100 spektakli na 100. lecie niepodległości - "Zawsze na przedzie" w PZS - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy100 spektakli na 100. lecie niepodległości - "Zawsze na przedzie" w PZS25 kwietnia w Powiatowym Zespole Szkół został wystawiony autorski, dwuczęściowy spektakl pt. "Zawsze na przedzie". Patriotyczne przedstawienie teatralne grane jest w tym roku w 100 szkołach z okazji jubileuszu obchodów Święta Niepodległości. Wyróżniona chojnowska placówka edukacyjna gościła warszawskich aktorów, którzy zaprezentowali fragment życia Józefa Piłsudskiego i bliskich mu osób.


(szerokość: 750 / wysokość: 500)


Na wyjątkową lekcję historii przybyli: Tadeusz Samborski - marszałek województwa dolnośląskiego, Janina Mazur - starosta powiatu legnickiego, Jan Serkies - burmistrz Chojnowa, Andrzej Walus - wicedyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Czesław Dul - komendant chojnowskiej drużyny Związku Strzeleckiego wraz ze strzelcami, grono pedagogiczne oraz młodzież. Zgromadzonych gości przywitał dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk: "Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za dzisiejszy spektakl marszałkowi województwa dolnośląskiego panu Tadeuszowi Samborskiemu, jest to wielkie wyróżnienie dla naszego miasta, dla naszej szkoły, że możemy gościć wspaniałych warszawskich aktorów.  Dzisiejsze przedstawienie jest grane w 100 szkołach, w inicjatywie 100 spektakli na 100.lecie odzyskania niepodległości. To wielki zaszczyt".


(szerokość: 750 / wysokość: 500)

(szerokość: 750 / wysokość: 500)


Głos zabrał także dr Tadeusz Samborski:  "Urząd Marszałkowski województwa  Dolnośląskiego ma bardzo bogaty program obchodów 100.lecia niepodległości, bardzo różnorodne formy świętowania, jedną z nich jest zaproszenie aktorów, aby w sposób wysoce artystyczny przekazali treści patriotyczne młodzieży i wszystkim tym, którzy ich oglądają. Zrobiliśmy upominek tej szkole, nie tylko dlatego, że Pani starosta was wyróżnia, ale my wszyscy was wyróżniamy i ceni-my. Wiemy także, że w waszej szkole realizowany jest bogaty, bardzo urozmaicony program wychowania patriotycznego, szkoła słynie z różnych inicjatyw".


(szerokość: 750 / wysokość: 500)


Artyści pod przewodnictwem Wojciecha Samczuka zaprezentowali część bolesnej historii. Bohaterowie przywołują wspomnienia walk, zwycięstw oraz klęsk. (szerokość: 750 / wysokość: 500)Wizje romantyczne, patriotyczne i sentymentalne łączą się z odwagą i bohaterstwem. Nastroje na scenie mieszają się. Pozytywizm i ciężka praca przeplata z legendami i uniesieniami zachowanymi jako najlepsze wspomnienia. Istotną rolę w spektaklu odegrała literatura polska, znaczenie wierszy i piosenek patriotycznych  miało wielki wpływ na zachowanie narodowej tożsamości. Polska, której nie było na mapie świata, miała ducha walki, w sercach bohaterów goreje wspomnienie czynów, które sławią imię Ojczyzny.


(szerokość: 750 / wysokość: 500)Dążenie do niepodległości przejawiało się czynem zbrojnym, ale także codzienną ciężką pracą wszystkich grup społecznych. Jak podkreślił dr Tadeusz Samborski, wywalczona niepodległość miała wielu ojców, którym należy się szacunek, pamięć i cześć.

Spektakl "Zawsze na przedzie" był nie-codzienną lekcją historii, wpisaną na edukacyjnej mapie Powiatowego Zespołu Szkół. Patriotyczne spotkania wzbogacają wiedzę i jednoczą w tym ważnym jubileuszowym roku.

 
K.Burzmińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama