Wyjątkowy koncert - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Wyjątkowy koncert



Brzmienie XIX-wiecznych organów i klasycznych utworów organowo-wokalnych w przestrzennej świątyni, to repertuar dla uszu niezwykle wrażliwych i wysublimowanych gustów. Okazuje się, że koneserów tego typu muzyki w Chojnowie mamy wielu.

23 sierpnia w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła dziesiątki mieszkańców naszego miasta wsłuchiwało się w pieśni, chorały, preludia i fugi.

 

Koncert organowo-wokalny, to pomysł na promowanie młodych talentów, danie możliwości uczestniczenia w niecodziennym wydarzeniu melomanom i wykorzystanie niezwykłego brzmienia chojnowskich organów, które, choć tak niedawno przeszły remont generalny, to wciąż zdają się milczeć. Świątynia to idealne miejsce dla tego rodzaju muzyki – jej powaga i akustyka zdecydowanie podniosły klimat utworów z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu, a także tych współczesnych.

 

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

Mówił o tym wprowadzający w koncertową atmosferę ks. prałat Tadeusz Jurek podkreślając jednocześnie, jak ważną rolę odgrywa muzyka klasyczna w rozwoju duchowym człowieka, zwłaszcza muzyka organowa, która głęboko porusza, skłaniając słuchacza do refleksji.

Młodzi artyści zaprezentowali szereg pieśni na głos sopranowy i organy, oraz utwory czysto organowe. Swój występ rozpoczęli od znanej pieśni „Ave Maria" Franza Schuberta. Kolejne utwory, dla zdecydowanej większości słuchaczy, były novum.

 

- Zdajemy sobie sprawę, że muzyka organowa, podobnie jak cała muzyka klasyczna, nie jest tak popularna, jak przeboje muzyki rozrywkowej – mówią młodzi artyści. - Cieszy nas zatem, że wysłuchało nas tak wiele osób, poznając jednocześnie wartość i piękno twórczości wielkich kompozytorów europejskich- Bacha, Mozarta, Francka- czy też naszych współczesnych polskich twórców – Mariana Sawy, Stanisława Moryto, o których wciąż tak mało się słyszy, choć wcale nie są daleko w tyle za współczesnymi światowymi twórcami.

 

Ta lekcja z pewnością należała do przyjemnych. Wykonawcy i zaangażowani w organizację koncertu z satysfakcją mogą zaliczyć to wydarzenie do udanych. Podobnego zdania zresztą jest publiczność, która domaga się kolejnego występu – lepszej recenzji nie trzeba.

 

 

Urszula Mras – Chojnowianka, w czerwcu zdała egzamin dyplomowy ze śpiewu klasycznego; przez 2 lata dodatkowo uczyła się gry na organach w klasie profesora Ryszarda Rydza.

Antoni Pokora – również uczeń Ryszarda Rydza, mieszkaniec Chełmca. Zdobywca I miejsca w I Międzynarodowym Konkursie „Organiści Młodej Europy Krzeszów 2008", obecnie będzie studiował grę na organach na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama