Członkostwo Polski w Unii Europejskiej Chojnów odczuwa w różny sposób. Ten najbardziej widoczny to coraz częstsze odwiedziny obcokrajowców zainteresowanych wieloma dziedzinami życia naszego miasta. Jednymi z ostatnich zagranicznych gości były delegacje trzech państw – Włoch, Finlandii i Niemiec, które przyjechały do nas na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 3.
„Trójka" od ubiegłego roku uczestniczy w unijnym programie Sokrates Comenius, który realizuje właśnie ze szkołami z goszczących w Chojnowie państw.
-
Nasz program pod hasłem „Woda - eliksir życia" rozpoczęliśmy w ubiegłym roku szkolnym - mówi dyrektor SP 3 Mariusz Szklarz –
Jego celem jest ekologiczna edukacja dzieci i młodzieży poprzez realizację wspólnego programu z innymi europejskimi państwami. Trzyletnia praca w programie Comenius zakończy się wybudowaniem w każdej szkole małej fontanny oraz wydaniem dokumentacji na CD. Zajęcia dotyczące programu skierowane są do uczniów klas młodszych, dlatego wymiana dzieci w tym projekcie nie jest możliwa. Uczniowie kontaktują się poprzez swoich dorosłych przedstawicieli nawiązując kontakty między sobą w różny sposób.
-
Na zajęciach w szkole nasze dzieci robią prace plastyczne dla swoich zagranicznych kolegów, piszą listy, o ile to możliwe rozmawiają przez Internet. – wyjaśnia Justyna Piróg. -
Wiele z nich bardzo ciekawych jest tego obcego jeszcze dla nich świata i deklaruje ogromną chęć poznania rówieśników z unijnych państw. Założeniem realizowanego programu jest wspólne realizowanie projektów i poszczególnych zadań, a spotkania mają na celu wymianę dorobku, spostrzeżeń i wrażeń.
-
To także okazja do poznania innych narodowości, ich kultur, zwyczajów, a w naszym przypadku także sposobów nauczania – mówi Jarmo Virtanen.
Opinie o chojnowskiej oświacie wśród gości były jednomyślne.
-
Zdecydowanie wyższy poziom nauczania i dydaktyki – powiedziała Ursula Eilebrecht. -
Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem zdyscyplinowania i wiedzy dzieci. Lekcja pokazowa, w której uczestniczyliśmy, potem możliwość prowadzenia zajęć dowiodły, że oświata różni się w poszczególnych krajach. Goście przyznali, że są zaskoczeni (pozytywnie) Polską i naszym regionem. Wycieczka do Wrocławia, Szklarskiej Poręby, Legnicy czy wreszcie spacery po grodzie nad Skorą zdecydowanie zmieniły stereotypy i obraz Polski w świadomości państw nazywanych wysokorozwiniętymi.
-
Udział w projekcie, partnerstwo z innymi państwami spełniają dodatkową rolę – mówi dyrektor M. Szklarz. –
Poznajemy się nawzajem, mamy okazję przekonać się jak niewiele wiemy o naszych sąsiadach, jak wiele każde z państw ma do zaoferowania. Myślę, że to zjawisko, mimo iż nie zamierzone, w programach unijnych spełnia podstawową rolę.
Kolejne spotkanie partnerów projektu Comenius odbędzie się w Finlandii w lutym 2006 r. Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3 dziękuje władzom miasta za pomoc, życzliwość i wsparcie organizacji wizyty zagranicznych gości. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Wspólnoty Europejskiej w ramach programu Socrates Comenius. Treści samego projektu lub materiałów nie odzwierciedlają stanowiska Komisji Europejskiej czy Agencji Narodowej w danej sprawie, a związku z tym ani Komisja Europejska, ani Agencja Narodowa nie ponosi za nie odpowiedzialności.