Spotkanie promocyjne Szkiców legnickich w Muzeum Regionalnym (1 XII 2017 r.)
Ukazał się XXXVIII tom sztandarowego wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy. Najnowsze "Szkice legnickie", bo o nich mowa, zostały przedstawione czytelnikom w chojnowskim Muzeum Regionalnym 1 grudnia. Na uczestników spotkania czekały promocyjne egzemplarze publikacji oraz prelekcje autorów artykułów.
Mimo, że na pierwszy rzut oka wydaje się, iż wydawnictwo legnickiego TPN skupia się jedynie na tematach związanych z Legnicą, to jest to jednak złudne wrażenie. Okazuje się bowiem, że najnowszy tom "Szkiców" może szczególnie zainteresować czytelników z Chojnowa, a to za sprawą artykułów poruszających problemy początków miasta oraz słynnych polichromii ukazujących drogę krzyżową w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Chojnowska przestrzeń dziejowa ukazana jest w artykule dotyczącym średnio-wiecznych i archeologicznych prac badawczych miasta. Nowe źródła to kolejny ze szlaków, tworzących całą historyczną podróż, przez epoki Chojnowa. Dawne wydarzenia są często kontrowersyjne pod względem społecznym i historycznym. Przypadek polichromii w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, autorstwa Piotra Wróblewskiego, to niezwykle ciekawy przykład w sztuce sakralnej, który można analizować na wielu płaszczyznach.
Rzemiosło socrealistyczne wzbudza wiele emocji i opinii. Naukowy dyskurs wprowadza w artyzm, którego zrozumienie leży w kontemplacyjnej odsłonie realiów epoki. „Historia to świadek dziejów, źródło prawdy życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości" - cytat Tytusa Liwiusza doskonale podsumowuje spotkanie miłośników odkrywania historii i jej pochodnych. Naukowe rozważania nad dziejami, są podstawą w zrozumieniu minionych stuleci.
MG, KB
|