"Żyli prawem wilka” – prelekcja Piotra Kucznira - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



"Żyli prawem wilka” – prelekcja Piotra Kucznira



„Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w kopnym śniegu

Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy."

 

Fragment z wiersza jednego z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych Zbigniewa Herberta opisuje los „Żołnierzy Wyklętych". 1 marca popularyzator wiedzy o naszym regionie, autor książki „Tajny Zamek Czocha" Piotr Kucznir był gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której wygłosił prelekcję dotyczącą historii bohaterów antykomunistycznego podziemia.


(szerokość: 565 / wysokość: 376)


Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony przez Sejm RP 3 lutego 2011 roku: „W hołdzie „ Żołnierzom Wyklętym" – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu." Dokument ten ustanawia dzień 1 marca świętem państwowym. Pomysłodawcą wyboru tej daty był ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Janusz Kurtyka. W tym dniu w 1951 wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość" w więzieniu mokotowskim. Inicjatorom projektu zależało, żeby 1 marca 2011 roku w 60. rocznice zamordowania dowódców WiN ustanowiono dniem patriotycznego święta.


(szerokość: 565 / wysokość: 376)


Prelekcja Piotra Kucznira była obrazowym przedstawieniem trudnego i bolesnego tematu: „Historycy mówią wprost - Armia Krajowa popełniła wiele błędów. Pierwszym podstawowym błędem była „Akcja Burza", która doprowadziła do ujawnienia struktur organizacyjnych. Może myślami byliśmy już tak w wolnej Polsce, że straciliśmy instynkt samozachowawczy". Regionalista przybliżył czasy walki z komunizmem, posiłkując się kronikami filmowymi, które oddają ducha tamtych czasów. Wykład stawiał wiele pytań, których rozważań podjęli się także zgromadzeni goście. Żywa dyskusja poruszyła problematykę komunizmu, nazizmu, i samej nazwy, którą tytułowani są bohaterowie antykomunistycznego podziemia. Warto podkreślić, że nazwa „Żołnierze Niezłomni" jest nieostra, powinna być używana uzupełniająco. Wy-rażenie „Żołnierze Wyklęci" jest napiętnowane przez oficjalną propagandę komunistyczną, o czym warto pamiętać wspominając święto bohaterów niepodległościowego ruchu, który stawiał opór sowietyzacji kraju.


(szerokość: 565 / wysokość: 376)


O historii warto rozmawiać i szukać odpowiedzi na niełatwe pytania. Pamięć o „Żołnierzach Wyklętych" jest bardzo ważna dla świadomości społecznej i wspomnienia bohaterów, których walka o wolny kraj, była poświeceniem życia i okrutnej śmierci. Edukacja historyczna powinna być nośnikiem prawdy, która buduje tożsamość Polski i jej obywateli.

Na koniec wystąpienia Piotr Kucznir, zwrócił się do młodzieży oraz wszystkich zgromadzonych gości słowami z Biblii: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli".


(szerokość: 565 / wysokość: 376)



K. Burzmińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
A gdzie ta prawda2018-03-16ri-pi

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama