To była pierwsza, choć gorzka dla grupy chojnowskich radnych lekcja demokracji. Wydział Komunikacji przy Urzędzie Miejskim w Chojnowie nie zostanie uruchomiony. Mimo starań władz popartach przez większość radnych Rady Miejskiej w Chojnowie, wniosek spotkał się z odmową Starostwa Powiatu Ziemskiego Legnickiego.
Przypomnijmy to, co już za nami. W związku z decyzją starosty przed trzema laty Wydział Komunikacji na terenie Urzędu Miejskiego w Chojnowie został zlikwidowany. Dokumentacja i wszystko z nim związane przekazano do powiatu. Tam też, od trzech lat mieszkańcy Chojnowa załatwiają sprawy związane z posiadaniem własnych pojazdów, wystawieniem praw jazdy i wielu spraw związanych z tą dziedziną. Przeszło pół roku dłużej funkcjonował identyczny wydział na terenie Urzędu Gminy Chojnów, jednak z biegiem czasu i on został zlikwidowany. Mieszkańcy Chojnowa, zarówno miasta jak i gminy, muszą we wspomnianych sprawach jeździć do Urzędu Powiatowego w Legnicy. Narażeni są na koszty, wyczekiwanie w kolejkach i wiele innych uciążliwości.
Na wspomniane niedogodności zwrócił uwagę radny Wojciech Urbaniak w artykule zmaieszczonym w nr 46/534 Gazety Chojnowskiej: "...konieczne będą zapewne szczegółowe negocjacje ze Starostą Legnickim w zakresie zarówno zgody, jak i wyboru stosownego lokalu, określonego trybu funkcjonowania, czy też - co najważniejsze - sposobu finansowania".
Burmistrz przekazał do Legnicy pismo w zgłoszonej przez radnych sprawie w dniu 27 listopada ub r. 10 grudnia starostwo odpowiedziało. W piśmie czytamy (cytuję w całości) :
Odpowiadając na pismo nr OR 0171/41/02 z dnia 27.11.2002 r. informuję, że zgodnie z ustawą z dnia 31 marca 2000 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. Nr 43, poz. 483) wprowadzony jest zakaz przekazywania przez starostów zadań i kompetencji dotyczących rejestracji pojazdów, wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz załatwiania innych spraw towarzyszących.
W związku z powyższym nie mogę pozytywnie ustosunkować się do Pana prośby. Ponadto informuję, iż nie ma fizycznych i organizacyjnych możliwości rozdzielenia nowej ewidencji kierowców, która tworzona jest z dużym nakładem finansowym od 1 stycznia 2000 r. w tutejszym Wydziale Komunikacji i Dróg.
Działanie to stanie się podstawą utworzenia do końca 2006 r. Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców tzw "CEPiK", obejmującej teren naszego kraju.
Kierunek działania Ministerstwa Infrastruktury jest jeszcze dalszy, obecnie w końcowym etapie legislacyjnym są akty prawne, które będą nakazywały wydawanie dowodów rejestracyjnych przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.
Podobna jest już sytuacja przy produkcji praw jazdy i świadectw kwalifikacji, gdzie transmisja danych z Wydziału KD do PWPW S.A. odbywa się łączami satelitarnymi.
Pragnę zauważyć, że zasadność podjętych działań przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podyktowane były wymogami Unii Europejskiej, a także zasadami bezpieczeństwa i szczelności całego systemu tworzenia centralnej bazy danych, z której w przyszłości mają korzystać Policja, Urzędy Celne, Urzędy Skarbowe, Prokuratura oraz Inspekcja Transportu Drogowego.
Z poważaniem
Starosta
Mieczysław Kasprzak
Pismo do wiadomości otrzymała przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Katarzyna Dziedzic.
I wydawałoby się cała sprawa w tym miejscu się kończy. Czy radni na dzień dzisiejszy są usatysfakcjonowani? Nie sądzę. Jedna z pierwszych inicjatyw, mówiąc potocznym językiem "dostała w łeb". Miejmy jednak nadzieję, że chojnowscy radni dalej będą poszukiwać drogi wyjścia. I że takie wyjście się znajdzie...
Jerzy Józefowicz