Dni Chojnowa 2007 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Dni Chojnowa 2007



Dni Chojnowa rozpoczęły się 9 czerwca o godz. 16 barwnym korowodem. Wzięły w nim udział przedszkolaki w bajkowych i ludowych strojach, szkoły prezentujące grupy taneczne, teatralne i drużyny sportowe oraz rycerze, którzy podkreślali historyczny klimat imprezy. Przewodziła im orkiestra pod batutą Jana Buńkowskiego. Wszyscy przeszli uliczkami w centrum miasta w wesołym marszu. Kolejny już raz, specjalnie na święto Chojnowa przyjechała delegacja z partnerskiego miasta Egelsbach, na czele z burmistrzem Rudim Moritzem.
Oficjalnego otwarcia Dni Chojnowa A.D 2007 dokonał burmistrz witając jednocześnie zaproszonych gości i dziękując młodzieży za wyjątkowo liczny i barwny korowód. Życzenia z okazji święta miasta mieszkańcom Chojnowa złożył także uczestniczący w obchodach senator Tadeusz Maćkała.

Jako pierwsi na scenie pojawili się muzycy z grupy The Postman od 8 lat stylizującej się na zespół The Beatles. „She loves you", „Hey Jude", „Yellow" to tylko kilka tytułów, które wykonawcy śpiewali wspólnie z publicznością. Koncert The Postman przerwała burza. W trosce o urządzenia techniczne wyłączono nagłośnienie i przez szereg minut rynek spowity był strugami deszczu. Plac przed sceną szybko opustoszał. Zniknęły także stragany towarzyszące Festiwalowi Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego. Nie wszyscy zatem mieli sposobność obejrzenia tegorocznych kramów. „Wrzosowa Kraina" Danuty i Henryka Bronowickich prezentowała bogaty asortyment zdrowej żywności w postaci przetworów domowych z warzyw i owoców. Justyna Koziar pokazała witraże, malowane szkło i porcelanę, misternie robione kraszanki, stroiki oraz obrazki zdobione techniką decoupage. Zbigniew Białas zaprezentował artystyczne tkactwo ręczne m.in. w postaci dywaników. Oryginalne dekarstwo można było obejrzeć przy stoisku Lucjana Perchaluka, a przy straganie ogrodnictwa państwa Grządkowskich zainteresowani mogli nabyć kwiaty rabatowe i balkonowe. Pasieka Jerzego Burzyńskiego, która w 2003 roku otrzymała tytuł wzorowej pasieki Dolnego Śląska oferowała miód i wyroby z wosku, a Roman Rybski zaprezentował swoją kolekcję minerałów, kamieni szlachetnych i ozdobnych. Była też bolesławiecka ceramika, konfekcja damska i męska z lnu, biżuteria z bursztynu łączonego ze srebrem oraz świat kartek na każdą okazję, czyli unikatowe egzemplarze dzieła Anny i Agnieszki Wójcik oraz Renaty Krzywdy. Swoje wyroby rękodzielnicze, jak co roku, szerokiej publiczności zaprezentowali uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, wyroby płatnerskie i pamiątki Chojnowa oferowali rycerze z chojnowskiego bractwa.
W ekologicznej zagrodzie „Kozia Łąka" serwowano m.in. kozie mleko, pasztet z królika i sernik z koziego mleka. Na Festiwalu można też było obejrzeć pokaz kucia w starej kuźni.

Kiedy deszcz ustał The Postmen wrócił na scenę.
Kolejny koncert to występ znanego zespołu Obstawa Prezydenta. Członkowie tej grupy pochodzą z Bolesławca i grają od 21 lat. Ich muzyka wywodzi się z tradycji bluesowej, choć stanowią mieszankę różnych stylów. W Chojnowie fanów tego gatunku nie brakuje, „Obstawa" mogła zatem liczyć na wielu słuchaczy.

Gwiazdą wieczoru były „Elektryczne Gitary" – team Kuby Sienkiewicza, który w swoim repertuarze ma co najmniej kilka hitów. „Jestem z miasta", „Kiler" czy „Człowiek z liściem na głowie" - te tytuły z pewnością potrafi zanucić każdy.
Historia, która doprowadziła do powstania „Elektrycznych Gitar", sięga października 1977 r., kiedy Piotr Łojek i Kuba Sienkiewicz sformowali akustyczną grupę grającą prawie wyłącznie w domu i nagrywającą na szpulowy magnetofon. Dziś to jeden z czołowych zespołów muzycznych. Podczas ich koncertu zgromadzony pod sceną tłum wtórował Kubie wykazując się znajomością wielu jego utworów.
Ostatnia muzyczna prezentacja sobotniego wieczoru - zespół „Buenos Amigos" - nie pozwolił na złapanie oddechu. Ich
gorące rytmy z repertuaru m.in. Jenifer Lopez, Ricky Martina, Los Lobos czy Gipsy Kings „rozkręciły" mieszkańców, porywając do tańca wszystkich zgromadzonych na parkingu.
Efektowny pokaz sztucznych ogni zakończył pierwszy dzień miejskiego święta.

***

Kilkanaście godzin później, na terenie Parku Piastowskiego, mieszkańcy znów byli uczestnikami festynowej zabawy.
Rozpoczął ją koncert pn. „Chojnowianie-chojnowianom". To różnorodne show przygotowane przez dzieci i młodzież chojnowskich przedszkoli, szkół i placówek kulturalnych.
Okazuje się, że nasze artystyczne zespoły – wokalne, instrumentalne i taneczne mogłyby zapełnić swoimi występami kilkugodzinny program. Chcąc jednak, aby na scenie mogła zaprezentować się każda placówka, organizator zmuszony był ograniczyć repertuar każdej do absolutnego minimum.

Jako pierwsze na scenie pokazały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3,
po nich wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 1. Popisy najmłodszych zawsze wzruszają, stąd liczna publika pod sceną, ale mimo, że oba przedszkola opuszczały scenę odprowadzane burzą braw, wykonawcy i ich opiekunowie czuli niedosyt – mają przecież tak wiele do pokazania…

Oryginalny pokaz gimnastyki artystycznej dały uczennice Szkoły Podstawowej nr 3. Porównując ich umiejętności z pokazu sprzed mniej więcej 12 miesięcy, postęp jest ogromny, nie dziwi więc fakt, że dwa gimnastyczne tria wzbudziły niemałe zainteresowanie.

Potem przyszedł czas na organizowaną przez Młodzieżowa Radę Miejską imprezę dla początkujących wokalistów. Mieszkańcy wysłuchali 12 solistów – finalistów konkursu karaoke, który piosenką „Babę zesłał Bóg" ostatecznie wygrała Iwona Sabady.

Po występach wokalnych, tańce. Szkoda, że na scenie pojawiły się tylko cztery z siedmiu chojnowskich grup tanecznych. W dynamicznych układach pokazały się więc mały i duży Brooklyn oraz mały i duży Karambol. O umiejętnościach i sukcesach naszych formacji Gazeta pisze bardzo często, ich występ na festynie był namiastką tanecznych popisów.

„Teatr na walizkach" to propozycja dla najmłodszych. Aktorzy z Wrocławia dali spektakl pantomimy bawiąc nie tylko dzieci. Mnóstwo wesołych sytuacji, gagów, wciąganie do zabawy publiczność – to składowe sympatycznego przedstawienia pn. „Beczka śmiechu", które wzbogaciło rodzinny festyn.

Zupełnie inny klimat wprowadzili członkowie chojnowskiego zespołu Polish Fiction. Rock w wykonaniu młodych muzyków ma w naszym mieście pewne grono fanów. Oni też wiernie towarzyszyli grupie podczas jej występu.

Kolejny raz na miejskiej imprezie wystąpił Mariusz Jureczko – uczeń Gimnazjum nr 1, który jakiś czas temu zakwalifikował się do programu „Szansa na sukces". Kilka utworów w jego wykonaniu poprzedziło występ, z ciekawością oczekiwanego, zespołu „Hudaky". Dziesięcioosobowa grupa, niedawno reaktywowana, składa się z sześciu muzyków i czterech nastoletnich wokalistek. Repertuar – łemkowskie melodie w nowej, współczesnej aranżacji, spodobały się większości. Profesjonalni instrumentaliści i młodziutkie piosenkarki, dali koncert klimatów mało dla Polaków znanych, ale trafiających w ucho i jak się okazało, gust chojnowian.

Swoich fanów miało także trio pn. „Avans Plus". Debiutujący zespół wykonał kilka coverów, które spotkały się z aplauzem publiczności.

Sceniczne występy zakończył koncert zespołu „Avista". Duet z Legnicy bawił publiczność znanymi i lubianymi hitami z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i współczesnych.

Niedzielny festyn zakończył się pokazem Teatru Tancerzy Ognia „Chimera". Siedmio osobowa grupa ujarzmiła jeden z żywiołów dając oryginale widowisko.


Burmistrz Miasta Chojnowa serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, których praca i zaangażowanie w przygotowanie i realizację obchodów Dni Chojnowa 2007 pozwoliła na organizację dorocznego święta miasta. Dziękujemy: komendantowi Komisariatu Policji w Chojnowie i wszystkim zaangażowanym w ochronę Dni policjantom, komendantowi JRG Straży Pożarnej w Chojnowie i podległym mu strażakom, dyrektorom szkół i przedszkoli, dyrektorowi ChZGKiM i pracownikom zakładu, pogotowiu ratunkowemu, Warsztatowi Terapii Zajęciowej, harcerzom, chojnowskim rycerzom, hodowcom gołębi, wędkarzom oraz pracownikom Miejskiego Domu Kultury i Urzędu Miejskiego, a także pracownikom interwencyjnym i prac społecznie użytecznych.
Organizatorzy dziękują sponsorom: firmie Komerc, Narzędziowiec, Metal-Cynk, Feerum, GB Okna Bartłomiej Giersok, drukarni UNI-FOT oraz Bankowi Spółdzielczemu w Chojnowie.
Dziękujemy mieszkańcom Rynku, którzy corocznie z wielką wyrozumiałością podchodzą do naszego nocnego świętowania i wszystkim mieszkańcom Chojnowa – za udział we wspólnej zabawie.
















































































Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
i tyle w temacie2009-04-07 00:00:00Johhny Q
te Dni Chojnowa, to co roku jedna wielka KUPA ;] Dla emerytów i rencistów. Śmiech na sali. Dobrze, że ludzie młodzi wyjeżdzają z tego miasteczka. Pozdrawiam

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama