AU REVOIR! - do zobaczenia - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



AU REVOIR! - do zobaczenia



 

13 września, po czteroletniej przerwie, Chojnów ponownie gościł mieszkańców partnerskiego miasta Commentry z Francji.

Ponad 40.osobową grupę w piątkowe popołudnie, przywitał burmistrz Jan Serkies i zaprzyjaźnieni z mieszkańcami Commentry chojnowianie.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Miasto przygotowało bogaty program wizyty, a jego oficjalna inauguracja miała miejsce w sobotę. Mieszkańcy Commentry uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej wizytom Napoleona w Chojnowie. Ze względu na deszcz, spotkanie, które zaplanowano przy muzeum regionalnym, przeniesiono do Domu Schrama. Uroczystość otworzyły odśpiewane wspólnie hymny - Polski, Francji i Unii Europejskiej.

Gości przywitał burmistrz Jan Serkies:

- Gorąco witam naszych gości z miasta partnerskiego Commentry we Francji – delegację merostwa z merem Commentry Jean Louis Gaby wraz z małżonką,

radnych miasta Commentry, przewodniczącego komitetu zbliźniaczenia, członków komitetu zbliźniaczenia oraz mieszkańców Commentry – tych, którzy goszczą w Chojnowie kolejny raz i tych, którzy przybyli tu po raz pierwszy.

Przypomniał także genezę polsko-francuskiego partnerstwa i prekursorów tego przedsięwzięcia.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

To m.in. dzięki takim ludziom jak śp. pan Henryk Zgliniecki mogło dojść do współpracy i serdecznych kontaktów dwóch odległych, nieznanych sobie dotąd, miast. Do zainicjowania tej współpracy, przyczynił się także pan Jerzy Koziński, który podczas pobytu we Francji znalazł sympatyków tej idei.

Odsłonięcie tablicy poświęconej Cesarzowi Napoleonowi Bonaparte zarówno dla nas chojnowian, jak i mieszkańców Commentry jest kontynuacją wieloletniej przyjaźni narodu polskiego i francuskiego – mówił w swoim wystąpieniu Jan Serkies. -. W Polsce postać Bonapartego to postać pozytywna – wybitny mąż stanu, przywódca, strateg, reformator ustroju państwowego i prawa. Dlatego z dumą podkreślamy fakt, że cesarz czterokrotnie gościł w Chojnowie. Tu nocował, tu pisał i stąd wysyłał listy dotyczące polityki europejskiej. Stąd wydawał rozkazy i planował kolejne ruchy swojej armii. Tablica upamiętnia właśnie te wizyty. W przygotowaniu jest także publikacja, która zawierać będzie listy do podwładnych napisane przez Napoleona w Chojnowie.

Cieszę się niezmiernie, że dzisiejsza uroczystość odbywa się w obecności mera Jean Louis Gaby, przedstawicieli merostwa, członków komitetu zbliźniaczenia i mieszkańców Commentry. To zapewne wzmocni nasze partnerstwo i jeszcze bardziej zbliży nasze społeczności.

- Jesteśmy wdzięczni, że zostaliśmy zaproszeni na tę uroczystość – mówił z kolei mer Commentry Jean Louis Gaby. – Napoleon pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo. Stworzył nowe instytucje, które przetrwały do chwili obecnej. Nowa konstytucja, którą kazał zredagować, wzmocniła władzę wykonawczą. Stworzył scentralizowaną administrację z poszczególnymi ministerstwami. Francuski kodeks cywilny był dziełem rewolucyjnym, zastąpił dawne prawo i zachował wolność przedsiębiorstw, konkurencji, a także pracy kosztem arystokracji feudalnej. Napoleon stworzył senat, stworzył bank francuski, wprowadził wielką reformę edukacji, która przyczyniła się do powstania liceów, do pomnożenia szkół podstawowych, do powstania ministerstwa edukacji. Wprowadził nową monetę, a także przekształcił francuski system sądowyniczy. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym wyjątkowym dla obu naszych miast wydarzeniu.

 

Chwilę potem poznano historię wizyt Napoleona w Chojnowie, opracowaną w ogromnym skrócie przez dr Mariusza Olczaka z Warszawy, autora wielu publikacji dotyczących napoleońskich kampanii.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Bonaparte po raz pierwszy w śląskich granicach pojawił się w roku 1807, po zakończeniu kampanii wojennej przeciwko Prusom oraz Rosji (…). Pierwszy duży opis odwiedzin Napoleona pochodzi z twierdzy głogowskiej, dokąd przybył dnia 16 lipca 1807 r. (…). Z Głogowa Cesarz pojechał dalej drogą w kierunku Chojnowa. Wizytę w mieście odnotowała miejscowa kronika Th. Scholza z 1869 roku (…). Dwa dni później w Chojnowie gościł brat Napoleona - Hieronim Bonaparte (…)

Kolejny raz pojawił się Napoleon na Ślasku w roku 1812, kiedy prowadził swoje oddziały na tzw. drugą kampanię polską, zakończoną później tragicznie w śniegach Rosji. Do Chojnowa dotarł wówczas krytym powozem pod koniec dnia 29 maja 1812r. (…)

Przez Chojnów cesarz przejechał ponownie, wracając saniami z tragicznej kampanii 1812r. w nocy z 12 na13 grudnia 1812r. (…). Prawie pół roku później wraz z kawalerią Gwardii wjechał do Chojnowa 27 maja około godziny 9 rano, dzień po znanej i ważnej dla przebiegu kampanii 1813r. potyczce stoczonej pod miastem (…).

Szczególnie ważny, jeżeli nie najważniejszy z punktu widzenia historii Polski, był ostatni pobyt Napoleona w Chojnowie w dniach 6-7 czerwca 1813r. Pamiętajmy, że towarzyszyli wówczas w Chojnowie Napoleonowi znany w Polskiej historii Dezydery Chłapowski, Hipolit Kozietulski, Tomasz Łubieński, Dominik Radziwiłł i inni szwoleżerowie walczący w szeregach 1 Pułku Szwoleżerów, przynależnego do Kawalerii Gwardii. Cesarz wjechał do Chojnowa od strony Legnicy około południa dnia6 czerwca. Po zakwaterowaniu pracował nad organizacją swoich oddziałów chcąc je jak najlepiej przygotować do przyszłej kampanii. Dowodem tego są sporządzone tutaj rozkazy i listy. Szczególnie ważny jest wydany w Chojnowie dekret, dotyczący polskiego VIII Korpusu księcia Józefa Poniatowskiego. Zgodnie z nim, polskie oddziały przechodziły na żołd Francji z dniem 1 czerwca. Utworzono pięć pułków piechoty i sześć pułków jazdy. Napoleon poruszał również kwestię szczegółowej organizacji polskich oddziałów, wziętych do niewoli Polaków służących wcześniej w oddziałach koalicji. Ten niewątpliwie historyczny rozkaz został wydany właśnie tutaj, na dolnośląskiej ziemi. Z Chojnowa skierował również pisma do Cesarzowej Marii Luizy, księcia Cambasaresa, Berthiera i Daru.

Napoleon opuścił Chojnów w dzień Zielonych Świąt - 7 czerwca o godzinie 10 rano i udał się w kierunku zachodnim, do Drezna. Był to jego ostatni pobyt w Chojnowie.

 

Tę część uroczystości zakończył koncert chóru Skoranta gorąco przez wszystkich przyjęty, a tuż po nim wszyscy przeszli do muzeum, gdzie dokonano odsłonięcia pamiątkowej tablicy.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Goście mieli jeszcze możliwość zwiedzenia naszego Muzeum Regionalnego, zapoznania się z jego eksponatami, także tymi związanymi z Francją różnych epok.

 

Na popołudnie zaplanowano spotkanie z organizacjami pozarządowymi, klubami sportowymi i jednostkami kultury. Omawiano dotychczasową i przyszłą współpracę na wielu społecznych płaszczyznach.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Wśród gości byli także reprezentanci straży pożarnej z Commentry, którzy spotkali się z chojnowskimi strażakami, obejrzeli naszą jednostkę i z entuzjazmem zaproponowali wspólpracę.

Ten dzień zakończono Mszą św. celebrowaną przez ks. proboszcza Mirosława Makowskiego w intencji zmarłego Henryka Zglinieckiego – jednego z inicjatorów partnerstwa i Jana Żurawińskiego – ojca Krzysztofa Żurawińskiego, Przewodniczącego Komitetu Miast Partnerskich w Commentry.

 

W niedzielę Francuzi wyjechali do Wrocławia, gdzie 10 z nich startowało w 31 edycji Wrocław Maraton.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

W imprezie udział wzięło ponad 6 tys biegaczy, ukończyło go 3503. Najlepszy zawodnik z ekipy francuskiej uplasował się na 60. pozycji, pozostali znaleźli się na dalszych miejscach, ale wszystkich – i maratończyków i kibicujących im mieszkańców Commentry rozpierała duma, że cała dziesiątka (w tym jedna kobieta) dotarła w dobrej kondycji do mety.

 

W poniedziałek, na kilka godzin, prym przejęli goście. Francuzi przygotowali dla chojnowskiej młodzieży reportaże filmowe dotyczące miasta, jego tradycji, a także działalności sportowej. Ich ulubione dyscypliny - kolarstwo, lekkoatletykę i piłkę ręczną pokazano w reportażu, potem na szkolnym boisku Gimnazjum nr 2.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Kolejnym punktem programu tego dnia była wizyta w złotoryjskiej firmie Vitbis, potem wizyta w Legnicy i na chojnowskim basenie.

 

Pożegnaliśmy się na wieczorku francusko-polskim, podczas którego podsumowano całą wizytę.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Wypowiedziano wiele życzliwych, serdecznych słów. Goście, którzy odwiedzili Chojnów po raz kolejny zdumieni byli rozwojem Chojnowa, pozostali dziękowali za wspaniałe, ciepłe przyjęcie.

Nazajutrz mieszkańcy Commentry opuścili Chojnów, żegnając się słowami AU REVOIR!

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
nie doktor2014-06-23 21:46:59jasko
Pan Olczak nie jest doktorem

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama