11 listopada w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



11 listopada w Chojnowie



 

Za nami 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tradycyjnie, od wielu już lat, miejskie obchody narodowego święta inaugurują uczniowie Ogniska Muzycznego, którzy, na kilka dni przed 11 listopada, zapraszają bliskich i mieszkańców Chojnowa na okolicznościowy koncert. Dzieci i młodzież uczący się gry na instrumentach muzycznych, chętnie dzielą się swoim dorobkiem i popisują zdobytymi umiejętnościami. Koncert jest jednocześnie podziękowaniem dla przodków za wolność.

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)



11 listopada Chojnów, podobnie jak cała Polska celebrował jedno z ważniejszych naszych świąt. Uroczystości, jak zawsze rozpoczęły się złożeniem hołdu poległym walczącym o niepodległą Polskę.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


W podniosły nastrój wszystkich zgromadzonych wprowadziło wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Następnie pod obeliskiem przy ul. Chmielnej kwiaty złożyły m.in. władze miasta i gminy Chojnów, powiatu Legnickiego, poczty sztandarowe chojnowskich szkół oraz przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń. Na koniec swoje wystąpienie miał burmistrz miasta Jan Serkies i gość tegorocznych uroczystości wicemarszałek województwa dolnośląskiego – Jerzy Michalak.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Całość zakończyła się przemarszem do kościoła pw. św. Ap. Piotra i Pawła na mszę św. w intencji Ojczyzny, gdzie podczas kazania ks. Marek Osmulski zwrócił szczególną uwagę na narodową jedność i patriotyzm nie tylko w dniu 11 listopada, ale przez cały rok.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Wiele emocjonujących chwil czekało mieszkańców obchodzących wspólnie Dzień Niepodległości w Domu Schramma, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej nr.4 pod kierunkiem nauczycielek historii i języka polskiego, Małgorzaty Cieśli i Anny Denisiak, przygotowali wspaniałą, patriotyczną inscenizację pod nazwą „Tobie Polsko". Dzieci, znakomicie przygotowane do występu przy akompaniamencie Zenona Chmielewskiego dumnie odśpiewały m.in. „Rotę" i „Przybyli ułani pod okienko", a niejednej zgromadzonej na sali osobie na pewno zakręciła się łza w oku.


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


Najmłodszych wraz z opiekunkami ze sceny żegnały gromkie brawa. Występ zakończył się niecodziennym wydarzeniem. Burmistrz Jan Serkies i przedstawicielki chóru Skoranta dziękowali Zenonowi Chmielewskiemu – maestro naszego chóru, za siedem lat muzycznego przewodnictwa, nauki i wspieranie zespołowego, amatorskiego śpiewania.

 

W ostatniej części artystycznego programu obchodów Święta Niepodległości, w podniosłym i patriotycznym nastroju przebiegał recital chojnowskiego artysty Dariusza Matysa, który swoim repertuarem zaprosił wszystkich do chwili refleksji i zadumy nad ojczyzną.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Okolicznościowe akademie miały też szkolne placówki. W Szkole Podstawowej nr 3Z klasa IIIb pod opieką swojej wychowawczyni zaprezentowała uczniom klas I-III przedstawienie składające się z pieśni, wierszy i scenek.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Zastanawiając się nad tym, co to jest patriotyzm i w czym może się przejawiać w dzisiejszych czasach, uczniowie klasy IIIc Szkoły Podstawowej nr 4 doszli do wniosku, że umiłowanie Ojczyzny to nie tylko szacunek do symboli narodowych, ale uczciwa praca, a w przypadku uczniów systematyczna nauka zapewniająca dobre wykształcenie, a także obchodzenie ważnych dla naszego narodu świąt i rocznic. Uczniowie mieli możliwość wysłuchania pięknie granych i śpiewanych przez Kubę Koziara i Julię Górną, pod kierunkiem i przy współudziale Pani Agaty Koziar, pieśni patriotycznych i wojskowych.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Był to czas na zadumę, refleksję oraz opowieści o ważnych wydarzeniach w dziejach naszego państwa.

„Ta co nie zginęła" - uczniowie Gimnazjum nr 1 tak zatytułowali swój program artystyczny.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Na leśnej polanie, w blasku dogasającego ogniska, młodzi powstańcy snuli marzenia o wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Przy żołnierskiej mogile osierocona matka zapalała znicze, topiąc smutki w pieśni powstańczej. Niepewność, rozpacz, zwątpienie i ból przeplatały się z miłością, poświęceniem i nadzieją. Ta ostatnia nie zawiodła i triumfalne salwy armatnie obwieściły koniec niewoli. Głos radości rozbrzmiewał wśród zebranych. Pieśni zespołu muzycznego i chóru szkolnego stanowiły przepiękną oprawę uroczystości.

 

Powiatowy Zespól Szkół, od kilku już lat organizuje Tydzień Patriotyzmu, w ramach którego odbywają się liczne imprezy  akademia, wystawy, Ognisko Patriotyzmu, czytanie tekstów o treści patriotycznej w chojnowskich placówkach oświatowych.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Niezwykle podniosłą atmosferę spotkania ku czci narodowego święta odzyskania niepodległości stworzyła grupa uczniów PZS pod opieką nauczycielek historii i WOS, Pani prof. Agnieszki Robak oraz Pani prof. Agnieszki Rybczyńskiej. Zgromadzeni obejrzeli udramatyzowane widowisko muzyczno-poetyckie, oprawione symboliką światła (przy zaciemnionej scenie i widowni). Uczniowie deklamowali wiersze o tematyce patriotycznej, śpiewali pieśni i piosenki wojenne, wcielali się w alegoryczne postaci z porządków: dobra i zła, życia i śmierci, krzywdy i sprawiedliwości. Pięknym symbolem hołdu i wdzięczności, wszystkim zasłużonym dla wolnej Polski, były również świeże kwiaty - czerwone oraz białe róże, które rozkwitły z pąków dzięki magicznym słowom żołnierskiej pieśni.

„Przekazuj wszystko, nie zapomnij, o miejscu, które wciąż Twym domem i nie ulegaj, się nie ugnij. Przed kłamstwem, wzgardą i zaborem". 13 listopada 2014 roku padło wiele podobnych słów o ojczyźnie, historii, pamięci… O godz.17.00 w ogrodzie PZS przy ulicy Poźniaków już po raz czwarty zapłonęło Ognisko Patriotyzmu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Kuratorium, powiatowych i miejskich władz samorządowych, jednostek pożarniczych, dyrektorzy i nauczyciele chojnowskich placówek edukacyjnych i kulturalnych, Kościoła, a także sponsorzy i lokalne media. Licznie przybyli rodzice, nauczyciele i uczniowie PZS.

Płonące ognisko, pochodnie, zapadający zmierzch – to wszystko budowało niezwykłą atmosferę. Wprowadzono sztandary szkół i, prowadzeni przez głos Aliny Żybury z klasy IIIa LO, odśpiewaliśmy hymn narodowy.

Część oficjalną rozpoczął dyrektor PZS, pan Mariusz Kowalczyk, który podziękował zgromadzonym za przybycie i przypomniał genezę obchodów. Szczególne podziękowania skierował w stronę przedstawicieli jednostek pożarniczych: Ryszarda Dąbrowy – rektora i komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, Ryszarda Kawki – dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3, Pawła Dąbrowy – zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 3, Piotra Dąbrowy - zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Złotoryi, druha Wiesława Szczęśniaka – prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach.

W kolejnej części ceremonii miało miejsce pasowanie pierwszoklasistów na pełnoprawnych członków klasy pożarniczo-ratowniczej. Potem uczniom odczytano 10 Przykazań Strażaka (tekst oryginalny pochodził z pisma Strażak z roku 1901).


(szerokość: 640 / wysokość: 424)


Na pamiątkę ślubowania uczniom zostały wręczone certyfikaty, a także legitymacje członkowskie Młodzieżowej Drużyny OSP.

Tegoroczne spotkanie było okazją do przypomnienia postaci księdza Krzysztofa Bojki – proboszcza parafii w Białej, katechety PZS, kapelana Kresowian i Sybiraków, Związku Harcerstwa Polskiego, Komendanta Hufca Gniazdo, organizatora największej imprezy kresowej w zachodniej Polsce – Kresowiana. 10 listopada minęła I rocznica jego śmierci i to właśnie on poprowadził nas tego wieczoru przez karty historii. Szczególnymi gośćmi spotkania byli rodzice i brat księdza Bojki, którzy z wielkim wzruszeniem wspominali ukochanego syna i brata.

Prezentację przygotowała uczennica Martyna Duda z klasy III TE pod opieką pani Jadwigi Matys. Wykorzystano w niej fragmenty wypowiedzi księdza, przeplatane zdjęciami, wierszami i znanymi nam wszystkimi pieśniami patriotycznymi i harcerskimi: Płonie ognisko, Przybyli ułani, Rozkwitały paki białych róż, Maszerują strzelcy… Odwiedziliśmy Wilno, Kowno i Lwów, przypomnieliśmy miejsca kaźni narodowej – Katyń i Ponary. Głos zabrali ci, którzy zetknęli się z księdzem podczas jego pracy duszpasterskiej i harcerskiej – pani Renata Żymańczyk, druhna Małgorzata Romaniak, pani Krystyna Romaniak.

Na zakończenie, w braterskim kręgu, zaśpiewaliśmy piosenkę Ogniska już dogasa blask.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Było to niezwykłe wydarzenie, które każdy z nas z pewnością zapamięta. Mieliśmy okazję spędzić ze sobą ten magiczny czas i zastanowić nad sensem patriotyzmu i zawirowań polskiej historii. Wszystkim przybyłym, a przede wszystkim tym, którzy aktywnie włączyli się w organizację tegorocznego Ogniska – serdecznie dziękujemy. Te wspólnie spędzone chwile nie były czasem straconym i dały nam wszystkim chwile niezapomnianych wzruszeń.

 



Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama