11 listopada mieszkańcy Chojnowa obchody Dnia Niepodległości rozpoczęli w kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła mszą w intencji Ojczyzny, koncelebrowaną przez ks. Mirosława Makowskiego, ks. Marka Osmulskiego i ks. Artura Trelę.
Ksiądz Marek Osmulski w swoim kazaniu podkreślał: Nie wolno mówić źle o Ojczyźnie. Niezależnie od tego, w jakim kraju mieszkamy, nie wolno nam obrażać kraju, o który walczyli nasi pradziadkowie, dziadkowie. Mówienie źle o Polsce świadczy o braku szacunku do przeszłości. Wiara w Boga łączyła przez wieki nasz naród. Polska nie istniała, a jednak religia łączyła w duchu nadziei, miłości i wiary, że pewnego dnia kraj będzie się cieszyć wolnością i zjednoczeniem.
Spod chojnowskiej fary, mieszkańcy prowadzeni przez orkiestrę Piotra Koziara oraz poczty sztandarowe szkół i miejskich organizacji przeszli rynkiem pod obelisk przy ul. Chmielnej.
- Odzyskana niepodległość, to początek odbudowy państwa. Euforia, duma i wzruszenie wśród ludzi pragnących zjednoczenia od pokoleń, zapanowała we wszystkich miastach i wsiach. Wielka radość nastała na ulicach, cztery pokolenia naszych rodaków czekały na ten dzień. - przywitał zgromadzonych burmistrz Jan Serkies. - Za odzyskanie niepodległości wielu Polaków oddało życie. Wolność to triumf odważnej postawy. Przede wszystkim, to konsekwentne dbanie o narodową tożsamość, która nie zginęła.
Piłsudski mówił: "Naród, który traci pamięć staje się jednym zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium". Patriotyczna postawa, to miłość przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dniu Święta Niepodległości należy spojrzeć w przeszłość. Przypomnieć sobie bohaterów, którym zawdzięczamy wolność. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział: "Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrzymać całe lata".
Wieńce i znicze w podziękowaniu za niepodległą Ojczyznę, walczącym o suwerenność przodkom, złożyły delegacje władz powiatu, miasta, gminy, Związku Kombatantów i Sybiraków, Emerytów i Inwalidów, Diabetyków, NSZZ Solidarność ZNP, PiS. Przejmujący Apel Pamięci hołdujący poległym za Wolną i Niepodległą, przy wtórze werbli, odczytał Czesław Dul z chojnowskiej Drużyny Związku Strzeleckiego.
Finałem miejskich uroczystości był okolicznościowy koncert chóru Skoranta i orkiestry dętej pod batutą Piotra Koziara. Interpretacje orkiestrowe, chóralne, występy solowe i wspólne złożyły się na ponad godzinną, muzyczną podróż przez patriotyczną Polskę XIX i XX wieku. Wojskowe, marszowe i liryczne utwory uświetniły miejskie uroczystości utrwalając pamięć o Rodakach-Bohaterach.
Budować Polskę, szanować się wzajemnie, respektować wartości, które są spój-ne z istnieniem naszego kraju, to idee, jakie dziś powinniśmy pielęgnować.