„Fantazjowanie jest naturalną czynnością człowieka. Rozumowi ani nie zagraża, ani nie obraża go bynajmniej...
Przeciwnie, im rozum bardziej przenikliwy i otwarty, tym bogatsze fantazje zdolen wytwarzać..."
J.R.R. Tolkien
Witajcie moi przyjaciele: Mae govannen i mellyn nin!
The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Światowym Dniem Czytania Tolkiena. I corocznie ogłasza motto patronujące temu szczególnemu Dniu - w 2016 r. jest to „Życie, śmierć i nieśmiertelność", a ma upamiętnić 100. rocznicę krwawej bitwy nad Sommą, w której poległ też przyjaciel pisarza - R.Q. Gilson.
W Chojnowie Dzień Czytania Tolkiena obchodziliśmy 31 marca. Organizatorami tego wydarzenia były: SP3, SP4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
Tak jak i w ubiegłym roku przyjął on formę konkursu skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Miał się odbyć w Parku Śródmiejskim, ale z powodu niesprzyjającej aury został przeniesiony do siedziby biblioteki publicznej, która przemieniła się w Zaczarowany Las Toma Bombadila.
Do zmagań o tytuł Drużyny Pierścienia przystąpiło pięć zespołów pięcioosobowych z SP3 i SP4. Ich starsi koledzy z chojnowskich gimnazjów, w tym członkowie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, pełnili rolę elfów przewodników i jurorów.
Chojnowskie obchody rozpoczęły się od wysłuchania nagrania, w którym sam J.R.R. Tolkien recytuje po elficku wiersz „Namárië" („Żegnaj").
Przed przystąpieniem do zmagań zespoły losowały, kogo będą reprezentować w Śródziemiu. W wyniku losowania zostały wybrane drużyny: elfów, krasnoludów, hobbitów, ludzi i entów.
Przydzielono im przewodników, którzy mieli bezpiecznie przeprowadzić ich przez zawiłe i zdradliwe ścieżki Zaczarowanego Lasu, gdzie w przeróżnych zakątkach czekały na nich elfy z zadaniami do rozwiązania. A nie należały one do najłatwiejszych.
Jedno z nich wymagało odwagi i przenikliwego umysłu godnego Bilba Bagginsa i polegało na przejściu groźnego labiryntu, na którego końcu czaił się smok. Śmiałkowie musieli poprawnie podać jego zaszyfrowane imię. Tu przydała się znajomość polskiego alfabetu, a i tak bestia łupu swego tak łatwo nie puściła i kazała jeszcze rozwiązać zagadkę.
W innym zadaniu oceniano spryt i zaradność wędrowców. Dobrym zwyczajem jest, że ten kto wyrusza w nieznane sobie miejsca powinien znać kilka słów w tubylczym języku. Nasi podróżnicy mieli zapisać poprawnie w języku elfów trzy imiona. Ponadto w trakcie tej wyprawy po Zaczarowanym Lesie elfy-przewodnicy powinni nauczyć swoich podopiecznych kilku podstawowych zwrotów w języku elfickim. Uczestnicy konkursu do swoich konkurencji podeszli entuzjastycznie. Niejednokrotnie z miejsc, gdzie rozwiązywano umysłowe łamigłówki, słychać było okrzyki radości.
Po ich wypełnieniu i powrocie drużyn do Rivendell, prowadzące - hiril Elda i hiril Idreneth - sprawdziły ich umiejętności w posługiwaniu się językiem elfów. Następnie, w obecności Jury, zostały podliczone punkty za wszystkie wykonane zadania. Oprócz tych punktów elfy przyznały dodatkowe za życzliwość.
Okazało się, że zwyciężyli Entowie, czyli uczniowie klasy V c SP4 i to im przypadł zaszczytny tytuł Drużyny Pierścienia.
Na zakończenie wszyscy udali się do Urzędu Miejskiego, aby uroczyście wręczyć okolicznościową zakładkę Burmistrzowi Miasta.
Zanim się pożegnaliśmy, uczestnicy zadali organizatorom tolkienowskiego święta ważne pytanie: Czy w przyszłym roku w Chojnowie będziemy obchodzić Światowy Dzień Czytania Tolkiena? Nasza odpowiedź to – mae.
A może w przyszłym roku dołączą do nas Duzi Ludzie?
Z elfickim pozdrowieniem: Nai elen siluva lvenna!
(Niech gwiazda oświetla Wasze drogi!)
Anna Idreneth Kopyra
moderator DKK i MDKK
przy MBP w Chojnowie