login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Kalendarium 2017 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKalendarium 2017Styczeń

 

Koreańska firma w Chojnowie

5 stycznia koreański koncern BMC podpisał akt notarialny potwierdzający zakup chojnowskiego Dolzametu.

 

OGNIK - dla bezpieczeństwa

W JRG nr 3, 5 stycznia oficjalnie uruchomiono ścieżkę edukacyjną Ognik. W tym czasie była to czwarta na Dolnym Śląsku i druga w p-wiecie sala do zajęć prewencyjnych.

 

Trzej Królowie pierwszy raz w Chojnowie

W pięknym stylu dołączył Chojnów do 515 innych miast w Polsce, ulicami których 6 stycznia dumnie kroczył Orszak Trzech Króli.

 

Budżet Obywatelski

W 2017 roku, Chojnów po raz pierwszy realizował budżet obywatelski. Mieszkańcy zadecydowali o ustawieniu wiaty na pl. Dworcowym i nowego placu zabaw przy ul. Maczka.

 

WOŚP 2017

Jubileuszowa, 25. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w kraju i w naszym mieście, kolejny raz zapisała się jako rekordowa. Ubiegłoroczny chojnowski sukces - 21.276,21 zł po-biliśmy o 7382,18 zł.

 

Luty

 

Ferie w mieście

Od 13 do 17 lutego MBP prowadziła Ferie z Biblioteką. Wypełniły je zajęcia taneczne, plastyczne, warsztaty literackie. Na kolejny tydzień ferii najmłodszych chojnowian za-prosił MOKSiR. Od 20 do 24 lutego dzieci bawiły się, oglądy filmy, brały udział w zabawach plastycznych i sportowych.

 

Wyjątkowa wystawa

Ponad 100 prac 50. autorów wystawiono na szóstej wystawie "Malujemy samodzielnie i z po-mocą". Autorami rysunków, wyklejanek, wypalanek, prac z filcu, gipsu, drewna i styropianu są podopieczni lokalnych WTZ-tów i ŚDS-ów.

 

Marzec

 

Wizyta Biskupa Marka Mendyka

5 i 6 chojnowską parafię św. Ap. Piotra i Pawła odwiedził Biskup Marek Mendyk z kanoniczną wizytacją.

 

Zmarł biskup Tadeusz Rybak

Był pierwszym ordynariuszem diecezji legnickiej. Miał 88 lat. Zmarł w nocy z 6 na 7 marca.

 

Otyliada 2017

11 marca na chojnowskim basenie ruszyła IV edycja Ogólnopolskiego Maratonu Pływackiego "Otyliada 2017". Wystartowało 21 zawodników.

 

Kwiecień

 

10 lat DKK

300 spotkań, 250 przeczytanych książek, 14 spot-kań autorskich, uczestnictwo w Ogólnopolskich Dyskusjach Literackich, organizacja obchodów Światowego Dnia Czytania Tolkiena - to bilans działalności chojnowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, który 6 kwietnia uroczyście obchodził jubileusz 10-lecia.

 

Jubileuszowe Nutki

XV, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki "Rozśpiewane Nutki" była rekordowa pod względem liczby uczestników, przyznanych nagród i wyróżnień oraz czasu trwania.

 

Maj

 

W rocznicę Konstytucji

Miejskie obchody zainaugurował koncert uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego. 3 maja mieszkańcy spotkali się pod obeliskiem przy ul. Chmielnej, gdzie złożono wiązanki i upamiętniono Święto Konstytucji 3 Maja. Po Mszy św. obchody zakończono kameralnym koncertem pn. "Śladami Artystów Piwnicy pod Baranami".

 

Dzień Partnerstwa Miast

Pierwszą edycję święta celebrującego chojnowskie relacje z niemieckim Egelsbach, francuskim Commentry i czeskim Mnichovo Hradiště zaplanowano na 19 maja. W jej program wpisana była Międzyszkolna Gimnazjada Wioślarska, wystawa pokonkursowych prac plastycznych "Commentry-Egelsbach-Mnichovo Hradiště", występy wokalne, quiz wiedzy o miastach partnerskich oraz chojnowska Noc w Muzeum.

 

Spotkanie retrofootbolistów

20 maja na murawie Orlika przy ul. Kilińskiego, po raz czwarty, naprzeciw siebie stanęły cztery drużyny retrofutbolistów, które kilka godzin później przeniosły się do Domu Schrama, gdzie wspólnie z zaproszonymi gośćmi, podczas Gali wspominały dzieje lokalnej piłki nożnej.

 

Międzynarodowa Olimpiada

16 maja ogień olimpijskiego znicza na obiekcie sportowym przy ul. Wojska Polskiego zasygnalizował rozpoczęcie IV Olimpiady Lekko-atletycznej. Pierwszy raz na obiekcie sportowym PZS, obok drużyn z Chojnowa, stanęli zawodnicy z Francji, Niemiec, Portugalii, Anglii, Rumunii i Włoch.

 

Czerwiec

 

Kilkaset nóg na STONODZE

3 czerwca kolejny raz - już po raz XVIII, ruszyła edycja Ogólnopolskiego Turnieju Zespołów Tanecznych Stonoga 2017. Chojnowski Dom Kultury gościł ponad 40 zespołów tanecznych.

 

Dni Chojnowa 2017

Rośliny i zwierzęta, fauna i flora - taki był temat przewodni tegorocznego pochodu. Dni Chojnowa otworzył niezwykle barwny Korowód Ogrodów. Na scenie, program artystyczny zainaugurowały Talenty znad Skory. Wieczorem tysiące fanów bawiło się z Golec uOrkiestrą, a na zakończenie rytmy disco-polo w wykonaniu Iness.

Drugi dzień Dni Chojnowa rozpoczęły dziecięce występy w ramach Przeglądu Piosenki Przedszkolnej "Bambiniada". Po nich, przez kolejnych kilka godzin czas wypełniali Grażyna i Roman Szklarscy oraz ich zaproszeni goście.

 

Parafianie na pikniku

25 czerwca park przy liceum ogólnokształcącym stał się plenerem pierwszego Festynu Parafialnego. Można tu było spędzić bardzo aktywnie niedzielne popołudnie - propozycji do rozrywki było mnóstwo.

 

Lipiec

 

Polskie dzieci z Ukrainy w Chojnowie

Dzieci z Ukrainy, które przyjechały do Legnicy na zaproszenie Stowarzyszenia Kulturalnego "Krajobrazy", 10 lipca odwiedziły Chojnów. Niecodzienni goście odwiedzili urząd, Muzeum Regionalne, obejrzeli film kinie, kąpali się na miejskim basenie. Dla dzieci z polskich rodzin mieszkających na Ukrainie, była to wspaniała przygoda i nieocenione spotkanie z rodakami.

 

Pora na Klub Seniora

W lipcu Fundacja "Wrzosowa Kraina". rozpoczęła realizację kilkumiesięcznego projektu skierowanego do naszych seniorów. W jego ramach zaplanowano wycieczki, warsztaty rękodzielnicze, zajęcia komputerowe i spotkanie podsumowujące.

 

Sierpień

 

15 sierpnia - wielkie świętowanie

Eucharystia w intencji Ojczyzny odprawiana przez proboszczy obu chojnowskich parafii była celebracją Święta Wojska Polskiego i Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny.

Tuż po nabożeństwie wierni w asyście orkiestry przeszli pod obelisk, gdzie złożono wieńce

i odczytano Apel Pamięci.

Kilka godzin później, w rynku, chojnowianie spotkali się ponownie, by wspólnie bawić się na Imieninowym Spotkaniu Marii, Maryś, Marysieniek… Pierwsza edycja wyjątkowego wydarzenia ściągnęła do centrum wielu zainteresowanych. Wśród nich odnotowano 69 Marii w różnym wieku. Każdą z nich uhonorowano czerwonymi koralami i drobnymi upominkami. Publiczność bawił zespół Wesoła Gromada i Kapela Kunice, a podsumowaniem był koncert Haliny Marii Frąckowiak.

 

To już piąty raz!

"Przyjaciele są jak gwiazdy. Czasami ich nie widać, ale zawsze są." Pod takim hasłem

w dniach 16 - 20 sierpnia odbyła się piąta wizyta mieszkańców Chojnowa w Egelsbach w Niemczech w ramach istniejącego od 12. lat partnerstwa miast.

 

II Rajd Zlot Pojazdów Zabytkowych

Ponad 200 pojazdów zabytkowych 27 sierpnia wypełniło centrum miasta. II Rajd Zlot Pojazdów Zabytkowych przebił pierwszą edycję - pod względem liczby prezentujących się aut i osób odwiedzających tego dnia Chojnów.

 

Stypendia dla najlepszych

Blisko 50. uczniów, 30 sierpnia odebrało z rąk burmistrza stypendia - naukowe, artystyczne

i sportowe. Stypendia naukowe dotyczyły uczniów ze średnią - w podstawówkach 5,8, gimnazjach 5,6, szkołach ponadgimnazjalnych 5,4. W grupie wyróżnionych za osiągnięcia w nauce znaleźli się ci, którzy mają dokonania w konkursach i olimpiadach.  Stypendia artystyczne i nagrody sportowe otrzymali uczniowie z zamiłowaniem oddający się wybranym pasjom.

 

Wrzesień

 

Ekspedycja Żukietty

2 września w kilkunastodniową wyprawę wyruszyła załoga Żukietty. Na szlaku przewidziano wizytę w miastach partnerskich Chojnowa - w Egelsbach, Commentry i Mnichovo Hradiště. Oldimerzy zorganizowali tę wyprawę, by wesprzeć finansowo zakup implantu słuchowego dla trzyletniego Kamila Wawrucha. Akcja zakończyła się sukcesem i pokaźną kwotą na rzecz Kamilka.

 

Najpiękniejsze melodie

7 września, w ramach VI Legnickiego Festiwalu Romansu Polsko - Rosyjskiego im. Lidii Nowikowej na scenie Domu Kultury odbył się koncert "Najpiękniejsze melodie".

 

"Wesele" w Rynku

8 września w centrum miasta odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Fragmenty dramatu czytali przedstawiciele miejskich instytucji i organizacji społecznych.

 

Październik

 

Koncert Kresowiaków

Lwów, Wilno, Polesie… To tylko niektóre miejsca, jakie "odwiedzili" chojnowianie na Gali Kresowej pt. "Polsko moja" w ramach 16. Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej im. Zygmunta Jana Rumla. W piątek, 6 października do MOKSiR zawitali wspaniali artyści: Barbara Twardosz - Droździńska, zespoły: "Wesołeczki", "Słodka Czwórka" i "Wszystko w porządku".

 

Dzień Edukacji Narodowej

12 października w Domu Schrama odbyła się uroczystość Dnia Edukacji Narodowej. Na-grody, podziękowania, gratulacje i życzenia zdominowały uroczystość, a prezentem od władz był koncert Trio Łódzko-Chojnowskiego, w skład którego wchodzi mieszkaniec naszego miasta, nauczyciel z Gimnazjum nr 1 Tomasz Susmęd.

 

Skoranta ma 10 lat

21 października chojnowski Chór Skoranta świętował swój okrągły jubileusz. Licznie zgromadzeni na widowni sympatycy chóru obejrzeli na wielkim ekranie film, obrazujący najważniejsze wydarzenia. Potem był koncert Jubilatów, a epilogiem występu była wspólna dyrygentura - prowadzącego chór przez siedem lat pierwszego dyrygenta Zenona Chmielewskiego i obecnego maestro Piotra Koziara.

 

"Od bajki do bajki" - wielki finał projektu

Od kwietnia do października Miejska Biblio-teka Publiczna realizowała projekt pn. "Od bajki do bajki". W jego ramach odbyło się 9 spotkań z autorami książek dla dzieci i młodzieży, warsztaty pisania bajek, zajęcia czytelnicze oraz konkurs pięknego czytania i plastyczny zakończony wystawą. Puenta wielomiesięcznych działań miała miejsce 26 października w MOKSiR.

 

Listopad

 

Zmarł ks. Władysław Bystrek

8 listopada pożegnaliśmy Księdza Prałata Władysława Bystrka - kapłana, który swą posługę pełnił pół wieku w Chojnowie.

 

Chwała bohaterom

Obchody 11 listopada mieszkańcy Chojnowa rozpoczęli mszą w intencji Ojczyzny. Potem przeszli pod obelisk przy ul. Chmielnej, gdzie w podziękowaniu walczącym o suwerenność przodkom złożono wieńce i zapalono znicze.

Finałem miejskich uroczystości był okolicznościowy koncert chóru Skoranta i orkiestry dętej pod batutą Piotra Koziara.

 

Goście z Chojnowa w Chojnowie

Anna Jurksztowicz - piosenkarka i Krzesimir Dębski - kompozytor, byli niecodziennymi gośćmi w naszym mieście. 14 listopada w sali widowiskowej MOKSiR miało miejsce spotkanie naukowo-muzyczne. Krzesimir Dębski, autor książki "Nic nie jest w porządku. Wołyń moja rodzinna historia", opowiedział o przeszłości swojej rodziny, a uzupełnieniem spotkania był koncert Anny Jurksztowicz.

 

Grudzień

 

Książka J. Sobczaka

8 grudnia w Domu Schrama odbyła się promocja książki "Historia chojnowskiego harcerstwa" autorstwa Jerzego Sobczaka. Unikatowe wydanie przedstawia sylwetki instruktorów drużyn oraz mało znane fakty, opowiada dzieje Hufca ZHP w Chojnowie.

 

Jarmark bożonarodzeniowy10 grudnia świątecznemu spotkaniu towarzyszyły, jak zawsze, bogate stragany, ludowa muzyka, kucyki, Mikołaje, a nawet wielbłąd.

Wszystko to w otoczeniu barwnych miejskich ozdób i serdecznym klimacie.

 

Inwestycje 2017

* Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 328 w zakresie budowy chodnika na odcinku Michów-Chojnów. 24.11.2016 - 28.04.2017

* Budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami do budynków, kanalizacji ogólnospławnej z przykanalikami, wpustów kanalizacji deszczowej z przyłączami - etap II i III ul. Witosa, Mickiewicza i Bohaterów Getta Warszawskiego. 29.03.2017 - 24.07.2017

* Przebudowa dojazdu do budynku nr 12 przy ul. Sikorskiego z włączeniem do ul. Bohaterów Powstania Warszawskiego. W ramach inwestycji wykonano 42 nowe miejsca postojowe dla samochodów. 30.05.2017 - 05.07.2017.

* Budowa oświetlenia bieżni lekkoatletycznej na stadionie miejskim, parkingu oraz terenów przy siłowni terenowej i ogrodu zabaw na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Re-kreacji. 19.06.2017 - 31.07.2017

* Przebudowa i budowa miejsc postojowych przy ul. Sikorskiego oraz ciągów komunikacyjnych - pieszych wraz z wymianą nawierzchni jezdni od ul. Kilińskiego do budynku nr 10. W ramach zadania wykonano 23 nowe miejsca postojowe. 09.07.2017 - 30.08.2017

* Budowa parkingu dla samochodów osobowych przy ul. Grunwaldzkiej - 32 miejsca postojowe. 07.07.2017 - 30.08.2017

* W ramach budżetu obywatelskiego - budowa wiaty przystankowej na Placu Dworcowym. 30.08.2017

* Termomodernizacja budynku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. 25.08.2017 - 29.09.2017

* Budowa parkingu z odwodnieniem przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji. 03.08.2017 - 30.11.2017

* Remont boiska wielofunkcyjnego przy Stadionie Miejskim w Chojnowie.

08.09.2017 - trwa

* Wymiana nawierzchni wraz z krawężnikami dojazdów do parkingu z ulic: Grunwaldzka, Bolesława Chrobrego i Paderewskiego wraz z przebudową zatoki postojowej - wy-konano 2 dodatkowe miejsca postojowe. 04.09.2017 - 26.09.2017

* Modernizacja kotłowni gazowej obsługującej budynki Urzędu Miejskiego, Biblioteki Miejskiej i Muzeum Regionalnego. 01.09.2017 - 26.09.2017

* Modernizacja dachu budynku Gimnazjum nr 1. 28.09.2017 - 30.11.2017

* W ramach budżetu obywatelskiego - budowa ogrodu zabaw przy ul. Gen. St. Maczka

październik 2017

* Budowa oświetlenia Parku Śródmiejskiego w ramach zadania: Prace konserwatorskie

w obrębie zabytkowego Parku Śródmiejskiego. 20.10.2017 - trwa

* Budowa oświetlenia drogowego w ulicach Słowiańska i Drzymały-Chopina.

27.10.2017 - trwa

* Wymiana okien na parterze i I piętrze budynku Biblioteki Miejskiej. 12.12.2017 - trwaGCh
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama