To nie zdarza się często. Czworo uczniów chojnowskich szkół podstawowych miało sposobność obejrzeć spektakle teatralne na podstawie własnych legend o Skorze napisanych w ubiegłym roku na konkurs literacki. Majka Grześkowiak, Jakub Stasiewicz, Konrad Kośnik i Karol Wyskocki kilka miesięcy temu zostali laureatami konkursu literackiego pn. „Legenda o Skorze" ogłoszonego w ramach programu edukacyjno-kulturalnego „W poszukiwaniu źródeł Skory". Ich opowiadania stały się tematem konkursowych prac plastycznych i kanwą scenariuszy teatralnych spektakli.
11 maja na scenie domu kultury autorzy legend mieli niecodzienną, być może nawet jedyną w swoim życiu, okazję obejrzeć kilka inscenizacji opartych o treść ich prac literackich.
- Jesteśmy dumni, zadowoleni i nieco stremowani – powiedzieli gazecie młodzi pisarze. – Bardzo ciekawi nas w jaki sposób legendy o Skorze zostaną pokazane.
Spektakle prezentowali uczniowie szkół podstawowych z gminy Pielgrzymka, Zagrodno gminy Chojnów oraz miasta Chojnowa. Dla wielu z nich występ na scenie był teatralnym debiutem. Mimo to aktorskie kreacje – rycerzy, książąt, mieszczan, chłopów czy rzeki Skory były wiarygodne i naturalne. Na uwagę zasługiwały starannie przygotowane dekoracje, charakteryzacja i kostiumy. Opiekunowie stanęli na wysokości zadania, powodując, że efekty wizualne zdecydowanie podniosły wrażenie artystyczne poszczególnych przedstawień.
8 grup teatralnych z miejscowości położonych w dolinie Skory przez kilka godzin opowiadało legendy o tym „jak to ze Skorą bywało…"
Organizatorzy – Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Geograficzne z Wrocławia - nie spodziewali się takiego zainteresowania imprezą i tak wysokiego poziomu przedstawień.
- Cieszy nas, że po konkursie fotograficznym, literackim, plastycznym, i wyprawach do źródeł Skory, w których w sumie wzięło udział około 400 uczestników, także ten teatralny znalazł swoich sprzymierzeńców - wyjaśnia Jerzy Kucharski, współtwórca programu „W poszukiwaniu źródeł Skory".
Z pewnością jury, pod przewodnictwem Stanisława Horodeckiego, miało spore trudności z przyznaniem pierwszej nagrody. Po kilkunastominutowych obradach ogłoszono wyniki, które były wypadkową zsumowanych punktów za scenografię, kostiumy i grę aktorską.
Najwięcej punktów otrzymała grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Chojnowie, tuż za nimi znalazł się zespół "Nadzieja" ze Szkoły Podstawowej w Brochocinie, a artystyczny brąz zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej w Budziwojowie. Niewątpliwą atrakcją dla młodych aktorów były nagrody, które otrzymały wszystkie grupy teatralne biorące udział w konkursie. Wśród sprzętu fotograficznego, piłek, rakietki do tenisa stołowego i badminton, znalazł się też radiomagnetofon, z którego nagrodzeni – uczniowie z Budziwojowa cieszyli się najbardziej, taki sprzęt bowiem marzył im się od dawna. Dwa pierwsze zespoły wyjadą wkrótce na wycieczkę w Góry Sowie.
Nasza redakcja też dołożyła się do puli atrakcyjnych nagród. Nagrodę specjalną w postaci „Encyklopedii psów" za najlepszą prezentację roli Skory otrzymała od „Gazety Chojnowskiej" jedna z najmłodszych aktorek – Joasia Rokita z Budziwojowa.
Konferansjerkę prowadzili wspólnie Barbara Landzberg, Małgorzata Krzywda i Jerzy Kucharski prezentąjąc przed każdym występem zespół i okolice dorzecza Skory, z których pochodzi.
Teatralnej imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych konkursu na ilustrację do legendy, ogłoszono też oficjalne wyniki tej rywalizacji:
I miejsce:
Paulina Barna (SP Nr 3 - Chojnów)
Michał Ficek (ZszP - Rokitki)
Joanna Łesiuk (SP Nr 3 - Chojnów)
II miejsce:
Dominika Krische (SP Nr 3 - Chojnów)
Angelika Truty (SP Nr 3 - Chojnów)
III miejsce:
Małgorzata Danielak (SP - Zagrodno)
Aleksander Ostropolski (SP Nr 3 - Chojnów)
Wyróżnienia:
Katarzyna Karpiak (SP Nr 3 - Chojnów)
Marta Zykowska (SP Nr 3 - Chojnów)