Półkolonie są "THE BEST"
Po raz czwarty Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej zorganizowało półkolonie dla dzieci z rodzin niezamożnych przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, finansowemu wsparciu programu edukacji prozdrowotnej, ekologicznej i regionalnej samorządu miasta Chojnowa i Starostwa Powiatowego w Legnicy.
Dzieci są grzeczne i uśmiechnięte, świetnie zżyły się ze sobą pełnosprawne i specjalnej troski.
Trzeci raz 79 chojnowskich dzieciaków gości Szkoła Podstawowa nr 4. Mają tu do dyspozycji nie tylko świetlicę, salę gimnastyczną, ale boiska szkolne i zielone tereny w pobliżu. Choć miłe są gry na obiektach szkoły i bardzo smaczne posiłki przygotowane przez panie kucharki większość czasu dzieciaki spędzają poza Chojnowem dla zmiany klimatu i poznania atrakcyjnych terenów, historii i przyrody regionu.
W tym roku pierwszym przystankiem na wakacyjnej trasie była Ziemia Strzegomska, gdzie u stóp Góry Krzyżowej mieści się najstarszy z odkrytych śladów cywilizacji na Śląsku - gród warowny z epoki brązu.
To z pobliskich kamieniołomów wydobyto i obrobiono ciosy granitowe na Kolumnę Zygmunta, to tu był jeden z najcięższych obozów koncentracyjnych o stawce żywieniowej mniejszej niż w Oświęcimiu. Nie spodziewaliśmy się takiego skupienia u dzieci zwiedzających Gross Rosen. Dzieci pytały przewodnika o różne szczegóły dotyczące fundamentów baraków więziennych, kuchni obozowej, ubrań więźniów, wież i bramy lagru. Oglądały ścianę śmierci i pomniki przypominające, że tu poniosło okrutną śmierć 40 tys. Polaków, Żydów, więźniów różnych narodowości spośród 125 tys. uwięzionych.
W stolicy dawnego księstwa jaworskiego dzieci odwiedziły wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju, jedną z 2 ocalałych tego typu świątyń ewangelicko - anglikańskich na świecie. Drewniany kościół mogący pomieścić 6 tys. wiernych, zbudowany po wojnie trzydziestoletniej bez użycia gwoździa, o konstrukcji wypełnianej zaprawą ze słomy, gliny i kawałków desek, starannie się restauruje. Jak co roku półkoloniści sprawdzali nowy przychówek we wrocławskim ZOO.
W konkursowych pracach plastycznych dzieci najczęściej utrwalały obrazy z wycieczki statkiem po Odrze. Oglądały ze statku Ostrów Tumski i nadodrzańskie krajobrazy. Nie zapomniały też o własnym mieście, którego historię i sztukę podziwiały w gościnnym Muzeum Chojnowskim.
Na wycieczkowym szlaku znalazł się też pobliski Grodziec i uroczy fragment szlaku wygasłych wulkanów - Ostrzyca Proboszczańska. W planie czeka jeszcze wspaniały Książ oraz zabytki powiatu legnickiego i Jezioro Kunickie.
Organizatorzy jak widać stanęli na wysokości zadania - dzieci mają moc atrakcji i nie ma tu czasu na nudę. Nawet kiedy podopieczni są na miejscu, każda minuta jest wypełniona ciekawymi zajęciami.
8 sierpnia półkolonistów odwiedził burmistrz Andrzej Dwojak:
- Jestem pewien, że półkolonie, w których uczestniczycie będą niezapomnianym przeżyciem. Tak wiele wycieczek, mnóstwo zabaw, nowi przyjaciele - takich wakacji nie można uznać za stracone.
Dzieci z przejęciem opowiadały o poznanych miejscach, o ciekawych rzeczach jakich dowiedziały się przy okazji wycieczek i wspaniałej kolonijnej atmosferze.
- To jest fajne, bo cały dzień jesteśmy poza domem, a potem wracamy do mamy i taty. Nikt nie tęskni, a rodzice nie martwią się, że może jest nam źle - powiedziała jedna z dziewczynek.
Burmistrz uraczył dzieciaki słodkościami, a pełnomocnik Zarządu ds. Problem......rozdała dzieciom kolorowanki. Szczęśliwe dzieciaki zaśpiewały gościom na odchodne jedną z wielu poznanych na półkoloniach piosenek i zapewniły, że w przyszłym roku chętnie wezmą ponownie udział w tego typu propozycji na wakacje.
16 sierpnia zapraszamy do SP 4 wszystkie dzieciaki spędzające lato w mieście na festyn sportowy kończący półkolonie.
red.
red.
Tytuł | data | Autor |
podziękowania | 2002-08-24 00:00:00 | mama Halinka |
Podziękowania dla pani Stanisławy Repy oraz całego zespołu wychowawców za wspaniałe przygotowanie półkolonii. Dzieci są naprawdę zadowolone. Osobne dzieki dla pani Matys. |
|