Od wieków nasze narody żyją obok siebie. Obie narodowości dawno już się prze-niknęły i od wielu lat starają się bliżej poznać. Czesi i Polacy jednak, mimo, że sąsiedzi, niewiele o sobie wiedzą. Obie nacje chcą to zmienić. Na szczeblu lokalnym najlepszym sposobem jest nawiązywanie partnerskich relacji miast. Z taką właśnie inicjatywą wyszło niewielkie czeskie Mnichovo Hradiště oddalone od Chojnowa o 160 km.
13 kwietnia, na zaproszenie burmistrza Jana Serkiesa Chojnów odwiedziła delegacja z czeskiego miasteczka. Burmistrz (w Czechach nazywany starostą) Ondřej Lochman i jego zastępca Jiři Bina przyjechali w asyście przedstawicieli kilku tamtejszych środowisk - dyrektor szkoły podstawowej Eva Hajzlerová, reprezentant klubu piłki nożnej Ondřej Knobloch, przedstawiciel organizacji sportowej "Sokol" Jan Mareš, Josef Forst ze Straży Pożarnej i ksiądz Paveł Mach oraz tłumaczka, Polka z Opola Katarzyna Szajda.
Program jednodniowej wizyty był bardzo napięty. Goście chcieli zobaczyć i dowiedzieć się jak najwięcej. Zwiedzili zatem wszystkie chojnowskie szkoły, wybrane obiekty sportowe i kulturalne, odwiedzili parafię pw. NPNMP.
Tuż po przyjeździe czeską delegację w swoim gabinecie przyjął burmistrz Jan Serkies. Pierwsze kroki ulicami Chojnowa poprowadziły do "małego kościoła", gdzie ks. proboszcz Mirosław Makowski, serdecznie przyjął gości na plebanii, potem pokazał naszą zabytkową świątynię.
Stąd najbliżej było do Gimnazjum nr 1. Krótkie spotkanie z dyrekcją szkoły, pozwoliło zapoznać się ze strukturą polskiej edukacji i…z polską kuchnią - gości podjęto szkolnym obiadem.
Szkoła Podstawowa nr 4 przywitała gości artystycznie - grupa fletowa najpierw zagrała, a potem wciągnęła wszystkich do wspólnego śpiewania. Chwalono się tu m.in. nową salą gimnastyczną, salą do squoscha i oczywiście basenem.
Potem była wizyta w Gimnazjum nr 2. Wyremontowana aula, sala gimnastyczna, nowoczesne szafki, mnogość nagród, pucharów i medali zrobiły wrażenie.
W Szkole Podstawowej nr 3 goście odwiedzili uczniów w klasach, rozmawiali z dziećmi i nauczycielami, zapoznali się z codzienną działalnością placówki.
O chojnowskiej przeszłości, w wielu wątkach powiązanej z Czechami, opowiedział delegacji dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Janus. Odwiedziny w muzeum, planowane na kilkanaście minut, przeciągnęły się do kilkudziesięciu - zbiory u nas ciekawe i bogate.
Kolejnym punktem programu było robocze spotkanie w Domu Schrama. Dotyczyło ewentualnych działań współpracy, głównie w swerze oświaty i sportu. Padło wiele propozycji z obu stron, konkretne projekty jednak zostaną ustalone w późniejszym terminie.
Potem delegacja udała się jeszcze do Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji. Nasz nowy obiekt - kino, sala taneczna, fitness, kręgielnia, pracownie oraz miejski stadion wzbudziły podziw, podobnie, jak szeroka działalność domu kultury.
O pierwszych wrażeniach goście mówili następnego dnia:
- Jesteśmy pod wrażeniem infrastruktury, którą Chojnów oferuje swoim obywatelom w zakresie kultury i sportu, na przykład liczbą dobrej jakości boisk sportowych oraz przestrzeniami, które oferuje MOKSiR. Macie również świetne muzeum. Teraz my zapraszamy przedstawicieli Chojnowa do Mnichova Hradiště. Już teraz widzimy, że szkoły, klub sportowy, a także parafie z naszych miast mogłyby wspaniale współpracować.
Klimat do współpracy wydaje się pozytywny. Sympatyczna i miła atmosfera spotkania dobrze wróżą. Być może wkrótce Chojnów zyska kolejne miasto partnerskie. Po niemieckim Egelsbach, francuskim Commentry, będziemy współpracować z czeskim Mnichovo Hradiště.
Mnichovo Hradiště leży w północnej części Czech, ok. 30 km za Libercem. To małe, ponad 8 tysięczne miasto posiada wiele walorów turystycznych, leży w krainie popularnie zwanej Czeskim Rajem. Perełką miasta jest zamek związany z rodem Valdštejnów, w których posiadaniu był od roku 1623 aż do roku 1945. W rozległym parku znaleźć można stajnie końskie, oranżerie oraz pawilon ogrodowy.
W skład zespołu wchodzi także klasztor kapucyński z kościołem Trzech Króli oraz kaplica św. Anny. W kaplicy są złożone szczątki Albrechta z Valdštejna, wojewody frýdlanskiego, sławnego wodza z wojny trzydziestoletniej.