Dla Niepodległej - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Dla Niepodległej



(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

94 lata temu, Polska, po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość. Suwerenność kraju, dla każdej nacji jest wartością najwyższą. Ludzie oddają za nią życie, poświęcają najbliższych, walczą o wolność słowa i myśli.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Święto odzyskania niepodległości w Chojnowie było obchodzone wyjątkowo różnorodnie. Organizatorami kilku wydarzeń była głównie społeczność Powiatowego Zespołu Szkół, Gimnazjum nr 1, uczniowie Ogniska Muzycznego i władze samorządowe.

 

 

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

Już 9 listopada młodzież Powiatowego Zespołu Szkół zebrała się przy Ognisku Patriotyzmu. Drugą edycję tego oryginalnego spotkania, podobnie jak w roku ubiegłym, wypełniły znane pieśni – narodowe, żołnierskie, ułańskie i patriotyczne.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Przy trzaskającym ogniu, zapachu palonego drzewa, miały one niecodzienny wydźwięk, a echo pieśni niosło się w daleką przestrzeń. Spotkaniu towarzyszyła przejmująca wystawa – „Lubin-82". Fotografie Krzysztofa Raczkowiaka, przepełnione emocjami, mimo, że milczą, to jednak krzyczą. Tę wystawę warto obejrzeć.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Jeszcze tego samego dnia adepci Społecznego Ogniska Muzycznego im. Oskara Kolberga, zaprosili swoich bliskich i mieszkańców Chojnowa na koncert. Dla nich, prezentacja zdobytych umiejętności, dzielenie się własną pasją, chęć wspólnego świętowania, to najlepsza forma oddania szacunku niepodległej Ojczyźnie.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

11 listopada, przywitał świętujących radosnym słońcem i przyjemną temperaturą. Przechodniów zaś, na ulicach miasta, witała młodzież – uczniowie Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2, obdarowując każdego okolicznościowymi naklejkami.

Uroczystości, tradycyjnie rozpoczęto pod obeliskiem przy ul. Chmielnej. Władze miejskie, gminne, powiatowe, przedstawiciele Związku Kombatantów i Sybiraków, związków zawodowych, oddając cześć przodkom poległym na polu chwały „Za wolność Waszą i Naszą" złożyli kwiaty pod symbolicznym obeliskiem.

Stąd mieszkańcy Chojnowa przeszli do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła na Mszę św. To była wyjątkowa Eucharystia. Odprawiana w intencji Ojczyzny była jednocześnie uroczystym zakończeniem prowadzonych od tygodnia w naszym mieście misji świętych.

 

Obchody Dnia Niepodległości zakończyła akademia przygotowana przez uczniów liceum ogólnokształcącego. Słowno-muzyczny spektakl, był ujętą w krótkie scenki, historią wieloletniej walki Polaków o niezależność i godność – tak za czasów zaborów jak i komunizmu.

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

 

Dzień Niepodległości się skończył, ale święto wolnej Ojczyzny trwało w Chojnowie jeszcze przez kilka kolejnych dni.

 

14 listopada w auli przy ul. Witosa uczniowie wierszem i piosenką czcili pamięć przodków, którzy podarowali przyszłym pokoleniom pokój i wolność. Uczestnicy konkursu „Ojczyzna moja" zorganizowanego w ramach „Tygodnia Patriotyzmu" wzruszali własną interpretacją utworów znanych i mniej znanych poetów, porywali wykonaniem pieśni patriotycznych. Jury oceniające te wykonania długo ustalało werdykt. W tym czasie publiczność oglądała wspaniałą prezentację multimedialną przygotowaną przez ucznia Bartłomieja Pastuchowa, w przejmujący sposób obrazującą dramatyczne losy Polski i Polaków.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

W „Tygodniu Patriotyzmu" znalazł się też koncert piosenki Jacka Karczmarskiego. Twórczość nieżyjącego już barda, to klasyczne, artystyczne protest songi kojarzone głównie z ideami pierwszej Solidarności i głosem antykomunistycznej opozycji. Dla współczesnej młodzieży Kaczmarski, to symbol niekonwencjonalnej walki z uciskiem i nieprzeciętny artysta. Młodzież Gimnazjum nr 1 i Powiatowego Zespołu Szkół, przygotowana przez Tomasza Susmęda – nauczyciela muzyki, fana twórczości Karczmarskiego i członka grupy Trio Łódzko-Chojnowskie, z wielką wrażliwością przekazała słuchaczom przesłania twórcy.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Miejskie świętowanie zakończył Turniej Szachowy „O Puchar Polskiej Miedzi", w którym udział wzięło blisko 90 szachistów z całej Polski.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

 

 

Historia wielokrotnie dowiodła, że w chwilach zagrożenia w Polakach budzi się wielki patriotyzm, heroizm i narodowa solidarność. W czasach pokoju jednak rzadko doceniamy swobodę, okazujemy dumę z własnego pochodzenia, rzadko celebrujemy ważne narodowe daty. Dlaczego? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

 

 

Laureaci konkursu „Ojczyzna moja"

W kategorii "Wiersz":

1 miejsce - Sara Lewandowska "Cela"

2 miejsce - Damian Wdowiński "Ojczyzna Szopena"

2 miejsce - Jakub Romaniak "Reduta Ordona"

3 miejsce - Katarzyna Olbrych "Tramwaje"

3 miejsce - Joanna Theresiak "Katyń"

W kategorii "Piosenka"

1 miejsce - Joanna Sikora "Rozkwitały pąki białych róż"

2 miejsce - Sonia Schon "Ostatni List"

3 miejsce - Patryk Boryniec - "Deszcz Jesienny"

3 miejsce - Paulina Zatwarnicka - "Powrócisz tu"

Wyróżnienie - Ewelina Gancarczyk i Anna Janczyńska "Mury"

Nagroda książkowa - Sylwia Światłowska "Rota"(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama