Dzień Niepodległości w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Dzień Niepodległości w Chojnowie




Miejskie obchody narodowego święta odzyskania niepodległości, jak co roku w naszym mieście zainaugurował koncert uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego.

(szerokość: 375 / wysokość: 249)

10 listopada w Sali Edukacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej miał miejsce koncert z okazji Święta Niepodległości. Młodzi muzycy prezentowali nie tylko utwory patriotyczne. Uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego wykonali utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne znanych autorów. Wszyscy młodzi chojnowscy artyści zaprezentowali się doskonale i zasługują na duże brawa. Szczególne gratulacje należą się debiutantom - za odwagę i doskonałe wykonanie utworów. A to z pewnością zasługa m.in. wspaniałych opiekunek - p. Róży Pakuły oraz p. Agaty Koziar.





Oficjalne uroczystości rozpoczęły się 11 listopada, przy obelisku na ul. Chmielnej.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


- W naszym mieście, w naszej małej Ojczyźnie obelisk, przy którym spotykamy się kilka razy w roku jest miejscem, gdzie dziękujemy tym wszystkim, którzy sprawdzili się w drodze do wolności - polskim elitom, polskim przywódcom politycznym, intelektualistom, kapłanom oraz żołnierzom. Dziękujemy też naszym mieszkańcom, kombatantom II wojny światowej i członkom organizacji Sybirackich - bohaterom walk podczas największego konfliktu zbrojnego w historii świata. - mówił w swoim przemówieniu burmistrz Jan Serkies. - Składając im wszystkim pokłon, pragnę w tej nostalgicznej, ale radosnej przecież chwili złożyć nam wszystkim serdeczne życzenia satysfakcji z rozwoju naszego miasta, państwa i wspólnej Europy. Życzę dużo zdrowia, wielu radosnych chwil w wolnej Polsce, realizacji prywatnych zamierzeń i zjednoczenia w osiąganiu celów wspólnych.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Symboliczne kwiaty pod pomnikiem złożyły delegacje samo-rządowe - władze powiatu, miasta, gminy oraz przedstawiciele Związku Kombatantów i Więźniów Politycznych Rzecz-pospolitej Polskiej, Związku Sybiraków, Związku Weteranów, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, Związku Diabetyków, Związku Strzelców Rzeczpospolitej.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Stąd, ulicą Chmielną, przez Rynek, uczestnicy prowadzeni przez poczty sztandarowe chojnowskich szkół i organizacji pozarządowych, przeszli do kościoła pw. św. App. Piotra i Pawła, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


- Warto zastanowić się nad poczuciem miłości do Ojczyzny - mówił w homilii proboszcz ks. Marek Osmulski - Ono zaczyna kształtować się w domu rodzinnym, gdzie relacje bliskich są dla dziecka bardzo ważne. Dzisiaj niestety królują media. Dawniej czytano historyczne książki, słuchano opowieści członków rodziny. Wówczas z ust ojca, matki, babki, dziadka przemawiała żywa historia, bardziej trafiająca do umysłu, niż ta z kart podręcznika. (...) Tak długo będzie żyła nasza Ojczyzna, jak długo będą biły polskie serca, nie wstydzące się swojego pochodzenia, znające krwawe karty swojej historii i dumnie pielęgnujące patriotyczne postawy. Bo Matkę Ojczyznę można objąć tylko sercem miłującym…

Chojnowskie obchody kończyła uroczystość w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji. Tu, w sali kinowej miała miejsce premierowa projekcja filmu dokumentalnego o najważniejszych wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości. To był pierwszy seans w nowej, wyremontowanej sali kinowej.

Dopełnieniem chojnowskiego święta był poetycko-muzyczny montaż przygotowany przez chojnowską młodzież - uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Powiatowego Zespołu Szkół i członków grup artystycznych domu kultury.


(szerokość: 190 / wysokość: 285)(szerokość: 190 / wysokość: 285)(szerokość: 190 / wysokość: 285)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 375 / wysokość: 562)(szerokość: 375 / wysokość: 562)


Patriotyzm, czyli "miłość i przywiązanie do własnej ojczyzny", jest dziś słowem często przez nas zapominanym, a naszą powinnością jest przywrócić jego znaczenie. Patriotyzm to nie tylko pamięć o ważnych wydarzeniach, świętach, rocznicach, ale także praca dla Ojczyzny, troska o rodzinę i najbliższych, dbałość o język ojczysty, szacunek dla wartości narodowych, chrześcijańskich. Na tych solidnych fundamentach, kolejne pokolenia mogą budować nowe pojęcie patriotyzmu. Dzisiaj to walka o miejsce Polski w Europie, o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, o rozwój gospodarczy, o modernizację kraju, a także walka o zachowanie tych wartości, które pozwoliły nam przetrwać, które stanowią obecnie o naszej sile.

 




eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama