Goście z Francji - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyGoście z FrancjiOstatni raz byli u nas z wizytą 5 lat temu. Dawno, ale dzieli nas ponad 1300 kilometrów, stąd nasze spotkania nie są częste…

Nasi przyjaciele z partnerskiego Commentry przyjechali do Chojnowa 2 maja. 43.osobowa grupa zaplanowała pobyt w naszym mieście na cztery pełne dni.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)

 

Stałym gościem partnerskich wizyt jest były mer Jean-Louisa Gaby, który przed 12 laty podpisywał partnerską umowę. Towarzyszyli mu delegaci merostwa - Bernard Zamiara – dyrektor departamentu kontaktów z zagranicą oraz Maria Loureiro – dyrektor departamentu oświaty. (szerokość: 750 / wysokość: 500)Podejmowaliśmy także przedstawicieli tamtejszego komitetu partnerstwa miast, kilkoro członków chóru, reprezentantów klubu kolarskiego, wędkarzy, grupę młodzieży z liceum wraz z dyrektorem szkoły i wychowawczynią oraz mieszkańców  Commentry, wśród których największą orędowniczką partnerstwa jest Jacqueline Valony.

Jednym z ważnych punktów tegorocznej wizyty było włączenie się w obchody 100.lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i współudział w uroczystościach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nasi francuscy goście wspólnie z mieszkańcami celebrowali uroczystość pod pomnikiem przy ulicy Chmielnej, podczas Mszy św. w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie homilię wygłosił ks. proboszcz Marek Osmulski i na festynie w Rynku.

(szerokość: 750 / wysokość: 499)

Wizycie przyświecał także cel edukacyjny. Licealiści, którzy przyjechali do Chojnowa, realizowali w naszym rejonie projekt środowiskowy dotyczący szeroko rozumianych kwestii wody.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)

(szerokość: 750 / wysokość: 499)
(szerokość: 750 / wysokość: 499)

(szerokość: 750 / wysokość: 499)
Stąd wycieczka do Świeradowa Zdroju, gdzie zdobyli wiedzę o naturalnych wodach mineralnych czy wyjazd do Rudaw Janowickich, by poznać wypełnione wodą wyrobiska pokopalniane, tworzące zjawiskowe kolorowe jeziorka.(szerokość: 750 / wysokość: 533)

Był też spacer do ciekawych miejsc w Chojnowie. Goście odwiedzili Muzeum Regionalne, Basztę Tkaczy, Rynek, Szkołę Podstawową nr 4, młodzież korzystała z miejskiej pływalni i kręgielni. W niedzielę, ostatniego dnia pobytu, nasi goście uczestniczyli w niezwykle wzruszającej Mszy św. w kościele NPNMP. Ksiądz proboszcz Mirosław Makowski poprowadził nabożeństwo w języku polskim i francuskim, a goście czynnie włączyli się we wspólną modlitwę.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)


Tego dnia w programie było też zwiedzanie Legnicy. Pobyt przyjaciół z Francji zaowocował kilkoma deklaracjami współpracy. Na spotkaniu z dyrektorami chojnowskich szkół, reprezentantem naszych wędkarzy czy kolarzy, wstępnie omawiano założenia i możliwości wspólnych działań.

 (szerokość: 750 / wysokość: 499)

Ideą partnerstwa miast jest podejmowanie różnych form współpracy w celu wzajemnego poznania kultur, organizowanie spotkań mieszkańców obu miast i nawiązywanie kontaktów wszystkich grup społecznych i zawodowych. Dzięki osobom takim jak Jean-Louis Gabi, Ber-nard Zamiara, Christian Dubreuil, śp. Henryk Zgliniecki, Christophe Cabassut Zulawiński, Jacqueline, Stefania Fayolle czy z polskiej strony Jerzy Koziński, były przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Bobyk, obecny Przewodniczący Jan Skowroński, burmistrz Jan Serkies i wielu innych, budowane jest porozumienie bez granic.

Chojnów w Commentry i Commentry w Chojnowie, nie brzmią już obco, a nasze społeczności miały okazję kilkakrotnie spotkać się i poznać bliżej. (szerokość: 750 / wysokość: 499)

Kontakty mieszkańców – sportowców, artystów, środowisk kulturalno-oświatowych i samorządowych, to jeden z głównych celów, jaki zakładano przy podpisywaniu porozumienia.

 

Grupa francuska żegnała Polskę pełna wrażeń i nowych doświadczeń. Wsiadając do autokaru, każdy z uczestników wyrażał swoje zadowolenie ze wzruszeniem wypowiadając po polsku słowo DZIĘKUJĘ!


(szerokość: 750 / wysokość: 499)
        Do zobaczenia!                       
eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama