Dla Niepodległej - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDla NiepodległejNiecodziennym wydarzeniem włączyli się chojnowianie w narodowe obchody 100. lecia odzyskania niepodległości.(szerokość: 750 / wysokość: 499)

FLASH MOB na chojnowskim Rynku zainaugurował tegoroczne majowe uroczystości w naszym mieście i zgromadził wiele osób. Dzieci, młodzież, pracownicy oświaty, mieszkańcy miasta zebrali się w centrum, by ułożyć liczbę 100 i odśpiewać wspólnie hymn Polski upamiętniając w ten sposób jubileuszowy rok odzyskania przez Polskę Niepodległości.

- Wasza wspaniała postawa, to świadectwo czynnego uczestnictwa w realizowaniu patriotycznych inicjatyw, radości z wolnej Polski. Jesteście dumą naszego miasta, gratuluję wspaniałej prezentacji jubileuszowej daty. Dzisiejszy flash mob na pewno zostanie zapisany w pamięci mieszkańców i historii Chojnowa - mówił burmistrz Jan Serkies.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)Wydarzeniu towarzyszyli żołnierze Wojska Polskiego z Bolesławca, którzy wciągnęli flagę Polski na maszt. Kompania honorowa 23 śląskiego pułku artylerii, którą dowodził porucznik Michał Fedorowicz uświetniła spotkanie, nadając mu podniosły charakter.

To jedna z wielu tegorocznych, patriotycznych inicjatyw w Chojnowie. Placów-ki oświatowe i kulturalne, od początku roku animują różnego typu działania związane z obchodami 100.lecia niepodległości.

Podkreślając swój udział w ogólnopolskim jubileuszu Chojnów przybrał narodowe barwy - ważne miejskie obiekty zdobią okazałe flagi i kotyliony.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)

 (szerokość: 750 / wysokość: 499)
W uroczystości majowe wpisał się także, jak co roku, koncert z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w wykonaniu uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego. 27 kwietnia, sala Edukacyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej wypełniła się liczną publicznością. Przed nią wystąpiło ponad 30 wykonawców w różnym wieku, z różnym repertuarem, odgrywając pieśni, nie tylko patriotyczne, na wielu instrumentach. (szerokość: 750 / wysokość: 499)

Występy solo, zespołowe, instrumentalne, instrumentalno-wokalne - wszystkie nagradzano zasłużonymi brawami. Koncerty Ogniska, jako miejskie wydarzenie kulturalne, są jednocześnie pokazem zdobytych umiejętności i prezentacją talentów młodych chojnowian prowadzonych przez panią Różę Pakułę i panią Agatę Koziar oraz pana Piotra Koziara.

3 Maja oficjalne miejskie uroczystości rozpoczęto spotkaniem przy obelisku.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)


W tym roku wspólnie z nami narodowe święto celebrowała ponad 40.osobowa grupa mieszkańców Commentry - francuskiego miasta partnerskiego Chojnowa, przebywająca w grodzie nad Skorą z wizytą.

- 227 lat temu w Polsce została uchwalona Konstytucja 3 Maja, pierwsza w Europie, a druga na (szerokość: 750 / wysokość: 499)świecie demokratyczna ustawa zasadnicza - mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Jan Serkies. - Dokument ten, jako wybitne dzieło polskiego oświecenia, był przede wszystkim próbą ratowania kraju. Uchwalenie Rządowej Ustawy stało się wydarzeniem o randze światowej. Nowocześnie spisana miała wówczas wielkie znaczenie, dziś jest naszym dziedzictwem historycznym, które chcemy pielęgnować w imię patriotycznych wartości. Wielki Polak papież Jan Paweł II powiedział: "Jesteście świadkami historii. Przypominajcie, że Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana". O wolność i suwerenność należy stale dbać. Świadomość patriotyczna to pamięć, ale także codzienna praca na rzecz naszej współczesności i przyszłości. Patriotyczną postawą dajemy świadectwo najwyższych wartości.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)


Wieńce będące wyrazem pamięci, złożyły delegacje władz miasta, gminy, starostwa, nasi przyjaciele z Francji, oraz przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych. Poczty sztandarowe, brzmienie Orkiestry Dętej oraz Apel Pamięci odczytany przez komendanta Chojnowskiej Drużyny Związku Strzeleckiego Czesława Dula dopełniły tę część obchodów.(szerokość: 750 / wysokość: 499)


Kolejną była Msza św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. proboszcza Marka Osmulskiego oraz ks. Łukasza Świerniaka.

- Historia naszego narodu jest bardzo burzliwa, to historia wielkości i upadku, wielkich czynów i podłości. Konstytucja 3 maja miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuacją wewnętrzną i międzynarodową Rzeczpospolitej, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich. Głównym powodem upadku było nadużycie prawa wolności i liberum veto, które użyte 73 razy zerwało obrady sejmu i uniemożliwiło reformy. Wolność bez mądrości stała się śmiertelną pułapką. Słabość królestwa polskiego wykorzystały państwa sąsiadujące. - mówił w swoim kazaniu ks. proboszcz Marek Osmulski. (szerokość: 750 / wysokość: 499)

 

Artystycznie Święto 3 Maja uatrakcyjniły występy wokalne. W czwartkowe popołudnie, na scenie w Rynku, zaprezentowali się uczestnicy konkursu pieśni patriotycznej, jaki odbył się kilka dni wcześniej w Domu Kultury oraz rodzimy zespół PLUG'N'BLUES.

Chwilę potem zmiana klimatów - na scenie gwiazda dnia - Andrzej Rybiński - polski wokalista, gitarzysta i kompozytor, doskonale znany z przeboju "Nie liczę godzin i lat", "Pocieszanka", "Za każdą cenę". Wspaniały melodyjny re-pertuar uwiódł przybyłą na ten koncert publiczność. Mimo, że pogoda tego dnia nie rozpieszczała, mieszkańcy Chojnowa z pewnością długo jeszcze wspominać będą to muzyczne wydarzenie.(szerokość: 750 / wysokość: 499)

(szerokość: 400 / wysokość: 600)

(szerokość: 750 / wysokość: 499)(szerokość: 750 / wysokość: 499)


kb, eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama