65 rocznicę III deportacji na Sybir Związek Sybiraków koło w Chojnowie obchodził w kameralnych pomieszczeniach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
22 czerwca na uroczystości zebrali się członkowie związku i zaproszeni goście.
Spotkanie zakłóciło przykre wydarzenie – tego dnia na chojnowskim cmentarzu żegnano dwóch członków związku.
-
W tym roku opuściło nas już czterech kolegów – powiedział na wstępie przewodniczący Tadeusz Bisiorek. –
Nasza organizacja nie należy do rozwijających się. Jest nas coraz mniej, dlatego tak ważne są wspólne spotkania i działania na rzecz zachowania pamięci o wydarzeniach tamtych lat i o ludziach, którzy przeżyli piekło na ziemi. Minutą ciszy uczczono pamięć zarówno tych, którzy z zsyłki nigdy nie powrócili jak i tych, którzy odeszli na przestrzeni ostatnich lat.
Jubileusz uświetniono uroczystą dekoracją Krzyżami Zesłańca Sybiru, które z rąk burmistrza otrzymali: Stefania Ilczyszyn, Julia Mytkowska, Maria Tymczyszyn, Sabina Wawrykowicz, Franciszka Szklarz, Józef Marciniszyn, Adam Bratko, Edward Głowacki, Antoni Grzech.
W trakcie spotkania zainteresowani mogli zapoznać się z dotychczasową publikacją dotyczącą wywózki Polaków na wschód. Ekspozycję oglądać można było na przygotowanej przez MBP wystawie.
-
Od lat współpraca z chojnowską biblioteką układa nam się wzorowo – dodał przewodniczący związku –
Każda nasza inicjatywa podejmowana jest przez pracowników biblioteki z entuzjazmem, wszyscy służą pomocą, bardzo się angażują. Po części oficjalnej Sybiracy wspólnie z gośćmi oddali się wspomnieniom. Dla członków związku ówczesne lata są wciąż żywe, ale większość z nich, mimo iż powrót do przeszłości jest bolesny, chętnie opowiada o swoich przeżyciach, dając świadectwo prawdy i polskiej martyrologii.