Chojnów ma obecnie trzy miasta partnerskie: Egelsbach (Niemcy/Hessen), Commentry we Francji i Mnichovo Hra-diště w Czechach. 19 maja br. będziemy w naszym mieście po raz pierwszy obchodzić Dzień Partnerstwa. Z tej okazji chcemy Państwu przybliżyć nasze miasta partnerskie. Począwszy od tego numeru i w każdym kolejnym będą się ukazywać informacje o Egelsbach, Commentry i Minichovo Hradiště.
Dzisiaj napiszemy o Egelsbach - z tym miastem była podpisana pierwsza umowa partnerska.
Ślady osadnictwa ludzkiego na terenie dzisiejszego Egelsbach sięgają czasów epoki kamienia, jednak początków założenia osady nie da się dokładnie ustalić. Pierwsze wzmianki urzędowe o Egelsbach pochodzą z roku 1275. Do 1732r. Egelsbach było częścią Langen. Wtedy nastąpił ostateczny rozdział terytorialny i Egelsbach stało się samodzielną gminą. Dawna zabudowa tego miasta, to dwie ulice biegnące równolegle do strumienia. Wzdłuż nich wznoszą się pieczołowicie odrestaurowane domy z tzw. "muru pruskiego - Fachwerkhäuser". To obecnie ulubione miejsce spacerów nie tylko mieszkańców, ale także turystów. W każdym mieście znajdują się miejsca, które są dla niego charakterystyczne.
W Chojnowie jest to rynek, a w Egelsbach plac, na którym stoi kościół ewangelicki i fontanna przedstawiająca "strugaczy klamerek do bielizny". W Egelsbach nie ma rynku i wszystkie imprezy i uroczystości odbywają się właśnie w tym miejscu.
Kościół ewangelicki w obecnej formie istnieje od 1750/51r. Do 1750r. można było zaobserwować trzy etapy rozbudowy kościoła. W 1400r. zbudowano tu na osi wschód-zachód mały kościółek. Do dzisiaj zachowało się tylko obramowanie starego wejścia. W roku 1614 r. gotycką kaplicę zburzono i zbudowano wzdłuż osi północ-południe obszerny kościół z czterospadowym dachem. Na północnym spadzie dachu umieszczono wieżyczkę zamiast wieży kościelnej.
W latach 1750/1751 kościół rozbudowano (wydłużono) w kierunku południowym i w takim kształcie zachował się do dziś. Z gotyckiej świątyni zachował się fresk z roku 1330 przedstawiający Chrystusa. Fontanna przedstawiająca strugaczy klamerek do bielizny znajduje się naprzeciwko kościoła ewangelickiego. Na początku XX wieku panowała w okolicach Egelsbach bieda i mieszkańcy zaczęli z gałęzi strugać klamerki do bielizny, sprzedawać je w okolicznych miejscowościach i w ten sposób zarabiać na życie. Od tego czasu Egelsbach nazywa się "wioską klamerkarzy". Z okazji swoich 65 urodzin ówczesny burmistrz Thomin wezwał mieszkańców do składania ofiar na budowę fontanny, przekazując pieniądze przeznaczone na przyjęcie urodzinowe. Figura przedstawia kobietę strugającą klamerki. Każdego roku w czerwcu, podczas jednego z weekendów odbywa się tu "święto fontanny", które na przemian przygotowują różne zrzeszenia. W następnym numerze Gazety Chojnowskiej znajdziecie Państwo dalsze informacje o Egelsbach. Przyjemnej lektury.