SPACERKIEM PO DAWNYM CHOJNOWIE - c.d. - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



SPACERKIEM PO DAWNYM CHOJNOWIE - c.d.



Kolejnym odcinek trasy pod hasłem "Spacerkiem po dawnym Chojnowie" obrazujący nasze miasto, jakiego nie znamy. Teksty cyklu są wybranymi fragmentami przewodnika "Rowerem do źródła Skory" autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Jerzego Kucharskiego.

Plac Zamkowy w Chojnowie – 12,5 km
Ruszamy w naszej wędrówce po Chojnowie dalej. Minąwszy po prawej stronie kamienicę Schrama, dochodzimy do Placu Zamkowego. Nazwa tego placu związana jest z tym, że przy nim znajduje się chojnowski zamek. To ten po prawej stronie. Po lewej natomiast znajduje się okazały budynek z cegły, nieotynkowany, to Urząd Miasta. Ma tu swoją siedzibę Rada Miejska i burmistrz Chojnowa. Jest to nowy ratusz, który został wybudowany w latach 1878 – 1891. Na szczególną uwagę w „nowym ratuszu" zasługuje wyposażenie sali obrad Rady Miejskiej, które nie zmieniło swojego wyglądu od okresu poprzedzającego II wojnę światową.
Między budynkiem Urzędu Miasta a dawną Szkołą Podstawową nr 2, zachowały się fundamenty wieży z łaźnią. Jej budowę zlecił w 1558 r. Fryderyk II. Podczas prac archeologicznych zostały odkryte renesansowe kafle, które wzbogaciły zbiory chojnowskiego muzeum. „Stara Dwójka", to dawna szkoła podstawowa, którą zamknięto w 2002 r. Ostatnim rokiem nauczania w tej szkole był rok szkolny 2001/2002.
Między „Starą Dwójką" a Muzeum Regionalnym znajduje się zrekonstruowana studnia zamkowa.
Dawny zamek chojnowski pełni obecnie rolę Muzeum Regionalnego. Tę funkcję pełni od 1933 r. z przerwą, gdyż po wojnie muzeum zostało ponownie reaktywowane dopiero w 1959 r. Armata, która stoi przed wejściem do muzeum została wykonana w 1863 r. w Liege.
Chojnowski zamek powstał na początku II połowy XIII w. za panowania Henryka V Grubego. Pierwsza informacja o zamku pochodzi z 1329 r. Pod koniec XIV w. zamek stał się siedzibą rodziny książęcej. Najpierw władał nim Henryk IX, a następnie jego syn Ruprecht.
Pożary, które często nawiedzały miasto, nie oszczędzały również i zamku. W 1503 r. spłonęła znaczna część miasta i zamek. Zniszczenia musiały być ogromne, gdyż książę Fryderyk zwolnił miasto od płacenia podatku aż na 8 lat. Król Władysław Jagiellończyk przedłużył ten okres na jeszcze 6 lat. Nawet papież Juliusz II zwolnił mieszczan od płacenia powinności na okres 6 lat, poza dziesięciną.
Zamek został odbudowany. Prace musiały być przeprowadzone bardzo niestarannie, gdyż w lutym 1510 r. zawaliła się zamkowa wieża. Pod zwałami gruzu zginęła żona i dzieci burgrabiego Skoppa, którzy mieszkali w zamku.
Osobą, która odegrała ważną rolę w historii zamku był Fryderyk II. Lubił wydawać pieniądze na prawo i lewo. To właśnie jego popiersie znajduje się nad wejściem do muzeum. Osobą, która mu towarzyszy, jest jego żona, Katarzyna meklemburska. Twórcą tego renesansowego portalu był Franciszek Paar. Nie wszyscy wiedzą, że ten wybitny architekt Piastów legnicko-brzeskich mieszkał w Chojnowie w pobliżu Bramy Legnickiej. Związał się z Chojnowem za sprawą mieszkanki miasta, którą poślubił w 1549 r.
Wracając do Fryderyka II należy nadmienić, że dbał o swój wizerunek. Najlepiej o tym świadczy napis znajdujący się na półkolistym tympanonie.
„Za panowania szlachetnego Ferdynanda, z łaski Bożej króla Rzymian, Węgier, i Czechów etc., arcyksięcia austriackiego i najwyższego księcia Śląskiego, naszego przesławnego władcy, została ta część zamku przez Jaśnie Oświeconego Pana Fryderyka Młodszego, księcia śląskiego na Legnicy, Brzegu etc. przebudowana w Roku Pańskim 1546 oraz powtórnie w Roku Pańskim 1547".
W okresie wojny trzydziestoletniej zamek popadł w ruinę. Niemniej jednak w tym okresie, w obrębie zabudowań zamku była zlokalizowana mennica książęca. Otwarto ją w marcu 1620 r. za sprawą Jerzego Rudolfa, księcia legnicko-brzesko-głogowskiego. Do wiosny 1621 r. była to jedyna mennica w całym księstwie. Bito tu monety krajcarowe o nominałach 3, 12 i 24 krajcarów. Mennica działała najprawdopodobniej do początków 1622 r.
W wieku XVIII, po pożarach w 1762 i 1767 r., południowo-wschodnia część zamku została rozebrana, a północno-zachodnie obniżone o jedną kondygnację.
W 1831 r. zamek został odkupiony od władz królewskich przez gminę miejską. W późniejszym okresie pełnił również funkcję ratusza po zawaleniu się w rynku starego ratusza, a oddaniem do użytku nowego.
Od 1959 r. zamek chojnowski pełni nieprzerwanie rolę Muzeum Regionalnego w Chojnowie.
Opuszczamy Plac Zamkowy i udajemy się w dalszą wędrówkę.
c.d.n.


Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama