Projekt edukacyjny „Mały Tkacz z Chojnowa” - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyProjekt edukacyjny „Mały Tkacz z Chojnowa”Projekt edukacyjny „Mały Tkacz z Chojnowa" opracowała i realizuje p. Renata Frymus z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Chojnowie. Program zaadresowany został do dzieci w wieku 5,6 lat i jest pierwszą lekcją historii regionalnej na ścieżce edukacyjnej przedszkolaków. Celem programu jest wyrabianie(szerokość: 730 / wysokość: 410) u dzieci więzi z najbliższym środowiskiem oraz budzenie lokalnego patriotyzmu. Efekty działalności projektu to pierwsze warsztaty tkackie – przeplatanie z papieru, które odbyły się we wrześniu 2017 r. Następnie wycieczka do gospodarstwa Dziadka Hani Czasławskiej, zajmującego się hodowlą owiec czarnogłówek. Dzieci poznały techniki strzyżenia owiec i wyrobu wełny.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


W październiku przedszkolaki wzięły udział w warsztatach tkackich z panią Leokadią Adamowicz z Przemkowa. Artystka przywiozła ze sobą krosna, len, międlice i wiele interesujących narzędzi związanych z techniką włókniarską. Dzieci samodzielnie wykonały malutkie gobeliny, które ozdabiają ich salę zabaw. W kolejnym miesiącu uczestnicy projektu wybrali się do Muzeum Regionalnego przy placu Zamkowym, by tam wysłuchać ciekawostek i sekretów związanych z naszym miastem. Pod koniec listopada w projekt zaangażowali się rodzice grupy „Krasnali". Mama Piotra i Macieja wraz z nauczycielkami wystąpiła w teatrzyku pt. „Czarownica Agnieszka, co w Baszcie Tkackiej mieszka". (szerokość: 730 / wysokość: 410)


Interaktywne przedstawienie znalazło aplauz u dzieci, które rewelacyjnie zapamiętały legendę, gdzie ukazany był morał i zwycięstwo dobra nad złem. W marcu dzieci odwiedziły Urząd Miejski, by osobiście wręczyć burmistrzowi zaproszenie do przedszkola. Włodarz miasta przebrany w kontusz pojawił się w kwietniowy poranek u „Krasnali". Dzieci przywitały go piosenkami i wierszykami, a także ciekawymi opowieściami związanymi z bohaterem projektu – Tkaczem. Ich przygotowanie, zapał i entuzjazm zostały pochwalone i docenione przez włodarza miasta: „Jesteśmy dumni, że tak pięknie uczycie się historii naszego miasta. Gratuluję wspaniałych pomysłów i aktywności, która promuje Chojnów – miasto tkaczy!". Grupa zaprezentowała także swoje prace plastyczne, techniczne i manualne, które wykonywane były przez wszystkie miesiące trwania projektu. Kolejnym punktem na mapie historycznej podróży maluchów jest Baszta Tkaczy.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)
W koncepcji szczegółowej przedszkolaki poznały swe najbliższe otoczenie, rozwinęły podstawy patriotyczne związane z kulturą regionalną i lokalną, uczyły się tańców ludowych, ubogaciły słownictwo, organizowały spotkania z ciekawymi ludźmi – pełniły funkcję gospodarzy, wyrobiły umiejętności wypowiadania się za pomocą środków muzycznych, plastycznych i technicznych. Ponadto dzieci poznały działalność rzemiosła artystycznego, jego użyteczność w życiu codziennym, dzięki czemu wzrósł szacunek wśród najmłodszych dla pracy wykonywanej przez człowieka, bez użycia komputerów i urządzeń XXI wieku. (szerokość: 640 / wysokość: 427)


Należy podkreślić, że autorski projekt p. Renaty Frymus, to realizacja edukacji regionalnej, która jest niezbędna w poznaniu własnego otoczenia, środowiska, miasta. Inspiracją do powstania projektu był brak odpowiedzi wśród dzieci na pytanie: „Kto stoi na chojnowskim Rynku w Chojnowie?". Nauczycielka postanowiła, że jej grupa nauczy się historii poprzez doświadczenie, dlatego liczne warsztaty były aktywną formą nauki. Projekt zaangażował wiele osób - nauczycieli, bliskich dzieci i samego włodarza miasta, który chętnie wziął udział w prezentacji „Krasnali". Opracowany program dał rewelacyjne efekty. Przede wszystkim dzieci nauczyły się zarysu historii miasta, zainteresowały się regionem i czynnie uczestniczyły w warsztatach manualnych. Projekt „Mały Tkacz z Chojnowa", to doskonały roczny kurs dla najmłodszych mieszkańców miasta obfitujący w atrakcyjne poznawanie przeszłości.
K.Burzmińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama