W pierwszą niedzielę po Wielkanocy w Kościele Katolickim obchodzone jest święto Miłosierdzia Bożego. Na prośbę episkopatu Polski papież Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w kraju. 30 kwietnia, w dniu kanonizacji Siostry Faustyny Kowalskiej, Ojciec Święty ogłosił to święto dla całego Kościoła. W przeddzień święta Miłosierdzia Bożego odbyła się "II Żeńska Pielgrzymka Miłosierdzia" kobiet z Chojnowa do Domu Chleba w Osłej.
Prawie 250 uczestniczek z ponad 30 miejscowości zebrało się o godzinie 11.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie.
Tam krótką prelekcję dotyczącą życia św. Faustyny oraz istoty Święta Miłosierdzia wygłosił ks. dr. Leopold Rzodkiewicz. Uczestniczki, pod przewodnictwem ks. Mirosława Makowskiego, przeszły trasę 15 km, w trakcie której modliły się w intencjach rodzin. "To wyjątkowa pielgrzymka. Możemy ten dzień spędzić zupełnie inaczej. Wzajemna życzliwość, uśmiechy wszystkich nas są potwierdzeniem tego, że inicjatywa Marszu Miłosierdzia jest nam potrzebna. Modlitwy, śpiewy i tańce na tle słonecznej pogody dają wiele radości. Na kolejną pielgrzymkę chętnie się wybiorę ponownie, a nawet postaram się zabrać więcej koleżanek ze sobą!" - mówiła Pani Barbara.
Pierwszy postój był w Jerzmanowicach. Pełna entuzjazmu grupa kobiet, pod przewodnictwem sióstr z Ochronki Sióstr Służebniczek w Chojnowie tańczyła "Belgijkę". Taniec ten stał się tradycją na kolejnych stacjach w Witkowie i Starym Łomie. W trakcie drogi kobiety odma-wiały Różaniec oraz Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Droga opatrzona była także pieśniami religijnymi, które prowadził chór dziewcząt, nie tylko śpiewających ale i grających na gitarach.
Po przybyciu do Domu Chleba na uczestniczki czekała kolacja oraz deser. Następnie odbyła się konferencja Anety Ramus ze Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molli. Marsz Miłosierdzia zakończył się Eucharystią celebrowaną przez ks. Mirosława Makowskiego, ks. Mariusza Habiniaka, ks. Marka Skibę oraz diakona Patryka Zarzecznego. "II Żeńska Pielgrzymka Miłosierdzia" zgromadziła panie w rożnym wieku, najmłodsza uczestniczka marszu miała 3 latka. Uczestniczki przyjechały z wielu miejscowości, by wziąć udział we wspólnej modlitwie. Ksiądz proboszcz Mirosław Makowski dziękując wszystkim uczestniczkom za radosne pielgrzymowanie podkreślił, że dzięki determinacji pań udało się znaleźć odpowiedni termin i zorganizować całe wydarzenie po raz drugi.
Pielgrzymowanie to wyznanie wiary, to pokonywanie drogi i samego siebie.
Wszystkie uczestniczki zgodnie potwierdzają, że przejście z Chojnowa do Domu Chleba w Osłej ma fizycznie małe znaczenie w porównaniu do wymiaru duchowego, który jest o niebo ważniejszy!
K. Burzmińska