Tętniąca życiem czterdziestolatka - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Tętniąca życiem czterdziestolatka



      1 września 1962 roku z inicjatywy Edmunda Boruty w Chojnowie powstaje kolejna, trzecia szkoła podstawowa. Przez czterdzieści lat działalności placówka ta wpisała się w historię miasta sukcesami w sporcie, olimpiadach tematycznych i działalności artystycznej. Wychowała i wykształciła setki chojnowian, których losy różnie się potoczyły. Większość z nich jest już dorosła, ma rodziny, różnego typu zajęcia, ale łączy ich jedno - pierwsze poznawanie świata w Szkole Podstawowej Nr 3 w Chojnowie.
Jubileusz czterdziestolecia był okazją do spotkania wszystkich, którzy w mniejszym lub większym stopniu związali swe losy z SP 3.
   
Uroczystości rozpoczęto apelem, podczas którego wspominano dotychczasowych kreatorów szkoły, delegacje zaprzyjaźnionych szkół i władze miasta składały gratulacje. Święto "trójki" było jednocześnie jubileuszem obecnej dyrektor Kazimiery Czmil, która pracuje w tej szkole od początku. Mnóstwo kwiatów, życzeń i uścisków wypełniły znaczną część apelu. Odsłonięto również tablicę upamiętniającą jubileusz, a potem przybyli na uroczystość, zwiedzali szkołę.
      - W tej szkole kilkadziesiąt lat temu zaczynałam swoją edukację - mówi Maria Banaś, absolwentka SP 3. - To było dokładnie czterdzieści lat temu. Dzisiaj przyszłam tu z mężem i synem odwiedzić "stare mury" i powspominać.


      Po uroczystościach wstępnych zebrani udali się do Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, gdzie odprawiona została, w intencji nauczycieli uczniów i absolwentów szkoły msza święta.
Po uroczystej mszy zebrani udali się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie uczniowie szkoły zaprezentowali, przygotowany wspólnie z wychowawcami program artystyczny poświęcony w całości patronce szkoły Marii Konopnickiej i jej twórczości. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz z burmistrzem Andrzejem Dwojakiem, przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisława Janczyn i wiceburmistrzem Janem Serkiesem. Parafie chojnowskie reprezentował ks. kan. Władysław Bystrek.
Całość programu poprzedziło krótkie wystąpienie p. Anety Spławskiej - przedstawicielki posłanki na Sejm RP Bronisławy Kowalskiej, która odczytała życzenia od posłanki złożone na ręce kierownictwa szkoły.
      Sam program został przygotowany w oparciu o wiersze i piosenki, których autorką była patronka szkoły. Wstrząsające sceny z życia ubogich dzieci, znalazły odbicie we wzruszającej inscenizacji noweli "Nasza szkapa" z pełnym wyczuciem przygotowanej i przedstawionej przez młodych wykonawców.
      Całość akademii (choć trudno tak było nazwać akademią zaprezentowany przez uczniów program) spotkał się z dużym uznaniem publiczności, złożonej z uczniów i ich rodziców, a także absolwentów szkoły, których tego dnia na uroczystości nie zabrakło.
      W godzinach popołudniowych teren szkoły zapełniły stragany, stoiska gastronomiczne, loteria fantowa i "Kawiarenka pod Chmurką", a na scenie od godziny 16.00 ciągle coś się działo.
W programie artystycznym ujęto m.in. występy zespołów folklorystycznych, dawno niesłyszaną kapelę podwórkową "Wacusie", znany coraz szerszej publiczności zespół "Jubel", występ Juranda Kowalskiego i wiele innych pokazów. Zaprezentowały się także uzdolnione dzieciaki z "trójki". Byli soliści grający na keyboardach, duet na akordeony i barwny występ wszechstronnego szkolnego zespołu. Maluchy tańczyły poloneza, folk, rock"end"rolla, disco, po czym zaśpiewały "słowiczymi" głosami wesołą piosenkę.
      Kto głodny, mógł posilić się w jednym z punktów gastronomicznych, kto spragniony mógł zakupić napoje zimne i gorące, a kto łasy na słodycze miał niecodzienną okazję przebierać w kilkunastu odmianach domowych wypieków. Miłośnicy słowa pisanego mogli za symboliczna złotówkę zakupić w szkolnym książkowym straganie pozycję z klasyki, horroru, kryminału bądź romansu, a dla hazardzistów, dzięki poseł na Sejm Bronisławie Kowalskiej, uruchomiono loterię fantową z mnóstwem atrakcyjnych wygranych.

      Było barwnie, ciekawie i wesoło. Do późnych godzin wieczornych "trójka" tętniła muzyką i gwarem.


Emilia Grześkowiak & Jerzy Józefowicz
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama