miasto ma pieniądze i na co je wydaje.
-
Prace nad wszystkimi sześcioma zadaniami trwały ponad rok – mówi burmistrz Jan Serkies. –
Wierzę, że mieszkańcy naszego miasta docenią starania urzędników.
Wszystkim nam przecież zależy na udoskonaleniu funkcjonowania samorządu, na uczciwości i skuteczności działania. Przyznany miastu certyfikat dowodzi, że jesteśmy jednostką, która chce udoskonalać praktykę sprawowania władzy i administrowania, dążąc do wyeliminowania korupcji i innych form patologii. Będzie to miało z pewnością wpływ na podniesienie społecznego zaufania do urzędników i władz. Mam nadzieję, że przełoży się to także na pozytywny odbiór miasta przez potencjalnych inwestorów. Uroczystość wręczenia certyfikatów poprzedziła debata na tematy samorządowe z udziałem wicepremiera Ludwika Dorna i posła Jana Rokity.
-
Chcę wyrazić słowa wielkiego szacunku dla każdego z państwa – powiedział do wyróżnionych wójtów, burmistrzów i prezydentów Jan Rokita –
Każdy, kto się tu znalazł, sam, z własnej inicjatywy, albo z inicjatywy środowiska, zrobił coś, aby jego społeczność była bardziej przejrzysta, mniej skorumpowana i bardziej przyzwoita. Każdy z państwa jest wzorem lokalnego lidera, społecznika, wzorem lokalnego rządcy. -
Wszystkim organizatorom i uczestnikom chcę wyrazić uznanie – dodał Ludwik Dorn.
Kiedy w 2004 roku Gazeta Wyborcza rozpoczęła akcję pilotażową z udziałem 15 gmin, nikt nie spodziewał się, że kilka miesięcy później do akcji masowej włączy się blisko 30% krajowych samorządów. Nie wszyscy jednak okazali się na tyle „przejrzyści", by uhonorować ich prestiżowym tytułem. Chojnów znalazł się na liście laureatów i od tego momentu może prawnie posługiwać się logo i tytułem „Przejrzystej Polski".
teksty pomocnicze „Gazeta Wyborcza" 6 marca 2006 r.